11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Tramvaje zpátky na Václavák! Máme se těšit?

Přípravné práce pro návrat tramvají už byly zahájeny. Poslední novodobé změny na Václavském náměstí proběhly naposledy téměř před čtyřiceti lety. Z toho vyplývá, že nutnost revitalizace je více než na místě.

Reklama

Projektant tramvajových tratí nyní prověřuje a navrhuje úpravy stropní desky vestibulu stanice metra, podrobně se také prověřují tramvajové křižovatky a probíhá mikrosimulace provozu.Tramvaje na Václavském náměstí, které by se sem mohly vrátit do roku 2022, mají podpořit hromadnou dopravu, přivést nové lidi do centra a oživit pasáže, také významně pomohou ke zrychlení spojení hromadnou dopravou mezi centrem a jeho nejbližším okolí i ke zlepšení pravidelnosti a plynulosti tramvajové dopravy v centru i na obvodu města.

„V principu se nejedná o tramvaje a dopravu jako takovou. Jedná se o to, jak to udělat, aby centrum Prahy bylo přátelské a přívětivé, aby sem lidé rádi chodili a bylo jim tu dobře,“ uvádí Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.  „Konkrétně Václavské náměstí utrpělo extrémně dvěma zásadními kroky, a to zrušením tramvajových tratí v 80. letech, a rozparcelováním náměstí polickou garniturou v devadesátých letech. Důsledky všichni známe. Odstěhovali se rezidenti, přistěhovaly se nevěstince,“ dodává Jan Adámek.

„Máme jedinečnou příležitost v rámci revitalizace Václavského náměstí vrátit mu i tramvajové koleje,“ uvádí Ing. Martin Šubrt, náměstek ředitele pro městskou dopravu a marketing, ROPID. „Přitom všem bude nutné najít takový kompromis, který bude vyhovovat co nejširší skupině cestujících. Některé oblasti dopravních uzlů jsou přeplněné právě z důvodů chybějící alternativy. Na některá místa se nám dostávají zbytečně cestující, kteří by použili jinou alternativu, kdyby existovala. Stávající situace dopravní tepny přeplňuje. Například Spálená ulice denně odbaví devadesát tisíc cestujících, Ječná ulice přes osmdesát tisíc, stejně tak Jindřišská, Národní třída šedesát pět tisíc, Seifertova ulice šedesát tisíc cestujících. Tramvaje přepravují v centru Prahy více osob než řada linek metra v zahraničí.

„Jsem přesvědčen, že návrat tramvají na Václavské náměstí by celkové situaci odlehčil. Výrazně by se zlepšila a zrychlila spojení a dostupnost míst díky těmto úpravám dopravního spojení v centru Prahy. S dopadem i na okrajové části města,“ Martin Šubrt.

Václavské náměstí bylo od nepaměti dopravní tepnou celé Prahy. První tramvajová doprava na Václavské náměstí byla zavedena již v roce 1884 v podobě tzv. koňky. V roce 1895 došlo k přesázení alejí a rozšíření kolejí na vzdálenost devatenáct metrů. V roce 1900 proběhla elektrifikace a osová vzdálenost tramvajových kolejí se zmenšila na šestnáct metrů. V roce 1927 byla provedena zásadní přestavba náměstí z důvodu rostoucí intenzity automobilové dopravy. Koleje tramvají byly poprvé umístěny do středu náměstí, které bylo v této době především dopravní tepnou.

Výstavba Nové Palmovky se komplikuje. Praha 8 ukončila spolupráci s Metrostavem

Včera, 15:39
Pražský dopravní podnik (DPP) zprovoznil velkokapacitní kolejiště v Ústředních dílnách v Hostivaři. Na více než...
Včera, 13:29
Praha zatím neplánuje vypsat velkou zakázku na nové lavičky tak, jak o tom v souvislosti...
Včera, 13:25
Hasiči v úterýna několika místech v Praze zasahovali kvůli silnému větru. Většinou odstraňovali z ulic...
Včera, 10:21
Pět stanic pražského metra se dnes opět promění v koncertní pódia, na kterých se vystřídá...
Včera, 09:34
Do konce dubna uzavře Praha smlouvu o projektové dokumentaci Dvoreckého mostu, který spojí Prahu 4...
Včera, 08:37
Před Generální štábem na Vítězném náměstí v Dejvicích v Praze 6 probíhá panelová výstava „Nezlomená...
23.4.2019
Praha 12 požádá hlavní město o další půjčku na financování výstavby nové radnice a jejího...
23.4.2019
Plavecký bazén na Výstavišti je od čtvrtka 18. dubna z technických důvodů do odvolání uzavřen.
23.4.2019
Ve středu 17. dubna proběhlo na Letišti Václava Havla cvičení Aircraft Evac 2019.
23.4.2019
Oblíbená tramvajová retrolinka číslo 23 doznala od 19. dubna 2019 drobné změny ve své trase....
Reklama