Tip na výlet: V srpnu a září poznejte historii pražské MHD

Další fotky

Příznivci historické hromadné dopravy mají možnost v srpnu a září zažít jedinečné výlety Prahou. Dopravní podnik připravil pro milovníky historie ojedinělé zážitky v podobě svezení se historickou soupravou pražského metra, nejstarší tramvají nebo autobusem 706 RO.

Za historií prvního trolejbusu

V pondělí 31. srpna provede zájemce po trase první pražské trolejbusové linky historik městské dopravy Pavel Fojtík. Komentovaná prohlídka představí všechna zákoutí první pražské trolejbusové linky i něco navíc.

Trolejbusová doprava v Praze byla provozována mezi lety 1936 a 1972. Od října 2017 do června 2018 ve zkušebním provozu s cestujícími a od července 2018 ve formálně pravidelném provozu je trolejbusová trať Palmovka – Letňany určená pro parciální trolejbusy, trakčním vedením je však opatřen pouze kilometrový úsek mezi Libní a Prosekem a dobíjecí stanoviště na Palmovce. Od března 2020 je ale trolejbusová linka dočasně mimo provoz.

Trolejbusy jsou v Čakovicích stále živou vzpomínkou

Depo Kačerov a vše co k němu patří

Prohlídka kačerovského depa, jízda historickou soupravou metra na trase C, přestup na tramvaj KT8D5 ve stanici Florenc (Těšnov) a následná vyhlídková jízda do Muzea MHD. To vše čeká na účastníky zážitkové akce v sobotu 12. září. Návštěvníci si prohlédnou mycí rám metra, poznají pracoviště strojvedoucího i tramvaj Tatra KT8D5. Tatra KT8D5 je tříčlánková tramvaj, kterou vyráběl závod Tatra Smíchov podniku ČKD mezi lety 1986 a 1993. Jedná se o velkokapacitní tramvajové vozidlo, které je vhodné i pro provoz na rychlodráhách. Celkem bylo vyrobeno 199 kusů, většina z nich byla určena pro české a slovenské dopravní podniky. Mezi dopravními fanoušky se jim přezdívá „kachny“ či „kačeny“.

Křižík postavil první tramvajovou trať, další už mu město nepovolilo

Třešničkou na pomyslném dortu sobotního výletu je poté návštěva Muzea MHD, kde je k vidění celá řada dalších historických skvostů.

Nebudou chybět ani autobusy

Hodinová jízda historickým autobusem Škoda 706 RO v rekonstruované podobě z 50. let minulého století pak čeká na návštěvníky 19. a 20. září. Tento typ autobusů byl používán v celém Československu snad všemi dopravními podniky i ČSAD. Celkem bylo vyrobeno přes 13 000 autobusů, některé byly také exportovány (např. do NDR, Turecka, Sýrie, Bolívie aj.).

Trať Posázavského pacifiku využívali nacisté i František Křižík

Projížďka tramvají T3 Coupé

Odpolední a podvečerní centrum hlavního města poznají zájemci při hodinovém okruhu vyhlídkovou tramvají T3 Coupé. Tato tramvaj je vyhlídkovým vozem, jehož designérkou je česká návrhářka Anna Marešová, která se při její tvorbě inspirovala podobou původních vozů od Františka Kardause. Veřejnost se mohla tramvají prvně svézt ve čtvrtek 25. října 2018, kdy se pořádaly prezentační jízdy v rámci festivalu Designblok. V roce 2019 tramvaj získala v kategorii Produktový design cenu Red Dot.

FOTO: Historie pražské MHD

Historie pražské MHD - trolejbus Tatra 400Historie pražské MHD - Autobus Škoda 706 ROHistorie pražské MHD - Tramvaj KT8D5Historie pražské MHD - trolejbus libenHistorie pražské MHD - Tramvajový vůz T3 Coupé
Další fotky
Historie pražské MHD - kacerov metroHistorie pražské MHD - Kacerov metro
Dnes, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Dnes, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Dnes, 14:36
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Dnes, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Dnes, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Dnes, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Dnes, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
Včera, 18:03
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Včera, 14:31
Chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost propaguje a hájí dlouhodobě organizace Pěšky městem...
27.2.2021
Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný...
Reklama