26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Tramvaje zpátky na Václavák! Máme se těšit?

Přípravné práce pro návrat tramvají už byly zahájeny. Poslední novodobé změny na Václavském náměstí proběhly naposledy téměř před čtyřiceti lety. Z toho vyplývá, že nutnost revitalizace je více než na místě.

Reklama

Projektant tramvajových tratí nyní prověřuje a navrhuje úpravy stropní desky vestibulu stanice metra, podrobně se také prověřují tramvajové křižovatky a probíhá mikrosimulace provozu.Tramvaje na Václavském náměstí, které by se sem mohly vrátit do roku 2022, mají podpořit hromadnou dopravu, přivést nové lidi do centra a oživit pasáže, také významně pomohou ke zrychlení spojení hromadnou dopravou mezi centrem a jeho nejbližším okolí i ke zlepšení pravidelnosti a plynulosti tramvajové dopravy v centru i na obvodu města.

„V principu se nejedná o tramvaje a dopravu jako takovou. Jedná se o to, jak to udělat, aby centrum Prahy bylo přátelské a přívětivé, aby sem lidé rádi chodili a bylo jim tu dobře,“ uvádí Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.  „Konkrétně Václavské náměstí utrpělo extrémně dvěma zásadními kroky, a to zrušením tramvajových tratí v 80. letech, a rozparcelováním náměstí polickou garniturou v devadesátých letech. Důsledky všichni známe. Odstěhovali se rezidenti, přistěhovaly se nevěstince,“ dodává Jan Adámek.

„Máme jedinečnou příležitost v rámci revitalizace Václavského náměstí vrátit mu i tramvajové koleje,“ uvádí Ing. Martin Šubrt, náměstek ředitele pro městskou dopravu a marketing, ROPID. „Přitom všem bude nutné najít takový kompromis, který bude vyhovovat co nejširší skupině cestujících. Některé oblasti dopravních uzlů jsou přeplněné právě z důvodů chybějící alternativy. Na některá místa se nám dostávají zbytečně cestující, kteří by použili jinou alternativu, kdyby existovala. Stávající situace dopravní tepny přeplňuje. Například Spálená ulice denně odbaví devadesát tisíc cestujících, Ječná ulice přes osmdesát tisíc, stejně tak Jindřišská, Národní třída šedesát pět tisíc, Seifertova ulice šedesát tisíc cestujících. Tramvaje přepravují v centru Prahy více osob než řada linek metra v zahraničí.

„Jsem přesvědčen, že návrat tramvají na Václavské náměstí by celkové situaci odlehčil. Výrazně by se zlepšila a zrychlila spojení a dostupnost míst díky těmto úpravám dopravního spojení v centru Prahy. S dopadem i na okrajové části města,“ Martin Šubrt.

Václavské náměstí bylo od nepaměti dopravní tepnou celé Prahy. První tramvajová doprava na Václavské náměstí byla zavedena již v roce 1884 v podobě tzv. koňky. V roce 1895 došlo k přesázení alejí a rozšíření kolejí na vzdálenost devatenáct metrů. V roce 1900 proběhla elektrifikace a osová vzdálenost tramvajových kolejí se zmenšila na šestnáct metrů. V roce 1927 byla provedena zásadní přestavba náměstí z důvodu rostoucí intenzity automobilové dopravy. Koleje tramvají byly poprvé umístěny do středu náměstí, které bylo v této době především dopravní tepnou.

Výstavba Nové Palmovky se komplikuje. Praha 8 ukončila spolupráci s Metrostavem

Včera, 18:27
Malešická spalovna za 700 milionů korun vyměnila první ze čtyř kotlů, ve kterých se spaluje...
Včera, 18:01
Vedení Prahy chce jednat s vlastníky nemovitostí a provozoven o vnější podobě obchodů či restaurací...
Včera, 15:46
Tento týden učiníme výjimku a fotografický doprovod této pozvánky nebudeme věnovat akcím, které se nabízejí,...
Včera, 15:29
Hlavní město v návaznosti na žádosti některých městských částí připravuje úpravy systému parkovacích zón. Primátorův...
Včera, 13:25
Všechny autobusové zastávky budou v Praze na znamení nejdřív v létě příštího roku. Vedení metropole...
Včera, 12:31
Půl hodiny po půlnoci 18. června bude zahájeno největší taktické cvičení, pořádané Krajským ředitelstvím policie...
Včera, 11:30
Na konci března bylo v Ječné ulici v Praze 2 pokáceno sedm akátů, které byly...
Včera, 10:30
Praha ve spolupráci se společností Lime připravuje pravidla pro sdílené elektrokoloběžky. Podle náměstka primátora Adama...
16.6.2019
Obsahuje bezmála tisícovku stran, váží asi pět kilo, pracovalo na ní sedmnáct odborníků po sedm...
16.6.2019
Hlavní město přispěje Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 12,5 milionu korun na rozšíření vršovického nádraží...
Reklama