Tramvajový označník ve Vysočanech stál téměř půl milionu korun

Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule zobrazující jízdní řády s velmi netradiční designem. K ceně sloupku se dopravní podnik nechtěl dlouho vyjádřit. Pomohla až žádost o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Sloupek, který je přezdíván “padající obludou”, si zakoupil Dopravní podnik hl. m. Prahy za 420 tisíc korun od společnosti Xanthus a.s. O nákupu tohoto ultramoderního sloupku rozhodlo představenstvo dopravního podniku v roce 2018. Ač se v posledních letech hovoří o jednotném mobiliáři, včetně vzhledu zastávek městské dopravy, podobu označníku dopravní podnik nekonzultoval s ROPIDem, ani s IPRem.

Tiskový mluvčí IPR Praha Marek Vácha se vyjádřil následovně: “Co se týče tohoto konkrétního označníku, jde dle našich informací ze strany DPP o test nových technologií, nikoli o design nového označníku. Nový pražský označník by měl vzejít od autorů, jež prošli (projdou) soutěží na nový pražský mobiliář respektive na novou podobu pražského informačního systému.”

FOTO: Tramvajový sloupek ve Vysočanech

Tramvajový sloupek ve Vysočanech - 20190826_165556Tramvajový sloupek ve Vysočanech - 20190826_165539Tramvajový sloupek ve Vysočanech - 20190826_165616

“V současné době město zpracovává novou koncepci Jednotného informačního systému, který řeší i problematiku označníku. V této fázi se řeší obsah jednotlivých nosičů (tedy co má na označníku a na ostatních informačních nosičích být), v další fázi bude vypsána designérská soutěž, na podobu informačního systému a na požadované prvky informačního mobiliáře,” dodal pro dopravní magazín MHD86.cz Marek Vácha, tiskový mluvčí IPR.

Podobně se k vysočanskému tramvajovému označníku vyjadřuje i organizátor pražské MHD.

“Tento označník chápeme (a tak nám to bylo prezentováno i Dopravním podnikem) jako testování nových technologií, nikoli designu. DPP na tomto označníku testuje především technologii e-papíru, která je jednou z možností, jak zobrazovat nejen on-line informace o aktuálních odjezdech, ale také jak zobrazit klasické jízdní řády v aktuální podobě bez nutnosti jejich fyzické výměny,” říká pro MHD86.cz mluvčí Ropidu Filip Drápal.

DPP má nedostatek řidičů. Na leden a únor se chystají “letní” prázdninové jízdní řády

Jenže on-line data o aktuálních polohách vozidel DPP neposkytuje, ač jejich polohu podnik zná. V aplikaci “Lítačka” se dnes cestující dozví aktuální informace o spojích především menších dopravců, kteří zajišťují linky v okolí Prahy. Ale většina Pražanů má smůlu, protože cestuje s vozidly dopravního podniku.

“Nový design označníku mají nyní na starosti připravit na základě našeho zadání a požadavku HMP designéři ze studia Olgoj Chorchoj tak, aby byl sladěn s novým návrhem zastávkového přístřešku. Funkční prototyp označníku by měl být k vidění společně s prototypem nového přístřešku ještě k letošním roce,” dodává Filip Drápal.

DPP nakoupil v Maďarsku vyřazené tramvaje. Jejich modernizace se vleče roky

Obtíže s moderním sloupek se projevily i při tramvajové výluce, kdy zobrazení jízdních řádů se stalo pro cestující nepřehledné, jak zdokumentoval Jiří Trsek v článku na webu anlex.cz.

Podle vyjádření Dalibora Kučery z DPP není v plánu pořizovat další označník tohoto typu.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Včera, 15:21
S rekonstrukcí bývalého rybníka ve Stromovce byl také opraven prostor před Šlechtovou restaurací, tedy parter...
Včera, 11:02
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
11.7.2020
Na celkové řešení budoucí podoby Vítězného náměstí vyhlásila před dvěma lety rada hlavního města prostřednictvím...
11.7.2020
Tančící dům otevřel pro veřejnost své technické zázemí a další nepřístupné prostory včetně nové vyhlídky...
11.7.2020
V Galerii Villa Pellé je od 10. července k vidění výstava s názvem BrrrainFreeze!!! JuliuseReichela...
11.7.2020
Nejvýznamnější příslušníky rodu Valdštejnů představuje výstava ve Valdštejnské zahradě.
10.7.2020
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
10.7.2020
Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do...
10.7.2020
V rychlém sledu po květnovém otevření prvních čtyř tříd tzv. Center interaktivní výuky otevřelo ve...
9.7.2020
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
Reklama