Tramvajová linka 19 měla zkomplikovat cestování, cestujícím zůstane přímá linka 193

Páteční prohrou náměstka primátora Prahy Adama Scheinherra je oznámení ROPIDu, že nevyjede tramvajová linka 19 na Pankrác. Krátká nová trať měla být koncem listopadu „slavnostně“ zprovozněna.

První rozpor k nové tramvajové trati proběhl už na tiskové konferenci při zahájení stavby mezi radním Prahy Scheinherrem a místostarostou Prahy 4 Zdeňkem Kováříkem.

Zatímco na tiskovce se Scheinherr neodvážil říct, kdy na trať vyjedou tramvaje, místostarosta Prahy 4 jasně prohlásil, že trať bude fungovat až za pár let při výluce metra C ve spojitosti se stavbou metra D. Tohle prohlášení se Scheinherrovi nelíbilo už na tiskovce, ale odvahu to říct naplno dostal až doma u Facebooku, kam napsal, že tramvaje vyjedou už brzy. Tedy nikoliv až za několik let se stavbou metra D. Veřejným tajemstvím byla snaha trať použít na jaře 2021 s výlukou Pražského povstání – Nám. bří. Synků. V plánu byla výluková linka 38 Pankrác – Vozovna Pankrác. Jenže asi ani to nestačilo. Představa otevřít na konci listopadu novou trať (i když má jen pár metrů), na které nebudou jezdit tramvaje je pro politické PR špatné.

Jasně, lidsky chápu pana radního Scheinherra, že se touží vyfotit s novou tramvajovou tratí a nově zavedenou linkou 19. Přeci jen moc velkých pracovních výsledků za sebou nemá (cyklo pruhy nepočítám). Ale kvůli jedné fotce komplikovat dopravu Pražanům?

Nová linka 19 by zkomplikovala cestování cestujícím

Zatímco nyní mají cestující v autobusové lince 193 přímé spojení z Kunratic, přes Nemocnici Krč, Polikliniku Budějovická, Sídliště Pankrác až do Nuslí a k vršovickému nádraží, nově by museli lidé přestupovat z autobusu na tramvaj. Zbytečně. Linka 193 by totiž skončila na Pankráci a dál by cestující museli cestovat tramvají. Komfort cestování městskou dopravou by kromě přestupu zhoršila i kvalita vozů. Zatímco na lince 193 jezdí 100% nízkopodlažní autobusy (často vybavené i klimatizací), na lince 19 by cestující vozily staré tramvaje KT8N, které jsou nízkopodlažní jen u jedněch dveří. Nelze se proto divit Praze 4, že zbytečný přestup pro cestující se jim nelíbí a nesouhlasí se zkrácením linky 193. Navíc, když pár desítek metrů nových kolejích opravdu nemá zatím zásadní význam zprovozňovat.

Linka 19 vyjede v Praze už za měsíc

Přesto radní Scheinherr „tlačil“ zprovoznění linky 19 dál „na sílu“. Pracovníkům ROPIDu zadal zpracování nové linky 19 a zkrácení jiných linek s platností od konce listopadu. A to i přes negativa, která nová linka 19 přinášela.

Samozřejmě, že šotouši (tramvajoví nadšenci a to i v DPP a ROPIDu) „brečí“, že devatenáctka nevyjede. Na linku 19 se těší už mnoho let, ale přiznejte si, že v této trase (Pankrác – Kubánské nám.) se jednalo o paskvil a cestujícím by se doprava zhoršila v mnoha ohledech. Nehledě na to, že se ukázal kapacitní problém s tramvajovou křižovatkou Otakarova a zároveň nebylo připraveno obratiště pro ukončení linky 193 na Pankráci. Zprovozněním linky 19 by se akorát zvýšily projeté vozokilometry, ač poptávka po posílení v této relaci není a město hlásí, že se musí šetřit.

Nové koleje k Pankráci mají samozřejmě do budoucna smysl. Je dobře, že se trať nyní postavila v rámci rekonstrukce Pražského povstání – Vozovna Pankrác. Podobně, jako se položily koleje u Národního muzea. Obojí se bude v budoucnu hodit. Ale je nesmysl teď zavádět linku 19 kvůli jedné fotce a hračce pro šotouše a jednoho radního.

Nové autobusy pro pražskou MHD vzbuzují první otázky

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Dnes, 12:20
Pražský magistrát má hotovou studii promenády s parkem plánované namísto železniční trati mezi Vršovicemi a...
Dnes, 11:00
Každá cesta ven se v této době omezila již jen na nákup nebo práci. Procházka...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:59
Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování pražské integrované dopravy...
Hlavní nádraží Praha
Dnes, 07:35
Nová čtyřkolejná železniční trať z Vršovic na Zahradní Město, kterou vybudovala Správa železnic (SŽ) při...
Včera, 18:20
Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což...
Včera, 17:40
Vedení třetí pražské městské části se od pondělí rozhodlo rozšířit úřední hodiny nad rámec deseti...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 14:20
Nevládní organizace Naděje zahájí 1. prosince zimní pomoc pro lidi bez domova v Praze, Středočeském,...
Včera, 12:20
V pražské Ječné ulici dnes ráno hořel byt, požár zkomplikoval dopravu v centru města. Hasiči...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Včera, 09:40
Stravenky pro zvířata jsou v prodeji ani ne tři týdny a už pražské zoo vydělali...
Reklama