22℃
Dnes je 19. květen , svátek má Ivo

Tichá Šárka mění tvář. Z povrchu zemského zmizela usedlost hned vedle známé Šatovky

Další fotky

Klidné místo, které láká Pražany na procházku. Tichá Šárka. Ale dějí se tu věci! Před rokem obsadili zdejší usedlost Šatovku squatteři a dům byl pár dní obklíčen policií, tiskem a různými způsoby zaujatou veřejností. Po vedlejším koupališti už není ani stopy a stržena byla i přilehlá usedlost Rakařka. Dům to nebyl chráněný, ale rozhodně zajímavý byl.

Reklama

Původně tu byly – když příběh hodně zjednodušíme – dvě vinice, Edlmanka a Maxmiliánka, dříve Königovská. Historii té poslední začal psát před rokem 1565 Jan Šárecký, pozemek měl pak Jiřík Gehl; s rokem 1590 se nazývá úředníkem abatyše svatojiřského kláštera, víme také, že byl „hospodářským radou“ svatovítského probošta Jiřího Pontána. V Menším městě Pražském tedy na Malé Straně byl léta radním, až se stal r. 1598 primasem, rozumějme starostou. Za práci v královské komoře byl odměněn přídomkem z Podhorštejna.
Když se ani oblíbenci probošta Gehlovi nevyhnula smrt, jeho vdova Anna se znovu provdala za Jana Jakuba Königa z Königsfeldu a dala mu připsat (1614) veškeré zděděné pozemky. Jan byl synem zlatníka a obchodníka uměním Jakuba, jehož portrét namaloval sám Veronese. (Obraz se pak ocitl v rudolfinských sbírkách, dnes je chloubou Obrazárny Pražského hradu a vyšel i na poštovní známce.) Syn Jan byl rovněž obchodníkem s uměním a dodavatelem Rudolfových sbírek, považovaných tehdy za největší v Evropě. A Karel, vnuk portrétovaného Jakuba, byl správcem sbírky v době třicetileté války.
Třicetiletá válka vnesla zmatek jak do Evropy, ale do našich pramenů. Najednou je z Königovské vinice Maxmiliánka. Tu drželi svého času Fridrich rytíř Freisleben z Buschhofen, Barbora Apolena z Bajeru, zemřelá na velký mor roku 1680, zemský prokurátor Jan Eliáš Braunschmied z Nového města, také Jakub Suchý, měšťan Starého Města, pak jeho vdova Kateřina, která přikoupila vedlejší vinici Edlmanku (1719) a obě spojila. Guláš, že? A to věřte autorovi, že věci zjednodušil až hanba.

Problém, co s Břevnovským mrakodrapem, byl vyřešen. Zbourali ho

Zřejmě ze starého lisu na Maxmiliánce se stal prazáklad dnešního domu (tedy vlastně už včerejšího) Rakařky na adrese V Šáreckém údolí 82/76.
V závěru bytí Kateřiny Suché byla vinice velmi poničena během válek o rakouské dědictví, usedlost byla pak později vedena jako hospodářská. Roku 1805 získal stavení Jan Miňovský. Tehdy poprvé v pramenech padlo jméno Rakařka, patrně souviselo s raky v Šáreckém potoce, možná někdo, kdo tu přebýval, raky chytal a prodával.

Miňovští drželi Rakařku až do roku 1871. Poté, co na Rakařce skončilo jejich dlouhé hospodaření, byla půda patřící k usedlosti po částech odprodávána a na jejich bývalých pozemcích vznikaly stavby a sady. Rakařka vypadala jako prosté vesnické stavení. Budova byla jednopatrová, rozšířená nerozsáhlou přízemní přístavbou. Patro na dům nastavěl roku 1883 dejvický stavitel a starosta František Henner. Upravoval také sousední Šatovku, postavil protější vilu Emilku (náležící k Duchoňské), rozšiřoval hospodu na Břetislavce a stavěl další vily v údolí i v Podbabě. Průčelí Rakařky bylo ozvláštněno vyřezávaným arkýřem.
V polovině 30. let vzniklo u Rakařky koupaliště měl tu být vybudován restaurační pavilon, dochovaly se plány Jana Doležala z roku 1936.

Nová modřanská radnice má připomínat kostky cukru. Ty se v Modřanech vyráběly už od 90. let 19. století

V době porevoluční nastal úpadek. Koupaliště zavřeli hygienici, prý tu byly sinice. Želeli toho i znalci piva, kteří tvrdí, že ve stánku na koupališti bylo vynikající. Zázemí plovárny sloužilo jako ubytovna, což dlouho připomínaly unimo buňky v pokročilém stupni rozkladu; od roku 2001, kdy vláda území odklepla k privatizaci. Stát prodal pozemek koupaliště v roce 2015, kdy na ministerstvu financí vládl zákon prodat co nejvíc a za co nejvíc.
Pozemek koupila společnost ruského obchodníka Alexeje Zacharova. Ten asi před dvanácti lety koupil zámeček v Dolní Olešnici na Královehradecku a podle článků týdeníku Respekt tam byl vším, jenom ne dobrým sousedem. Člena jeho ochranky to dovedlo až před soud a k podmíněnému trestu. Jiná společnost Alexeje Zacharova držela i Rakařku. Nejdřív byl zplanýrován pozemek koupaliště a koncem roku zbořili Rakařku.
Co vznikne na volných pozemcích? Nevíme.
„Podle územního plánu je hektar lesa na Zacharovově novém pozemku vyhrazen pro „zeleň“, na ploše, kde stávala plovárna, je ale povolena výstavba za účelem „rekreace a sportu“. „A do toho se bohužel vleze ledacos,“ přiznala před čtyřmi lety tehdejší šestková radní Petra Kolínská Respektu.

Na místě domku s krámkem u počernické výpadovky vyroste mezigenerační komunitní bydlení

To budoucnost sousední Šatovky je trochu jasnější, centrum pro seniory by se tu mohlo začít stavět napřesrok. Na podzim Praha 6 vybrala architektonický návrh Gabriely Kaprálové z ateliéru ASGK Design. Předběžné náklady na rekonstrukci Šatovky se pohybují kolem 150 milionů korun.
Kolem usedlosti vzniknou čtyři domy s malometrážními byty. Centrum bude určeno pro seniory, kteří se ocitli v tíživé situaci a jsou v dobrém zdravotním stavu, který nevyžaduje komplexní péči. Historická budova Šatovky bude sloužit pro administrativní prostory, technické zázemí, komunitní prostory a vzniknout by v ní měl i bufet nebo kavárna. Radnice si od toho všeho slibuje zvýšení zájmu lidí o Šáreckém údolí.
Jestli tu ale dál budou padat domy a stavět se všelijaké divnosti, nemůžeme zájem veřejnosti zaručit.

FOTO: Usedlost Rakařka

Usedlost Rakařka - 1 v š ú 76 rakařk 15Usedlost Rakařka - 2 čukzUsedlost Rakařka - 3a dvěUsedlost Rakařka - 3b dvěěěUsedlost Rakařka - 4 P1250889
Další fotky
Usedlost Rakařka - 5 P1250890Usedlost Rakařka - 6 P1250895Usedlost Rakařka - 6 P1250901Usedlost Rakařka - 7 P1250902Usedlost Rakařka - 00 Šárecké údolí – Rakařk09
Dnes, 10:00
Letos by se 150 let dožil profesor Rudolf Jedlička, lékař a mecenáš, zakladatel české rentgenologie,...
Včera, 18:28
Zveme Vás na tradiční procházkovou návštěvu botanické zahrady v Praze - Malešicích u zahradnické školy....
Včera, 17:00
Nabízíme vám malý koktejl z květnového vydání humoristického časopisu SOORY, který vydává naše vydavatelství A11.
Včera, 11:56
Novou zastávku na své trase má historická linka 41. Od konce dubna začíná v nové...
Včera, 09:27
Sourozenecké dvojici mladých pěnkav zkomplikoval start do života déšť a vítr minulých dní. Nálezce je...
17.5.2019
Švandovo divadlo ve spolupráci s pátou městskou částí hodlá náměstí 14. října na Smíchově více...
17.5.2019
Stavba nové pražské trojské lávky začne letos v červenci a otevře se v létě 2020....
17.5.2019
Titul v soutěži Pražská teplárenská přebor už má jistý nováček Újezd Praha 4. Na čele...
17.5.2019
Na sobotu 18. května připravily Lesy hlavního města Prahy ve Stromovce program, který návštěvníkům nabídne...
17.5.2019
Ulice Technická, na jaře sympaticky růžová ulice uprostřed areálu dejvických vysokých škol, bude od května...
Reklama