Trojský kůň pražské dopravy. Světelnou závoru odmítají kromě Prahy 8 už i policisté a TSK

Radní Prahy 8 jako první vyslovili nesouhlas se stavbou regulačního semaforu z Bohnic do Troje. Obávají se nárůstu dopravní zátěže na komunikaci Lodžská a K Pazderkám a vytvoření neúnosné dopravní zátěže v ulicích Čimická, Zenklova a V Holešovičkách. Navržené opatření podle radních navíc absolutně nerespektuje princip proporcionality a upřednostňuje jednu skupinu obyvatel na úkor druhých.

Tuto „světelnou závoru“ připravuje TSK na základě pokynu náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra. Dopravní omezení dlouhodobě prosazuje městská část Praha-Troja. Realizace se předpokládá na jaře letošního roku.
„Máme v živé paměti dopravní kolaps, který způsobil jeden zákaz vjezdu před trojskou serpentinou v roce 2017. Chceme předejít tomu, aby ho Praha způsobila znovu. Nejenže to zkomplikuje situaci řidičům, ale také to zabrzdí MHD. Kde je potom ta tolik vedením Prahy proklamovaná preference MHD?“ podivuje se starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Tehdejší zákaz vjezdu ve stejné lokalitě vedl k naprostému kolapsu dopravy na Kobyliském náměstí s přesahem na sjezd z dálnice D8 ve Zdibech. Občané vystupovali ze zablokovaných autobusů MHD na ulici Čimická a Horňátecká s cílem dosáhnout stanice metra pěšky.
„Překvapivé je, že TSK neplánuje postavit ´chytrý semafor´, který by se řídil skutečnou dopravní situací v Troji, ale připravuje ´hloupé´ zařízení s pevným nastavením programu, které bude zdržovat automobilovou dopravu bez ohledu na dopravní situaci,“ dodává Tomáš Slabihoudek, radní pro dopravu.

TSK zahájí 20. února rekonstrukci Malešické ulice v Praze 3

Radní Prahy 8 mají nyní ve svém odmítavém postoji významné spojence.
Za pravdu jim dala jak Policie ČR, tak Technická správa komunikací.

„Považujeme za velmi nevhodné realizovat navržené dopravní opatření. V současné době jsou z Prahy 8 do centra pouze tři sběrné komunikace, které v poslední době zaznamenaly proměnu, z kapacitního hlediska k horšímu, například v Zenklově ulici,“ uvedlo ve svém vyjádření Oddělení dopravního inženýrství Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy.
Policisté světelnou závoru odmítají z několika důvodů. Podle nich by došlo ke vzdutí dopravy na neúnosnou míru v oblasti Bohnic, což by přineslo zvýšení hluku a exhalací. Dále by prý nastal kolaps MHD, zhoršení průjezdu vozidel integrovaného záchranného systému, zvýšil by se počet dopravních nehod a také by se podle policistů neúměrně navýšila doprava v rezidenčních čtvrtích a u škol. Podle policistů nelze řešit problémy jedné městské části na úkor jiné. Myslí si, že by naopak měla být zprůjezdněna ulice Trojská ve směru do Kobylis.

Staroměstskou tržnici čeká oprava. Proč tu prodejci nejprve nechtěli prodávat?

„Naše stanovisko je neměnné a trváme na umístění provizorní světelné závory na rozhraní Bohnic a Troje v ulici K Bohnicím. V tomto máme plnou podporu pana náměstka primátora hl. m. Prahy Adama Scheinherra,“ uvedl nedávno starosta Tomáš Bryknar ve zpravodaji Troja.

„Opatření jsme navrhli jako jedno z možných na podnět místních, kteří po řešení dlouho volali. TSK nyní analyzuje situaci a připravuje podklady včetně simulací, jaké dopady by instalace světelné závory měla,“ uvedl již dříve náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Altán v parku Jezerka na Praze 4 je narušený a mokrý. Odděluje se od něj schodiště

Toto prohlášení však nekoresponduje s vyjádřením TSK, které dorazilo na radnici Prahy 8.
„Technická správa komunikací hl. města Prahy žádnou studií, která by podrobně analyzovala stávající dopravní situaci v Trojské ulici a predikovala dopady vyvolané realizací světelné závory, v tuto chvíli nedisponuje, a to z důvodu absence konkretizovaného zadání. Konkretizovaným zadáním pak máme na mysli zejména modelové prověření vlastní regulace, tedy v jakém rozsahu a v jakém období by měla být aplikována a jaké indikátory by měly být sledovány,“ uvádí ve svém dopise generální ředitel TSK a předseda představenstva Jozef Sinčák a pokračuje: „V neposlední řadě zůstává otevřenou otázkou i případné financování provizorní světelné závory, které dle našeho názoru nemůže být řešeno z přidělených finančních prostředků naší společnosti.“

V závěru ředitel Sinčák upozorňuje, že Trojská ulice, jako místní komunikace II. třídy, má nemalý dopravní význam, tedy neslouží jen pro obsluhu přilehlých objektů, ale vytváří i funkční propojení Prahy 8 s centrem města. Regulace automobilové dopravy tímto způsobem je z pohledu TSK nekoncepční a vede pouze k přesunu problémů na místa jiná. Takto vytvořený precedens by mohl vyvolat vlnu obdobných ad hoc instalací na různá místa v hlavním městě bez jasné celoměstské vize.
„Sice vnímáme aktuální dopravní problémy na řešené komunikaci, je však třeba konstatovat, že za vyšší využívání této alternativní trasy mohou kapacitní problémy na nadřazené komunikační síti, zejména při regulaci tunelového komplexu na Městském okruhu. Z našeho pohledu je tedy třeba řešit primárně příčiny přehlcení na hlavní síti, nikoliv jejich následky,“ uzavírá Sinčák.

Silničáři letos v Praze řešili jen čtyři problémy způsobené zimou

Dnes, 15:00
K požáru v bytě v ulici Na Květnici došlo poslední srpnový večer v pražských Nuslích.
Dnes, 14:20
Alespoň na chvíli vypnout a dostat se do světa, kde nakonec i přes všechny nástrahy...
Dnes, 12:34
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:34
Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena dálková výuka. "Praha bude mít na...
Dnes, 11:00
Kvůli montáži nosníku nového mostu bude obousměrně uzavřena Strakonická ulice v pražské Zbraslavi. Uzavírka bude...
Dnes, 08:59
S odchodem režiséra Jiřího Menzla, nejmladšího z představitelů takzvané nové filmové vlny 60. let, se...
koronavirus_ilustrační obrázek
Dnes, 07:35
Hygienické stanici v hlavním městě chybí asi 100 lidí, plánuje nabrat nové. Nejprve však musí...
testování vzorku ve FN v Motole
Včera, 18:20
V hlavním městě přibudou v následujících týdnech tři nová odběrová místa pro testování na nový...
Včera, 17:00
Policie ve středu v souvislosti s víkendovou střelbou na pražském Žižkově, při níž byla lehce...
Včera, 16:20
Další dvě pamětní mosazné dlaždice připomínající oběti nacistického teroru přibyly v září v Nuslích. Po...
Včera, 15:53
Provoz na Pražském okruhu je ve směru k Ruzyni omezen kvůli vážné dopravní nehodě na...
Reklama