Transformací brownfieldů získá Praha místo pro nové byty a pracovní příležitosti

Město udělalo poprvé ve své historii z revitalizace brownfieldů svoji prioritu. Rada hlavního město zadala Institutu plánování a rozvoje přípravu metodiky, která přispěje ke koncepční a rychlejší transformaci opuštěných a nevyužitých ploch.

V širším centru Prahy může na území 11 největších brownfieldů vzniknout na tisíci hektarech bydlení pro zhruba 154 000 obyvatel a 212 000 pracovních příležitostí. V tuto chvíli je zpracovávána analytická část. Po jejím zveřejnění si bude moci každý developer, občan i úředník zkontrolovat, v jaké fázi transformace se nachází jednotlivá území.

Smyslem Strategie je identifikace všech překážek, které brání odemčení brownfieldů pro výstavbu, návrh dalšího postupu a etapizace pro transformaci území a odhad nákladů. Nejčastějšími překážkami jsou komplikované majetkové vztahy, degradovaný stav území a jeho ekologická zátěž. Cílem je navrhnout pro každé území vhodný konkrétní postup a předložit jej vedení hlavního města ke schválení.

Jaké informace by měly být k dispozici, ukázala radní pro územní rozvoj Petra Kolínská, na příkladu 11 transformačních území větší než 30 hektarů. „Těžištěm nové výstavby musí být obrovské pozemky, které ačkoli jsou v širším centru města, jsou opuštěné a tvoří bariéru v prostupnosti území. Praha se nesmí rozpínat do krajiny, ale naopak by se měla stát městem krátkých vzdáleností. Příkladem takových území je například lokalita bývalého nákladového nádraží Smíchov, bývalé nádraží Bubny, Rohanský ostrov nebo prostory po zmizelých továrnách ve Vysočanech,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ).

Z 11 největších transformačních území nejdále pokročily změny v oblasti Smíchova, Holešovic-Bubnů, Nákladového nádraží Žižkov a na Rohanském ostrově. Cíl je, aby na těchto prioritních územích měli investoři nejpozději v roce 2020 možnost požádat o územní rozhodnutí pro plánované stavby.

„Pozornost věnujeme ale také menším územím a územím, které nejsou brownfiledy, ale očekáváme tam stavební aktivitu například v souvislosti s výstavbou metra D. V přípravě je více než 30 územních studií, které jsou v souladu se stavebním zákonem důležitým vodítkem pro všechny investory. Důležité je, že k zpracování zadání i vlastního obsahu je vždy přizvána městská část a veřejnost,“ uvedla Kolínská.

Mezi nejsledovanější územní studie patří ÚS lokalita Na Hutích, Praha-Kyje, ÚS Komořany, ÚS čtvrťové centrum v okolí stanice metra Háje, ÚS okolí stanice metra Roztyly, ÚS sídliště Ďáblice, ÚS okolí budoucí stanice metra D a krajinné rozhraní Písnice, ÚS sídliště a okolí budoucí stanice metra D Libuš (Kamýk) a ÚS okolí stanice metra D Nemocnice Krč.

Zdroj: MHMP

Líbeznice čelí nárůstu počtu obyvatel. Podle starosty by se mělo stavět na brownfieldech

Včera, 14:51
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
Včera, 13:51
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
Včera, 12:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 12:25
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
Včera, 09:14
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
25.2.2021
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
24.2.2021
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
24.2.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
24.2.2021
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
Reklama