Tramvaje zpátky na Václavák! Máme se těšit?

Přípravné práce pro návrat tramvají už byly zahájeny. Poslední novodobé změny na Václavském náměstí proběhly naposledy téměř před čtyřiceti lety. Z toho vyplývá, že nutnost revitalizace je více než na místě.

Projektant tramvajových tratí nyní prověřuje a navrhuje úpravy stropní desky vestibulu stanice metra, podrobně se také prověřují tramvajové křižovatky a probíhá mikrosimulace provozu.Tramvaje na Václavském náměstí, které by se sem mohly vrátit do roku 2022, mají podpořit hromadnou dopravu, přivést nové lidi do centra a oživit pasáže, také významně pomohou ke zrychlení spojení hromadnou dopravou mezi centrem a jeho nejbližším okolí i ke zlepšení pravidelnosti a plynulosti tramvajové dopravy v centru i na obvodu města.

„V principu se nejedná o tramvaje a dopravu jako takovou. Jedná se o to, jak to udělat, aby centrum Prahy bylo přátelské a přívětivé, aby sem lidé rádi chodili a bylo jim tu dobře,“ uvádí Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.  „Konkrétně Václavské náměstí utrpělo extrémně dvěma zásadními kroky, a to zrušením tramvajových tratí v 80. letech, a rozparcelováním náměstí polickou garniturou v devadesátých letech. Důsledky všichni známe. Odstěhovali se rezidenti, přistěhovaly se nevěstince,“ dodává Jan Adámek.

„Máme jedinečnou příležitost v rámci revitalizace Václavského náměstí vrátit mu i tramvajové koleje,“ uvádí Ing. Martin Šubrt, náměstek ředitele pro městskou dopravu a marketing, ROPID. „Přitom všem bude nutné najít takový kompromis, který bude vyhovovat co nejširší skupině cestujících. Některé oblasti dopravních uzlů jsou přeplněné právě z důvodů chybějící alternativy. Na některá místa se nám dostávají zbytečně cestující, kteří by použili jinou alternativu, kdyby existovala. Stávající situace dopravní tepny přeplňuje. Například Spálená ulice denně odbaví devadesát tisíc cestujících, Ječná ulice přes osmdesát tisíc, stejně tak Jindřišská, Národní třída šedesát pět tisíc, Seifertova ulice šedesát tisíc cestujících. Tramvaje přepravují v centru Prahy více osob než řada linek metra v zahraničí.

„Jsem přesvědčen, že návrat tramvají na Václavské náměstí by celkové situaci odlehčil. Výrazně by se zlepšila a zrychlila spojení a dostupnost míst díky těmto úpravám dopravního spojení v centru Prahy. S dopadem i na okrajové části města,“ Martin Šubrt.

Václavské náměstí bylo od nepaměti dopravní tepnou celé Prahy. První tramvajová doprava na Václavské náměstí byla zavedena již v roce 1884 v podobě tzv. koňky. V roce 1895 došlo k přesázení alejí a rozšíření kolejí na vzdálenost devatenáct metrů. V roce 1900 proběhla elektrifikace a osová vzdálenost tramvajových kolejí se zmenšila na šestnáct metrů. V roce 1927 byla provedena zásadní přestavba náměstí z důvodu rostoucí intenzity automobilové dopravy. Koleje tramvají byly poprvé umístěny do středu náměstí, které bylo v této době především dopravní tepnou.

Výstavba Nové Palmovky se komplikuje. Praha 8 ukončila spolupráci s Metrostavem

Dnes, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
2.7.2020
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
2.7.2020
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
2.7.2020
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
Reklama