12℃
Dnes je 20. listopad , svátek má Nikola

Tramvajový označník ve Vysočanech stál téměř půl milionu korun

Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule zobrazující jízdní řády s velmi netradiční designem. K ceně sloupku se dopravní podnik nechtěl dlouho vyjádřit. Pomohla až žádost o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Sloupek, který je přezdíván “padající obludou”, si zakoupil Dopravní podnik hl. m. Prahy za 420 tisíc korun od společnosti Xanthus a.s. O nákupu tohoto ultramoderního sloupku rozhodlo představenstvo dopravního podniku v roce 2018. Ač se v posledních letech hovoří o jednotném mobiliáři, včetně vzhledu zastávek městské dopravy, podobu označníku dopravní podnik nekonzultoval s ROPIDem, ani s IPRem.

Tiskový mluvčí IPR Praha Marek Vácha se vyjádřil následovně: “Co se týče tohoto konkrétního označníku, jde dle našich informací ze strany DPP o test nových technologií, nikoli o design nového označníku. Nový pražský označník by měl vzejít od autorů, jež prošli (projdou) soutěží na nový pražský mobiliář respektive na novou podobu pražského informačního systému.”

FOTO: Tramvajový sloupek ve Vysočanech

Tramvajový sloupek ve Vysočanech - 20190826_165556Tramvajový sloupek ve Vysočanech - 20190826_165539Tramvajový sloupek ve Vysočanech - 20190826_165616

“V současné době město zpracovává novou koncepci Jednotného informačního systému, který řeší i problematiku označníku. V této fázi se řeší obsah jednotlivých nosičů (tedy co má na označníku a na ostatních informačních nosičích být), v další fázi bude vypsána designérská soutěž, na podobu informačního systému a na požadované prvky informačního mobiliáře,” dodal pro dopravní magazín MHD86.cz Marek Vácha, tiskový mluvčí IPR.

Podobně se k vysočanskému tramvajovému označníku vyjadřuje i organizátor pražské MHD.

“Tento označník chápeme (a tak nám to bylo prezentováno i Dopravním podnikem) jako testování nových technologií, nikoli designu. DPP na tomto označníku testuje především technologii e-papíru, která je jednou z možností, jak zobrazovat nejen on-line informace o aktuálních odjezdech, ale také jak zobrazit klasické jízdní řády v aktuální podobě bez nutnosti jejich fyzické výměny,” říká pro MHD86.cz mluvčí Ropidu Filip Drápal.

DPP má nedostatek řidičů. Na leden a únor se chystají “letní” prázdninové jízdní řády

Jenže on-line data o aktuálních polohách vozidel DPP neposkytuje, ač jejich polohu podnik zná. V aplikaci “Lítačka” se dnes cestující dozví aktuální informace o spojích především menších dopravců, kteří zajišťují linky v okolí Prahy. Ale většina Pražanů má smůlu, protože cestuje s vozidly dopravního podniku.

“Nový design označníku mají nyní na starosti připravit na základě našeho zadání a požadavku HMP designéři ze studia Olgoj Chorchoj tak, aby byl sladěn s novým návrhem zastávkového přístřešku. Funkční prototyp označníku by měl být k vidění společně s prototypem nového přístřešku ještě k letošním roce,” dodává Filip Drápal.

DPP nakoupil v Maďarsku vyřazené tramvaje. Jejich modernizace se vleče roky

Obtíže s moderním sloupek se projevily i při tramvajové výluce, kdy zobrazení jízdních řádů se stalo pro cestující nepřehledné, jak zdokumentoval Jiří Trsek v článku na webu anlex.cz.

Podle vyjádření Dalibora Kučery z DPP není v plánu pořizovat další označník tohoto typu.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Před 17 minutami
První ostatky osob, které zemřely v Praze 4 a ke kterým se nepřihlásili rodinní příslušníci,...
Před 3 hodinami
Praha jako evropský domov medúz? Už nic nemožného – v pátek se totiž pro veřejnost...
Včera, 16:44
Pražský magistrát společně s Prahou 2 v pondělí otevřely nový chodník podél magistrály od Vinohradské...
Včera, 14:33
Návrh nového dopravního terminálu má detailní podobu. Smíchovský terminál lépe propojí železniční a autobusovou dopravu a zkrátí...
Včera, 13:33
Vedení hlavního města v pondělí schválilo plán rozvoje dopravy na další roky, takzvaný akční plán...
Včera, 12:54
Opět na křižovatce? Tak nazval Spolek českých právníků VŠEHRD setkání na půdě Právnické fakulty Univerzity...
Včera, 09:38
Přesun sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády a vytvoření nového památníku řeší Praha 6...
Včera, 09:01
Trojice lidí v Praze posprejovala vagon metra a napadla i obsluhu metra. Pracovníkům dopravního podniku...
Včera, 08:33
14. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat proběhne ve dnech 5.6. a 6.6.2020 v prostorách Lesního divadla...
Včera, 07:30
Atraktivní derby v předehrávce florbalové superligy mužů skončilo nečekaně jasným výsledkem. V přímém souboji o...
Reklama