Tip na vycházku. Poznejte přírodu a historii pražských Modřan a jejich okolí

Další fotky

Počasí sice většinou stále ještě nevybízí k dalekým výletům, ale jaro se pomalými krůčky blíží, a tak možná jednodušší procházka neuškodí. I Praha má své turistické trasy a jedna z nich vede z nádraží Praha – Zbraslav do Písnice. Máte-li času dostatek, můžete si odskočit z nádraží Zbraslav například i na keltské hradiště Závist, které se tyčí na kopci přímo nad nádražím. Cesta na něj je dobře značená turistickými značkami, vede přes zoo koutek poblíž nádraží a kolem Hálkova pomníku. Můžete si tak udělat samostatný výlet a cestu si prodloužit například do Dolních Břežan, kde najdete soukromý pivovar nebo nově zrekonstruovaný zámek. Ten je sice upravený na hotel, ale vstup do haly je po dohodě možný. Z Břežan je pak dobré dopravní spojení zpět do Prahy.

Další možná trasa vede z nádraží Zbraslav po modré turistické značce podél toku Vltavy asi 4 kilometry k nádraží Modřany. Cestou mineme přírodní zajímavosti jako Komořanské a Modřanské tůně či Modřanskou lagunu s informačními tabulemi. Část této trasy vede cyklostezkou, a tak pěší musí být opatrní, a to zejména v období hezkého počasí.

Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

Od nádraží Modřany nás modrá značka vede ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. První historická zmínka o Modřanech je již z roku 1178. Kostel vypálili husité v roce 1420. Současná podoba kostela je z roku 1648. V okolí kostela najdete hřbitov a dvě zajímavosti. První z nich je samostatná zvonička (nyní bez zvonů), kde se občas pořádají malé výstavy. Zvonička stojí uprostřed krásně zrestaurovaného parku, který vybízí k odpočinku. Atmosféru klidu doplňuje druhá zajímavost. V roce 2015 vznikla Křížová cesta, která vede parkem u kostela a ke zvonici. Tvoří ji čtrnáct žulových křížů s reliéfem, které zhotovil sochař z Dobříše Miroslav Beščec. Kříže jsou zasazeny hluboko do země a některé záměrně křivě. Každý kříž je jiný a na každém je jiný symbol, který vychází z křesťanství od odsouzení Krista až po jeho uložení do hrobu.

Tip na výlet: černošicko-mokropeský malebný kus krajiny

Modrá turistická značka nás dále vede nahoru, okolo památného dubu. Kolem se již nachází nová zástavba. Cesta pak vede do Modřanské rokle, která je přírodní památkou. Ta je význačná zejména lužními porosty v okolí potoků a výskytem teplomilných lučních společenstev na svazích. Protéká tudy také Cholupický potok a nedávno na začátku Modřanské rokle vznikla nově i vodní nádrž. V Modřanské rokli se také nachází rozcestník. Po značené trase se můžete dále vydat do Písnice, kde trasa končí u zastávky autobusové dopravy.

FOTO: Vycházka Modřany

Vycházka Modřany - Hálkův pomníkVycházka Modřany - Pohled na oppidum ZávistVycházka Modřany - Komořanské a modřanské tůněVycházka Modřany - Cesta od ZbraslaviVycházka Modřany - Zookoutek Zbraslav
Další fotky
Vycházka Modřany - Cesta ke kosteluVycházka Modřany - ZnačkaVycházka Modřany - Nanebevzetí Panny Marie ModřanyVycházka Modřany - ZvoničkaVycházka Modřany - KřížVycházka Modřany - Informační tabuleVycházka Modřany - Kostel a kříž z Křížové cestyVycházka Modřany - Libušský potok Modřany

Výhodou této vycházky je skutečnost, že během celé trasy míjí mnoho zastávek MHD, a tak si je možné cestu kdykoli zkrátit nebo ji i dříve ukončit. Trasa vás skutečně provede množstvím zajímavých míst a je důkazem, že i v hlavním městě najdete atraktivní cíle aktivního odpočinku, aniž byste museli cestovat daleko.

Dnes, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
Včera, 15:31
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Včera, 10:59
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
Včera, 09:46
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
29.6.2020
Kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru v lokálních ohniscích stát od úterý zpřísní některá omezení na...
29.6.2020
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní i druhý test na covid-19. Nařízená karanténa mu...
29.6.2020
Festival psího masa v čínském městě Jü-lin pořádně hnul žlučí Jiřímu Pospíšilovi (TOP09). Zvířata zde...
27.6.2020
Koronovavirová pandemie tvrdě zasáhla kulturu, nejinak tomu je v případě Musea Kampa. Přesto je tu...
27.6.2020
Plány na změny v pražské infrastruktuře i výstavba chybějících bytů nejsou jen palčivou otázkou dnešních...
26.6.2020
V pátek 5. června před 14. hodinou projela stanicí Stodůlky souprava metra s cestujícími. O...
Reklama