Tip na výlet: V srpnu a září poznejte historii pražské MHD

Další fotky

Příznivci historické hromadné dopravy mají možnost v srpnu a září zažít jedinečné výlety Prahou. Dopravní podnik připravil pro milovníky historie ojedinělé zážitky v podobě svezení se historickou soupravou pražského metra, nejstarší tramvají nebo autobusem 706 RO.

Za historií prvního trolejbusu

V pondělí 31. srpna provede zájemce po trase první pražské trolejbusové linky historik městské dopravy Pavel Fojtík. Komentovaná prohlídka představí všechna zákoutí první pražské trolejbusové linky i něco navíc.

Trolejbusová doprava v Praze byla provozována mezi lety 1936 a 1972. Od října 2017 do června 2018 ve zkušebním provozu s cestujícími a od července 2018 ve formálně pravidelném provozu je trolejbusová trať Palmovka – Letňany určená pro parciální trolejbusy, trakčním vedením je však opatřen pouze kilometrový úsek mezi Libní a Prosekem a dobíjecí stanoviště na Palmovce. Od března 2020 je ale trolejbusová linka dočasně mimo provoz.

Trolejbusy jsou v Čakovicích stále živou vzpomínkou

Depo Kačerov a vše co k němu patří

Prohlídka kačerovského depa, jízda historickou soupravou metra na trase C, přestup na tramvaj KT8D5 ve stanici Florenc (Těšnov) a následná vyhlídková jízda do Muzea MHD. To vše čeká na účastníky zážitkové akce v sobotu 12. září. Návštěvníci si prohlédnou mycí rám metra, poznají pracoviště strojvedoucího i tramvaj Tatra KT8D5. Tatra KT8D5 je tříčlánková tramvaj, kterou vyráběl závod Tatra Smíchov podniku ČKD mezi lety 1986 a 1993. Jedná se o velkokapacitní tramvajové vozidlo, které je vhodné i pro provoz na rychlodráhách. Celkem bylo vyrobeno 199 kusů, většina z nich byla určena pro české a slovenské dopravní podniky. Mezi dopravními fanoušky se jim přezdívá „kachny“ či „kačeny“.

Křižík postavil první tramvajovou trať, další už mu město nepovolilo

Třešničkou na pomyslném dortu sobotního výletu je poté návštěva Muzea MHD, kde je k vidění celá řada dalších historických skvostů.

Nebudou chybět ani autobusy

Hodinová jízda historickým autobusem Škoda 706 RO v rekonstruované podobě z 50. let minulého století pak čeká na návštěvníky 19. a 20. září. Tento typ autobusů byl používán v celém Československu snad všemi dopravními podniky i ČSAD. Celkem bylo vyrobeno přes 13 000 autobusů, některé byly také exportovány (např. do NDR, Turecka, Sýrie, Bolívie aj.).

Trať Posázavského pacifiku využívali nacisté i František Křižík

Projížďka tramvají T3 Coupé

Odpolední a podvečerní centrum hlavního města poznají zájemci při hodinovém okruhu vyhlídkovou tramvají T3 Coupé. Tato tramvaj je vyhlídkovým vozem, jehož designérkou je česká návrhářka Anna Marešová, která se při její tvorbě inspirovala podobou původních vozů od Františka Kardause. Veřejnost se mohla tramvají prvně svézt ve čtvrtek 25. října 2018, kdy se pořádaly prezentační jízdy v rámci festivalu Designblok. V roce 2019 tramvaj získala v kategorii Produktový design cenu Red Dot.

FOTO: Historie pražské MHD

Historie pražské MHD - trolejbus Tatra 400Historie pražské MHD - Autobus Škoda 706 ROHistorie pražské MHD - Tramvaj KT8D5Historie pražské MHD - trolejbus libenHistorie pražské MHD - Tramvajový vůz T3 Coupé
Další fotky
Historie pražské MHD - kacerov metroHistorie pražské MHD - Kacerov metro
Včera, 18:55
V pátek 23. října otevřená lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, se o proběhlém víkendu...
Včera, 18:20
V omezeném režimu fungují momentálně kvůli pandemii onemocnění covid-19 městské a obecní úřady v Česku. Protože však...
Včera, 17:00
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 17:00
Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od...
Včera, 16:20
Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční...
Včera, 14:20
Vyhlášený nouzový stav a s ním spojené uzavření restaurací, barů, ale třeba i divadel či...
Včera, 12:44
Komerční článek
Praha spustila další kampaň proti koronaviru, tentokrát s cílem ukázat, jak je více než kdy...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 12:20
Pražský magistrát kvůli nutnosti odeslat pracovníky do karantény uzavřel již třetí pracoviště registru vozidel. Po...
Včera, 11:40
Podobně jako na jaře, i teď na podzim sleduje ROPID, Dopravní podnik hl. m. Prahy...
Včera, 11:17
I tentokrát si Náš REGION Praha ze stanic metra přinesly tisíce čtenářů. I přes nouzový...
Včera, 11:00
V pražské Nemocnici Na Františku, kterou zřizuje městská část Praha 1, bude od začátku listopadu...
Reklama