5℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Tramvaje zpátky na Václavák! Máme se těšit?

Přípravné práce pro návrat tramvají už byly zahájeny. Poslední novodobé změny na Václavském náměstí proběhly naposledy téměř před čtyřiceti lety. Z toho vyplývá, že nutnost revitalizace je více než na místě.

Projektant tramvajových tratí nyní prověřuje a navrhuje úpravy stropní desky vestibulu stanice metra, podrobně se také prověřují tramvajové křižovatky a probíhá mikrosimulace provozu.Tramvaje na Václavském náměstí, které by se sem mohly vrátit do roku 2022, mají podpořit hromadnou dopravu, přivést nové lidi do centra a oživit pasáže, také významně pomohou ke zrychlení spojení hromadnou dopravou mezi centrem a jeho nejbližším okolí i ke zlepšení pravidelnosti a plynulosti tramvajové dopravy v centru i na obvodu města.

„V principu se nejedná o tramvaje a dopravu jako takovou. Jedná se o to, jak to udělat, aby centrum Prahy bylo přátelské a přívětivé, aby sem lidé rádi chodili a bylo jim tu dobře,“ uvádí Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.  „Konkrétně Václavské náměstí utrpělo extrémně dvěma zásadními kroky, a to zrušením tramvajových tratí v 80. letech, a rozparcelováním náměstí polickou garniturou v devadesátých letech. Důsledky všichni známe. Odstěhovali se rezidenti, přistěhovaly se nevěstince,“ dodává Jan Adámek.

„Máme jedinečnou příležitost v rámci revitalizace Václavského náměstí vrátit mu i tramvajové koleje,“ uvádí Ing. Martin Šubrt, náměstek ředitele pro městskou dopravu a marketing, ROPID. „Přitom všem bude nutné najít takový kompromis, který bude vyhovovat co nejširší skupině cestujících. Některé oblasti dopravních uzlů jsou přeplněné právě z důvodů chybějící alternativy. Na některá místa se nám dostávají zbytečně cestující, kteří by použili jinou alternativu, kdyby existovala. Stávající situace dopravní tepny přeplňuje. Například Spálená ulice denně odbaví devadesát tisíc cestujících, Ječná ulice přes osmdesát tisíc, stejně tak Jindřišská, Národní třída šedesát pět tisíc, Seifertova ulice šedesát tisíc cestujících. Tramvaje přepravují v centru Prahy více osob než řada linek metra v zahraničí.

„Jsem přesvědčen, že návrat tramvají na Václavské náměstí by celkové situaci odlehčil. Výrazně by se zlepšila a zrychlila spojení a dostupnost míst díky těmto úpravám dopravního spojení v centru Prahy. S dopadem i na okrajové části města,“ Martin Šubrt.

Václavské náměstí bylo od nepaměti dopravní tepnou celé Prahy. První tramvajová doprava na Václavské náměstí byla zavedena již v roce 1884 v podobě tzv. koňky. V roce 1895 došlo k přesázení alejí a rozšíření kolejí na vzdálenost devatenáct metrů. V roce 1900 proběhla elektrifikace a osová vzdálenost tramvajových kolejí se zmenšila na šestnáct metrů. V roce 1927 byla provedena zásadní přestavba náměstí z důvodu rostoucí intenzity automobilové dopravy. Koleje tramvají byly poprvé umístěny do středu náměstí, které bylo v této době především dopravní tepnou.

Výstavba Nové Palmovky se komplikuje. Praha 8 ukončila spolupráci s Metrostavem

Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Včera, 15:01
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s....
Včera, 10:44
V neděli 24. listopadu mezi 10. a 17. hodinou si ve střešovické Restauraci na Ořechovce...
Včera, 08:01
Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...
20.11.2019
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
20.11.2019
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
20.11.2019
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
20.11.2019
Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům podařilo rychle...
20.11.2019
Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční ohňostroj, jej...
20.11.2019
Policie pátrá po čtrnáctileté Nele Ptáčníkové, která v pondělí odešla ze zařízení Fondu ohrožených dětí...
Reklama