5℃
Dnes je 21. listopad , svátek má Albert

Tip na exkluzivní dárek. Vyšla výjimečná publikace Katedrála viditelná a neviditelná

Další fotky

Obsahuje bezmála tisícovku stran, váží asi pět kilo, pracovalo na ní sedmnáct odborníků po sedm let. K mání je zhruba za čtyři tisícovky.

Dvoudílná kniha Katedrála viditelná a neviditelná přináší nejnovější poznatky o chrámu sv. Víta – o architektuře a umělecké výzdobě, o jeho nejranějších dějinách, o osobnostech, které v místě působily, i o hudbě a liturgii, které v průběhu více než tisícovky let rozeznívají chrámové zdi.
Kniha Katedrála viditelná a neviditelná je výjimečná svým obsahovým, obrazovým i grafickým zpracováním. Přestože se na jejím obsahu podílelo 17 autorů, celkové vyznění textu je jednotné a není zatížené přespříliš odborným jazykem. Editorkou publikace je Jana Maříková – Kubková z Archeologického ústavu AV ČR.

První díl nezačíná až u idejí Karla IV. a stavitelství Matyáše z Arrasu, jak se někdy u obdobně zaměřených textů stává, ale už v dobách předcházejících osídlení ostrohu nad Vltavou. Zaobírá se geologickým základem kopce a zmiňuje předchůdce katedrály, tedy kostel Panny Marie z 9. století a baziliku sv. Jiří s rotundou sv. Víta vystavěné na počátku 10. století. První díl končí velkým požárem katedrály v roce 1541.

Druhý díl je ještě obsáhlejší, přičemž jeho těžištěm je 19. a zejména 20. století.
„Úplně na začátku jsme vůbec nepřemýšleli nad tím, že by měla mít kniha dva díly. A už vůbec jsem si nemyslela, že zrovna 20. století zabere tolik prostoru. Ačkoli jsem středověkářka, tak právě 20. století pro mě bylo asi největším zážitkem,“ uvádí archeoložka a duše celého projektu Jana Maříková – Kubková.

Jedním z hojně navštěvovaných pražských kostelů je svatý Salvátor. Jeho osobu byste ale hledali v encyklopedii marně

Autoři knihy mimo jiné vyzpovídali žijící pamětníky a podařilo se jim sepsat zajímavé osudy a příběhy lidí, kteří ve 20. století v katedrále působili. Ve stínu tehdejších hradních pánů z komunistické strany se v chrámu scházely skupiny věřících, částečně právě tam vzniklo hnutí duchovní obrody národa, které přispělo k pádu režimu v roce 1989. Celonárodní pouti k poctě Anežky České se v chrámu sv. Víta v březnu 1989 zúčastnilo na 15 tisíc lidí.

Nevšedním obohacením publikace jsou kapitoly o hudbě a liturgii. Přestože je chrám sv. Víta považován za symbolické místo českého národa a jeden z pilířů evropské kultury, vždy to byl především „kostel“, místo bohoslužeb a modliteb. „Zajímalo nás, jak asi mohly vypadat obřady v době, kdy ještě stála rotunda sv. Víta. K tomu samozřejmě nemáme prameny,“ říká autor muzikologických kapitol David Eben z Ústavu hudební vědy Filosofické fakulty UK v Praze.

Takto velkoryse pojatá kniha mohla vzniknout jen díky štědré finanční podpoře mecenášů umění Petra a Radky Turkových.
„Když jsem viděl hotovou knihu, vyrazilo mi to dech, je to zajímavé i pro člověka, který nemusí mít rád zrovna historii. Určitě popřemýšlíme o dotisku a uvidíme, jestli se nám podaří zrealizovat anglickou verzi,“ říká Petr Turek.

Zdroj: Leona Matušková, SSČ AV ČR

FOTO: Chrám sv. Víta

Chrám sv. Víta - 1 avcrChrám sv. Víta - 2 DSC04054Chrám sv. Víta - OLYMPUS DIGITAL CAMERAChrám sv. Víta - OLYMPUS DIGITAL CAMERAChrám sv. Víta - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Další fotky
Chrám sv. Víta - 4 DSC01645 sv vír kaple sv vojtěchChrám sv. Víta - 5 DSC01656 sv vítaChrám sv. Víta - 6 190507_katedrala_TKChrám sv. Víta - 0 DSC04718
Včera, 16:44
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
Včera, 16:39
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
Včera, 16:21
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
Včera, 16:11
Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům podařilo rychle...
Včera, 15:06
Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční ohňostroj, jej...
Včera, 14:24
Policie pátrá po čtrnáctileté Nele Ptáčníkové, která v pondělí odešla ze zařízení Fondu ohrožených dětí...
Včera, 14:05
Pirátský radní Prahy 1 pro majetek a bytovou politiku David Bodeček v otevřeném dopisu vyzval...
Včera, 12:11
První ostatky osob, které zemřely v Praze 4 a ke kterým se nepřihlásili rodinní příslušníci,...
Včera, 08:54
Praha jako evropský domov medúz? Už nic nemožného – v pátek se totiž pro veřejnost...
19.11.2019
Pražský magistrát společně s Prahou 2 v pondělí otevřely nový chodník podél magistrály od Vinohradské...
Reklama