Trhy na Kulaťáku. Farmářské nebo obyčejné?

Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech, silně ovlivnila koronavirová pandemie. Není to však to jediné, s čím se trhy, respektive jejich pořadatelé, musejí potýkat. Ozývá se totiž kritika, že trhy už ve skutečnosti farmářské nejsou.

Před časem dokonce změnily jméno z Farmářských trhů na Kulaťáku na Trhy na Kulaťáku. Podle pořadatelů se tak stalo se změnou tržního řádu, kterou se uvedl do souladu sortiment, který se na trhu roky prodává s tím, co je ve vyhlášce pražského magistrátu.
„Lidé najdou na trzích stejný nebo obdobný sortiment jako dosud,“ odpověděla za pořadatele Andrea Vodňanská na otázku, zda změna znamená, že už lidé nenajdou na trzích výhradně farmářské výrobky.

Porcelán i bižuterie

Toho se totiž obávají opoziční Piráti. Podle nich došlo k tomu, že nyní je možné na trzích kupovat vedle zemědělských produktů, také doplňkové produkty, ale i textil, knihy, dřevo, sklo, porcelán, bižuterii a podobně.
„Dodatkem č. 2 ke Smlouvě o spolupráci za účelem zajištění Farmářských trhů s novým názvem Trhy na Kulaťáku mění obsah trhů. My stále chceme Farmářské trhy v původním slova smyslu a podporovat prvovýrobce a prvopěstitele, aby si občané mohli kupovat kvalitní farmářské produkty, u nichž budeme moci znát jejich původ, proto potřebujeme trhy transparentní s přijatelnými cenami pronájmu stánků i produktů,“ poznamenává pirátská zastupitelka Eva Tichá. „Počet stánků se zeleninou sice narostl, ale původ některých plodin nelze zjistit. Může tedy docházet i k přeprodeji produktů třeba z velkých řetězců, který se jen těžko kontroluje. Je škoda, že oblíbené Farmářské trhy tím ztrácejí svůj původní smysl,“ doplnila zastupitelka.

Místostarosta Jan Lacina (STAN) však tvrdí, že vše je jinak. Připomíná, že na konci loňského roku zakázal živnostenský odbor magistrátu prodávat na Farmářských trzích na Kulaťáku mořské ryby, grilované mořské plody a prý by možná šel i dál a vyloučil postupně z trhů všechny zahraniční produkty. A lidem to prý vadilo. „Vyvinul jsem proto vzápětí značné úsilí, na konci něhož došlo ke smluvnímu dodatku a přejmenování farmářských trhů na Trhy na Kulaťáku, jejichž součástí jsou farmářské trhy, streetfood festival, Festival ambasád a další,“ vysvětluje Lacina, jak se stal zachráncem mořských produktů v srdci Dejvic.

Bude mít Praha Vítězný sloup? Budoucí podoba Kulaťáku dostává jasnější obrysy

Ostatně není to poprvé v posledních týdnech, kdy se Piráti pustili do kritiky dejvických trhů. V dubnu upozornili na to, že radní šesté městské části prodloužili v nouzovém stavu smlouvu o spolupráci mezi šestkou a společností Farmářské trhy z.s. až do konce roku 2025, i když původně uzavřená smlouva byla platná ještě po dobu jed noho roku. Radniční Kontrolní výbor zastupitelstva přitom v zimě doporučil, aby se konal transparentní výběr příštího provozovatele.

Porušení povinností péče řádného hospodáře

Opozice tak mluví o podezření z porušení povinností péče řádného hospodáře, když rada záměrně využila nouzový stav k prosazování netransparentních a šestku poškozujících smluv.
Nejisté teď také je, kde se trhy budou v budoucnu konat. O současný prostor totiž mohou přijít. „Travnaté plochy mezi náměstím a Šolínovou ulicí jsou totiž určeny k zástavbě a vlastník pozemků, VŠCHT, připravuje jejich prodej developerské skupině Penta. Zeleným se podařilo vyvolat urbanistickou soutěž na novou podobu Kulaťáku, podle níž by se měly trhy přesouvat do středu náměstí,“ popsal problematickou situaci kolem místa, kde se trhy konají, zastupitel za Stranu zelených Petr Píša.

Redakce magazínu Vaše 6 má k dispozici i reakce některých farmářů, kteří nejsou se současnou situací na dejvických trzích spokojeni. Podle nich přišly o svoji jedinečnou atmosféru, farmářští prodejci se obávají, že lidé přestanou důvěřovat původu jejich zboží a někteří mluví i o problémech v komunikaci s pořadateli. Reakce farmářů přineseme v příštím vydání magazínu.

Podzimní Hrnčířské trhy v Berouně letos nebudou. Snad vyjde alternativa na Výstavišti Praha

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 17:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Včera, 16:20
Policie už ukončila vyšetřování lednového pádu muže pod metro ve stanici Anděl a navrhla podání...
Včera, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Včera, 13:00
Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800 tisíc návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost...
Včera, 12:20
Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a...
Včera, 11:00
Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů...
Včera, 07:35
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v...
20.9.2020
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Reklama