Tragický omyl amerických bombardérů, z Prahy udělali zbořeniště. Proč ji vybombardovali?

Další fotky

Už je to 72 let, kdy na Prahu 14. února v roce 1945  zaútočily ničivé bombardéry. Velká tragédie zasáhla celé město a vyžádala si 701 mrtvých a přes tisícovku zraněných. Spojenecká letadla měla původně útočit na německé Drážďany, kvůli navigační chybě a špatnému počasí se ale odtrhly od svazu a zničily Prahu. 

Psal se rok 1945, byla středa 12 hodin a 24 minut. Nad tehdy okupovanou Prahou se vznášela černá mračna, která jen občas protrhlo sluneční světlo. A přesně to se stalo ten den Pražanům osudným. Šedesát dva amerických bombardérů osmé letecké armády USAAF bylo zrovna na cestě na německé Drážďany, které měly zničit. kvůli špatnému počasí a navigační chybě se ale odtrhly od svazu.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

Rozbombardovali Prahu omylem

Navigátoři amerických bombardérů, které se zrovna blížily k Praze, byli zmateni. Chybně nahlásili do vysílaček, že už se nachází nad cílovým městem, tedy někde nad Drážďany. Tam se měly pumy shodit. Bombometčíci, kteří měli prakticky po celou dobu letu před očima jen neprostupnou mlhu, najednou zahlédli město. Už bylo pozdě.

Na město svrženo 152,5 tuny pum. Z toho bylo 371 tříštivých a 8 000 zápalných.

V pražských ulicích se okamžitě rozezněly sirény. Ty ale hlásily nebezpečí až v momentě, kdy už první bomby dopadaly na zem v Radlicích. Pražané ale sirény často nebrali vážně – kvílení sirén totiž tehdy bylo poměrně na denním pořádku.

FOTO: Vybombardování Prahy

Vybombardování Prahy - Bombardování Prahy 1945Vybombardování Prahy - Emauzký klášter a bývalé Ministerstvo sociální péče v Praze po bombardování ze 14. 2. 1945Vybombardování Prahy - Bombardování Prahy 1945Vybombardování Prahy - Nálety 1945 – Bývalá jezuitská kolej po leteckém zásahuVybombardování Prahy - Bombardování Prahy 1945
Další fotky
Vybombardování Prahy - Křižovatka ulice Anny Letenské a VinohradskéVybombardování Prahy - Bombardování Prahy 1945Vybombardování Prahy - Kostel sv. Václava a jeho okolí při Resslově ulici po náletuVybombardování Prahy - Hořící trosky hotelu Maceška na Vinohradské uliciVybombardování Prahy - Dům na rohu Slezské a Budečské uliceVybombardování Prahy - Emauzský kostel a klášter po požáruVybombardování Prahy - Dům na nároží Jiráskova náměstí a Gorazdovy ulice po leteckém zásahuVybombardování Prahy - Bývalá jezuitská kolej zčásti pobořená po náletuVybombardování Prahy - Pohled z Palackého mostu směrem ke klášteru Na Slovanech po náletuVybombardování Prahy - Pohled z Palackého mostu směrem k ulici Na Moráni za požáru okolních obytných domůVybombardování Prahy - Pohled z náměstí Pod Emauzy ke zničenému Emauzskému kosteluVybombardování Prahy - Pohled do interiéru Emauzského kostela po náletuVybombardování Prahy - Objekt firmy Meindl na nároží Sokolovské a U Skládky v LibniVybombardování Prahy - Nálevka po leteckém zásahu u holešovické elektrárnyVybombardování Prahy - Nálety Praha 1945Vybombardování Prahy - Požár administrativní budovy promotorů v libeňském závodě Českomoravských strojírenVybombardování Prahy - Požár domů čp. 1218 a 953 na Vinohradské uliciVybombardování Prahy - Požár domu na rohu ulice Na Moráni a GorazdovyVybombardování Prahy - Požár na Libeňském nádražíVybombardování Prahy - Požár průmyslového areálu v LibniVybombardování Prahy - Průhled Blanickou ulicí po náletuVybombardování Prahy - Průhled Českomoravskou ulicí k požáru na Libeňském nádražíVybombardování Prahy - Průhled Resslovou ulicí po náletuVybombardování Prahy - Průhled Sokolovskou ulicí ke Kovářské uliciVybombardování Prahy - Průhled Vinohradskou třídou směrem k tržniciVybombardování Prahy - Průmyslový areál v Libni po požáruVybombardování Prahy - Slezská ulice po náletuVybombardování Prahy - Snímek č. 3109, mise 32-1014, letka US 5th PRG – 32ndPRSQ, měřítko 1 12 500, výška letu 23 000 stop, datum 16. dubna 1945Vybombardování Prahy - Škody na domech v Praze způsobené nálety v létech 1944 a 45Vybombardování Prahy - Vinohradská synagogaVybombardování Prahy - Západní průčelí Emauzského kláštera po náletuVybombardování Prahy - Zásah letecké pumy na Strašnickém hřbitověVybombardování Prahy - Zásahy leteckých pum v Riegrových sadech 2Vybombardování Prahy - Zásahy leteckých pum v Riegrových sadechVybombardování Prahy - Zasažené obytné domy v okolí elektrárny HOlešoviceVybombardování Prahy - Zbořeniště provizorních staveb v okolí Emauzského kláštera a biografu Na Slovanech

Umírali pomalu, zasypaní ve sklepě

Cílem akce bylo plnit rozkazy vedení a vyhladit celé Drážďany. Totéž ale svazy aplikovaly chybně na Prahu. Do pražských ulic vysypaly stovky tříštivých a tisíce zápalných tun do ulic Smíchova, části Nového Města, ale i na Vinohrady a Žižkov. Pražané ale umírali i ve Vršovicích, Nuslích nebo na Pankráci.

Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi. Znáte jeho tragický osud?

Smrt byla rychlá. Lidé umírali buď v ulicích nebo je pohřbil jejich vlastní dům zaživa. V roce 1970 byl dokonce odhalený zasypaný sklep, ve kterém se nacházely kostry 23 lidí. Ti sice přímý zásah domu přežili ve zdraví, ale jen čárky na zdech připomínaly, jak dlouho čekali marně na vysvobození…

Škaredá středa zničila Smíchov, Žižkov i Vinohrady

Tragická byla středa tím, že šlo o kobercový nálet. Ten měl původně demoralizovat německé obyvatelstvo. Protiletecké baterie v Praze se přitom ani nezmohly na nějaký odpor, o luftwaffe nemluvě. A to proto, že tehdy byla Praha proti útokům z nebe chráněna nedostatečně. Nálet přitom netrval moc dlouho. Přelétnout českou metropoli trvalo bombardérům 3 až 4 minuty.

Praha 5 chce mít v Portheimce galerii skla. S objektem se pojí zajímavá historie. Víte, jaká?

Bohužel i tak způsobily velkou tragédii. Úplně zničeno bylo 93 domů a bez přístřeší zůstalo 11 tisíc lidí. Pumy zabily 701 lidí a 1 184 lidí bylo zraněných. Pumy zničily i památky jako Emauzský klášter, který má dnes betonové věže podle projektu architekta Františka Černého, nebo Faustův dům. Nejvíce utrpěly bloky budov na Vinohradech, tam se velká část ulic proměnila doslova v ruiny.

Dobře nedopadly ani posádky v bombardérech. Na domovská letiště na britských ostrovech se vrátilo pouze 12 letadel, kvůli nedostatku paliva přistávala i v Belgii nebo Nizozemím. Posádky musely navíc vyhazovat vše, co letadlo tížilo, jako třeba bagáže, vnitřní vybavení, či kulomety. V jednom případě i střelecké věže na zádi. Několik letců muselo vyskočit a nechat se zajmout na německém území, aby jejich přátelé dorazili za frontovou linii.

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Bylo to schválně?!

Hlavním cílem bylo bombardovat drážďanská nádraží, aby Němci nemohli přesouvat posily na východní frontu. Z vyšetřování nakonec vyplynulo, že šlo pouze o navigační chybu. Často se ale říká, že to byl záměr. Praha totiž tehdy byla obrovskou zbrojnicí wehrmachtu, která mohla spojence znervózňovat. Důkazy o tom ale žádné nejsou.

Dnes, 06:22
Dnes je Muzeum Bedřicha Smetany jednou ze specializovaných expozic Muzea české hudby a organizačně spadá...
Včera, 13:10
Neznámý pachatel už od konce minulého roku sexuálně obtěžuje ženy na tramvajových zastávkách v Praze...
Včera, 10:11
Komerční článek
Koronavirus je pro kybernetické útoky živnou půdou. Podvodné emaily obsahující zavirované odkazy se v poslední době...
Včera, 10:11
Na pražské Kampě včera večer sjelo do řeky Vltavy auto, ve kterém byl jeden člověk....
Včera, 09:02
Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupí na pilotním koncertu s...
Včera, 06:39
Jedna z předních propagátorek rehabilitační Vojtovy metody fyzioterapeutka Marcela Klemová pracuje ještě v osmdesáti letech....
10.5.2021
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
10.5.2021
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
10.5.2021
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
10.5.2021
Celorepubliková kalamita lýkožrouta smrkového dorazila i do hlavního města. Pražští lesáci už kvůli němu museli...
10.5.2021
Muž s pěti zákazy řízení a na odcizené motorce ujížděl v neděli večer před policií....
Reklama