TOP 09 zjistila, že je pandemie. Dětem pomohla sehnat počítače

Od března do června a teď nanovo se české děti učí online. Chodit do školy jim znemožňuje pandemie onemocnění covid-19. Jak dlouho budou ještě namísto ve třídě sedět v pokojíčku před počítačem nebo s tabletem či telefonem v ruce, teď nikdo neví. Na „pomoc“ jim po osmi měsících pandemie vyrazila TOP 09.

Řada rodin se dostala do svízelné situace. Na jaře neměla žádnou online výuku zhruba čtvrtina českých dětí. Teď je přitom učení na dálku povinné, sněmovna totiž v létě s předtuchou dalšího kola pandemie schválila novelu školského zákona, která zavedla pro děti povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky.

Dětem chybí technika

Mnoho dětí by se nejspíš připojilo dobrovolně už na jaře, kdyby ovšem měly na čem. Některé rodiny ale jednoduše žádným přístrojem umožňujícím distanční výuku nedisponují, anebo počítač potřebují rodiče k práci.

Jiří Zbořil

Dětem chybí spolužáci, učitelé i společné výlety, říká učitel třeťáků k distanční výuce na prvním stupni

„V klidu“ mohou být rodiče školáků a studentů z Prahy 9. Dva měsíce po začátku školního roku a několik týdnů po opětovném uzavření škol si totiž v TOP 09 a Dopravním podniku nejspíš konečně všimli, že opět zuří pandemie a školy mají na dveřích pomyslný nápis „Zavřeno“.

Pražští radní z TOP 09 se spojili s Dopravním podnikem a pilotně v Praze 9 rozdali deset počítačů dětem ze Základní školy Na Balabence. Určena je technika pro školáky, kteří nemají doma potřebnou techniku k distanční výuce.

„Já jsem velmi rád, že se největší pražská městská firma rozhodla darovat desítky počítačů. Je to pro někoho možná drobná věc, ale pro mě je to obrovská symbolika. A tak bych si dovolil udělat takovou výzvu všem firmám v Praze: máte-li tu možnost, máte-li použitou techniku, prosím, věnujete ji školám. Dnes děti při distanční výuce potřebují opravdu kvalitní technické zázemí,“ řekl předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Píšou děti i ředitelé

„Víme, že to je velikánský problém. U nás na Praze 9 se tomu věnujeme. Píšou nám rodiče, píšou nám ředitelé základních škol. A tak doufejme, že bude tato spolupráce pokračovat,“ uvedl místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09/STAN).

TOP 09 přitom, byť je členem koalice, která vede hlavní město Prahu, nemá na magistrátu gesci školství na starost. Ta „patří“ pirátskému radnímu Vítu Šimralovi. Ten například už na začátku září kritizoval ministerstvo školství za to, že zapomnělo na některé žáky.

Praha zalepuje díru

„Mnoho žáku je z rodin, které prostě nemají doma počítač, tablet nebo ani internet. A jsou to často ti žáci, kterým škola může nejvíce pomoci, kteří v takové situaci jsou. Vláda sice schválila peníze na dovybavení, ale jen základních škol. Středoškoláci asi všichni přístup k technologiím mají. Je to díra, kterou nyní budeme muset zalepit sami. Je mi to líto, protože je to i přesto že se to snažíme vykomunikovat s MŠMT opakující se problém,“ uvedl v září na svém facebookovém profilu radní s tím, že minulý rok přidala Praha na platy školských pracovníků miliardu a letos bude muset přidat ještě peníze na vybavení. „Bylo by skvělé, aby se tomu začalo ministerstvo již věnovat. My budeme zatím platit co je třeba. Na budoucnosti dětí se nesmí šetřit,“ doplnil.

Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
28.2.2021
Chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost propaguje a hájí dlouhodobě organizace Pěšky městem...
Reklama