Tip na vycházku: Vydejte se nedaleko Prahy po stopách únětické kultury

Další fotky

Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být cesta z pražského Suchdola do nedalekých Únětic.

Z konečné stanice MHD Výhledy vede žlutá turistická značka, kterou provází zajímavé informační panely. Prvním turistickým zastavením je Starý Suchdol.

Tip na vycházku. Poznejte přírodu a historii pražských Modřan a jejich okolí

První zmínka o Panském dvoře pochází již z let 950 – 970, kdy zde vznikl vladycký dvorec, při přemyslovské cestě, která spojovala Levý Hradec s nově vznikajícím sídlem dnešního Pražského hradu. První písemný doklad je z roku 1045, kdy přešel z majetku knížecí rodiny a z pravomoci purkrabího na Levém Hradci do majetku kláštera benediktinek u sv. Jiří.

Za vlády Karla IV. byl Suchdol přestavěn. Roku 1421 končí vlastnictví svatojiřského kláštera a Suchdol střídal světské i církevní majitele. Po roce 1557 zde vznikl pivovar a zámeček. Nejvíce Suchdol utrpěl za husitských válek a v roce 1648 byl vypálen Švédy.

Tip na jarní výlet: Za základním kamenem Národního divadla na hrad Buchlov

Zajímavostí je bezesporu fakt, že zde v letech 1877 – 1879 působil Mikoláš Aleš, jenž tu vytvořil řadu obrazů. Pracoval zde také na návrhu interiérů Národního divadla a vytvořil cyklus Vlast ve formě dvanácti lunet.

Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

Pražská část Suchdol si dodnes zachovala vesnickou atmosféru. Vydáme-li se dále po žluté turistické značce, kolem hostince dojdeme k romanticky vyhlížející kapli sv. Václava. Na tomto místě původně stávala zvonice, kterou dal v roce 1704 postavit suchdolský rychtář Martin Ježek jako výraz díků za zažehnání morové epidemie. Na místě hřbitova byly pohřbeny suchdolské oběti moru z roku 1680. V roce 1765 byla zvonice přestavěna na kapli a za vlády Josefa II. zchátrala. V roce 1807 zakoupil kapli mlynář Karel Trojan. Ten ji nechal opravit a byla znovu vysvěcena. K poslednímu odpočinku zde byli uloženi též řeholníci emauzského kláštera. Pak místo opět zpustlo a obnoveno a upraveno bylo až po roce 2000. Každopádně se dnes jedná o velmi romantické a klidné místo.

Tip na výlet: Chýně je nejmladší obcí v České republice, z Prahy je coby kamenem dohodil

Dále se vydáme tzv. Kyzlíkovou cestou nazvanou po Ing. Pavlu Kyzlíkovi, autorovi knihy Památné stromy, který celý svůj život věnoval lásce k přírodě. Značka vede po staré cestě, která spojovala Suchdol s Úněticemi a chodilo se tudy do školy či do kostela. Cesta byla v roce 2015 zrekonstruována.

FOTO: Suchdol a Únětice

Suchdol a Únětice - Statek v SuchdoleSuchdol a Únětice - Kaplička v SuchdoleSuchdol a Únětice - Za kaplí sv. VáclavaSuchdol a Únětice - Kaple sv. Václava se hřbitovemSuchdol a Únětice - Kaple sv. Václava
Další fotky
Suchdol a Únětice - Kyzlíkova stezka – informační panelSuchdol a Únětice - Cesta ze Suchdola do ÚněticSuchdol a Únětice - Alšova vyhlídkaSuchdol a Únětice - Informační panel – Holý vrchSuchdol a Únětice - Holý vrchSuchdol a Únětice - Cesta na vyhlídkuSuchdol a Únětice - Výhled do okolí – pohled na Únětice

Značka nás dále dovede před rozcestník k rybníku, kde se můžeme rozhodnout a vydat se buď do Únětic okusit zlatavý mok v místním pivovaru nebo například Tichým údolím směrem na Roztoky. Než se však rozhodnete, určitě za vaši návštěvu stojí místo v celém okolí zřejmě nejtajemnější. Tím je Holý vrch – Alšova vyhlídka. Severně od Holého vrhu na rozhraní únětického, žalského a roztockého katastru bylo v 70. – 80. letech 19. století roztockým lékařem MUDr. Čeňkem Rýznerem nalezeno kostrové pohřebiště s desítkami koster. Kultura byla posléze označena jako samostatná únětická kultura. Dnes tak podle ní nazýváme nálezy z 1. – 2. tisíciletí př. n. l. ze starší doby bronzové. Z Alšovy vyhlídky je krásný výhled do okolí a i toto místo má velmi romantickou atmosféru.

Dnes, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Dnes, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Dnes, 11:13
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
Včera, 18:10
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
Včera, 14:21
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
Včera, 13:58
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
Včera, 08:57
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Včera, 04:50
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
Včera, 04:39
V oblasti Košíř a Motola scházejí místa v prvních třídách základních škol a některé základky...
18.4.2021
Do počátku května si můžete ve výkladech bubenečského Skleňáku prohlédnout díla malíře, grafika a výtvarného...
Reklama