16℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Trocha vážné hudby nikoho nezabije! Ve vysočanské radnici zazní klavírní díla Suka a Schumanna

Ve čtvrtek 14. března od 19 hodin se v obřadní síni vysočanské radnice (Sokolovská 14/324, Praha 9) koná koncert Klavírního kvarteta Josefa Suka. Na programu je Klavírní kvartet A moll op. 1 Josefa Suka a Klavírní kvartet Es dur op. 47 Roberta Schumanna.

Reklama

Kvarteto vystupuje ve složení houslista Radim Kresta, violistka Eva Krestová, violoncellista Václav Petr a klavírista Václav Mácha.

Soubor byl založen houslistou Radimem Krestou v roce 2007 původně ve složení klavírního tria pod názvem „Taras Piano Trio“. V tomto obsazení dosáhl řady ocenění na mezinárodních soutěžích. Od druhé poloviny roku 2012 hrál ansámbl pod názvem „Ensemble Taras“ v obsazení klavírního kvarteta. V roce 2013 dosáhl soubor vynikajícího výsledku v podobě dvou vítězství na mezinárodních soutěžích – na Concorso Salieri-Zinetti ve Veroně a ACM Premio Trio di Trieste. Kvarteto se stává také nositelem prestižní ceny Českého spolku pro komorní hudbu pro nejlepší český komorní soubor roku 2014. To mu otevírá cestu na mnoho významných světových pódií.

Od února 2014 změnil soubor svůj název na „Klavírní kvarteto Josefa Suka“ podle houslisty Josefa Suka (1929 v Praze – 2011 tamtéž), vnuka skladatele Josefa Suka a jedné z největších osobností houslové generace minulého století. Tuto změnu kvarteto přijalo po laskavém svolení jeho manželky paní Marie Sukové.
Repertoár souboru zahrnuje stěžejní díla od klasicismu po současnost, těžištěm jsou pak díla Johannese Brahmse, Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Bohuslava Martinů, významná díla 20. století a díla soudobá.

Skladatel Suk trpěl celý život útoky Nejedlého na svého tchána Antonína Dvořáka. Co za nepřátelstvím bylo?

Členové Klavírního kvarteta Josefa Suka

Radim Kresta (*1974), houslista, působí v Praze jako pedagog hlavního oboru housle na Pražské konzervatoři, komorní hráč a sólista. Studoval u prof. Bohumila Kotmela (na Konzervatoři Brno), prof. Václava Snítila (na HAMU) a soukromě u prof. Valerije Gradowa v Mannheimu a Emi Ohi Resnick v Amsterdamu. V sólových soutěžích oceněn např. Čestným uznáním v soutěži „Pražské jaro 1997″a na „Prix Mercure“ v rakouském Semmeringu (2.cena).

Eva Krestová, rozená Karová (*1984), violistka a houslistka, působí v Praze jako pedagožka a vyhledávaná komorní hráčka. Absolvovala HAMU u prof. Jindřicha Pazdery. V letech 2008 – 2012 působila na pozici 2. houslí v Pavel Haas Quartetu, s nímž byla oceněna mnoha prestižními cenami, mj. Gramophone Award 2011. Členkou Klavírního kvarteta Josefa Suka je od roku 2012.

Václav Petr (*1989), violoncellista, posluchač magisterského studia na HAMU v Praze u prof. Michala Kaňky. Vítěz soutěže Bohuslava Martinů 2012 v Praze, od ledna 2014 nový koncertní mistr České filharmonie ve violoncellové sekci. Členem souboru od roku 2009.

Václav Mácha (*1979), klavírista, působí v Praze jako asistent klavírní sekce HAMU v Praze, člen České filharmonie, vyhledávaný komorní hráč a sólista. Žák prof. Jana Tůmy, prof. Ivana Moravce na Hudební akademii v Praze a prof. K. H. Kammerlinga na Hochschule für Musik v Hannoveru. Vítěz soutěže Viotti-Valsesia v Itálii, člen Klavírního kvarteta Josefa Suka od roku 2011.

FOTO: Klavírní kvartet Josefa Suka

Klavírní kvartet Josefa Suka - 1 js piano quartetKlavírní kvartet Josefa Suka - 2 radnice_P9 proprosek.czKlavírní kvartet Josefa Suka - 3 janáčkův májKlavírní kvartet Josefa Suka - 4 p9Klavírní kvartet Josefa Suka - 6 sukův hudební štiřín
Další fotky
Klavírní kvartet Josefa Suka - 0 česká filh

 

Včera, 18:26
Pražská policie v úterý v noci společně se záchranáři a hasiči nacvičovala v obchodním centru...
Včera, 18:03
Pražští radní na svém jednání vyzvali dopravní podnik (DPP), aby zastavil exekuce dluhů vzniklých dětem...
Včera, 17:45
Fotbalová Dukla prožívá po sestupu z nejvyšší soutěže období velkých změn. Z A-týmu už odešlo...
Včera, 15:32
Obyvatelé pražských Vinohrad podepisují petici proti kácení stromů v zahradě školy v ulici Na Smetance....
Včera, 14:26
Proč právě vějíř? Jde o dobový symbol ženskosti, který byl s osobností hraběnky Žofie Chotkové...
Včera, 14:04
Areál bývalých jatek Interlovu nedaleko stanice metra Roztyly donedávna nepatřil mezi vyhledávaná místa Prahy 11.
Včera, 13:25
Praha 11 předloží magistrátu žádost na bezúročnou půjčku 130 milionů korun, peníze chce použít na...
Včera, 12:31
Pražský dopravní podnik (DPP) začal hloubit u tramvajové smyčky na Barrandově jámu, ze které bude...
Včera, 11:00
Pražský magistrát si nechá vypracovat analýzu návštěvnosti divadel v hlavním městě. Měla by popsat skladbu...
Včera, 10:29
Zažít Portugalsko, zemi mořeplavců, slunce a vína nejen portského, budete moci ve středu 19. června...
Reklama