Tip na vycházku. Poznejte přírodu a historii pražských Modřan a jejich okolí

Další fotky

Počasí sice většinou stále ještě nevybízí k dalekým výletům, ale jaro se pomalými krůčky blíží, a tak možná jednodušší procházka neuškodí. I Praha má své turistické trasy a jedna z nich vede z nádraží Praha – Zbraslav do Písnice. Máte-li času dostatek, můžete si odskočit z nádraží Zbraslav například i na keltské hradiště Závist, které se tyčí na kopci přímo nad nádražím. Cesta na něj je dobře značená turistickými značkami, vede přes zoo koutek poblíž nádraží a kolem Hálkova pomníku. Můžete si tak udělat samostatný výlet a cestu si prodloužit například do Dolních Břežan, kde najdete soukromý pivovar nebo nově zrekonstruovaný zámek. Ten je sice upravený na hotel, ale vstup do haly je po dohodě možný. Z Břežan je pak dobré dopravní spojení zpět do Prahy.

Další možná trasa vede z nádraží Zbraslav po modré turistické značce podél toku Vltavy asi 4 kilometry k nádraží Modřany. Cestou mineme přírodní zajímavosti jako Komořanské a Modřanské tůně či Modřanskou lagunu s informačními tabulemi. Část této trasy vede cyklostezkou, a tak pěší musí být opatrní, a to zejména v období hezkého počasí.

Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

Od nádraží Modřany nás modrá značka vede ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. První historická zmínka o Modřanech je již z roku 1178. Kostel vypálili husité v roce 1420. Současná podoba kostela je z roku 1648. V okolí kostela najdete hřbitov a dvě zajímavosti. První z nich je samostatná zvonička (nyní bez zvonů), kde se občas pořádají malé výstavy. Zvonička stojí uprostřed krásně zrestaurovaného parku, který vybízí k odpočinku. Atmosféru klidu doplňuje druhá zajímavost. V roce 2015 vznikla Křížová cesta, která vede parkem u kostela a ke zvonici. Tvoří ji čtrnáct žulových křížů s reliéfem, které zhotovil sochař z Dobříše Miroslav Beščec. Kříže jsou zasazeny hluboko do země a některé záměrně křivě. Každý kříž je jiný a na každém je jiný symbol, který vychází z křesťanství od odsouzení Krista až po jeho uložení do hrobu.

Tip na výlet: černošicko-mokropeský malebný kus krajiny

Modrá turistická značka nás dále vede nahoru, okolo památného dubu. Kolem se již nachází nová zástavba. Cesta pak vede do Modřanské rokle, která je přírodní památkou. Ta je význačná zejména lužními porosty v okolí potoků a výskytem teplomilných lučních společenstev na svazích. Protéká tudy také Cholupický potok a nedávno na začátku Modřanské rokle vznikla nově i vodní nádrž. V Modřanské rokli se také nachází rozcestník. Po značené trase se můžete dále vydat do Písnice, kde trasa končí u zastávky autobusové dopravy.

FOTO: Vycházka Modřany

Vycházka Modřany - Hálkův pomníkVycházka Modřany - Pohled na oppidum ZávistVycházka Modřany - Komořanské a modřanské tůněVycházka Modřany - Cesta od ZbraslaviVycházka Modřany - Zookoutek Zbraslav
Další fotky
Vycházka Modřany - Cesta ke kosteluVycházka Modřany - ZnačkaVycházka Modřany - Nanebevzetí Panny Marie ModřanyVycházka Modřany - ZvoničkaVycházka Modřany - KřížVycházka Modřany - Informační tabuleVycházka Modřany - Kostel a kříž z Křížové cestyVycházka Modřany - Libušský potok Modřany

Výhodou této vycházky je skutečnost, že během celé trasy míjí mnoho zastávek MHD, a tak si je možné cestu kdykoli zkrátit nebo ji i dříve ukončit. Trasa vás skutečně provede množstvím zajímavých míst a je důkazem, že i v hlavním městě najdete atraktivní cíle aktivního odpočinku, aniž byste museli cestovat daleko.

Včera, 08:45
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama