Taxík Maxík pro seniory a lidi s handicapem je dostupný i na Praze 5

Městská část Praha 5 využívá služeb projektu Maxík Taxík, který realizovaly Nadace Charty 77-Konto Bariéry, Senzační Senioři a společnost Česká lékárna holding provozující síť lékáren Dr. Max. Primárně je určen k seniorské dopravě, přepravováni jsou ale také lidi s handicapem a jejich doprovod.

Nákupy, úřady, nemocnice i výlety

Pátá městská část se zapojila – stejně jako Ústí nad Orlicí a Kutná Hora – v roce 2016, projekt byl zahájen o rok dřív ve městech Liberec a Prachatice. Letos se přidají Most, Svitavy a Benešov.

Ze všech měst máme velmi pozitivní zpětnou vazbu. Cílem cest jsou nejen zdravotnická zařízení, nákupy či úřady a instituce, ale i návštěvy divadel, knihoven a kulturních akcí. Skupinky seniorů využívají Taxík Maxík i pro plánované výlety či celodenní akce (vernisáže výstav, svátky seniorů či módní přehlídky). Projekt tak přesahuje rovinu specializované dopravy, ale má i socializační a integrační roli. Jednotlivé Taxíky Maxíky najezdí měsíčně až 1 500 km a přepraví až 500 osob, průměrný věk klientů se pohybuje kolem 80 let,“ uvedla pro Náš REGION tajemnice ředitelky Nadace Charty 77-Konta Bariéry Gabriela Švagrová.

Jen senioři nad 60 let

Do projektu se mohou zapojit všechna města, která garantují jeho minimálně pětiletou udržitelnost a zajistí financování provozu služby ve svém rozpočtu. Město získává velkoprostorové vozidlo a samo vybírá provozovatele služby ze svého rozpočtu a nastavuje konkrétní přepravní podmínky. Nejedná se v žádném případě o druh taxislužby, klienti se objednávají v předstihu, platí městem nastavenou sazbu (za jízdu či za kilometr),“ dodala. Slavnostní předání vozidel letošního ročníku se uskuteční 4. prosince v Praze.

Místostarosta Prahy 5 Petr Lachnit uvedl, že Maxík Taxík krouží Prahou 5 od ledna. Přepravuje výhradně seniory nad 60 let a občany městské části se zdravotním a tělesným postiženým starší 35 let, kteří jsou klienty Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (CSOP Praha 5) na základě smlouvy o poskytování úkonů pečovatelské služby,“ dodal. Právě CSOP Praha 5 dostalo loni od nadace vozidlo coby dar. O službu je na Praze 5 velký zájem, Taxík Maxík zaveze zájemce po celé Praze. Cena jízdného je pro klienty výhodná, 60 korun za osobu za jednu hodinu jízdy. Doprovod, který si může klient vzít, platí stejnou cenu,” dodal Lachnit. Díky službě se lidí cítí mobilnější.

Včera, 12:21
Praha 8 si v Libni v Pivovarské ulici číslo 3 pronajala společenský sál. Chce tu...
Včera, 04:00
V pražských Miškovicích na severním okraji hlavního města se nachází místo, které má opravdu bohatou...
12.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.4.2021
Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel...
12.4.2021
V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat....
12.4.2021
Soutěž na opravu Libeňského mostu nabrala zpoždění už víc než čtvrt roku. Technická správa komunikací...
12.4.2021
Florenc 21 – tak se jmenuje mezinárodní urbanistická soutěž, jejíž vítěz dá novou tvář části...
11.4.2021
Neuvěřitelných, neskutečných, nemožných...Taková synonyma bychom použili, kdyby člověk oslavil 130. narozeniny. Jaké slovo použít v...
11.4.2021
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
10.4.2021
V červnu má vyjet v Praze nová tramvajová linka 19. Tedy doufejme, že druhý pokus...
9.4.2021
Za posledních 70 let prošly Letenskými sady miliony lidí. Často byly sem, do sousedství Kramářovy...
Reklama