Trpíte depresemi? Mohla by vám pomoci psychoterapie s užitím ketaminu

Lidem s depresemi by mohla pomoci psychoterapie doplněná užitím nízké dávky ketaminu, který se používá jako anestetikum. Ketamin má psychedelické vlastnosti a antidepresivní účinek. Kombinace psychoterapie s požitím ketaminu pomáhá pacientům uvědomit si jejich dysfunkční vzorce myšlení či prožívání a postupně je změnit k lepšímu.

Ketamin se běžně používá jako anestetikum například v dětské chirurgii, zubním lékařství nebo k utlumení bolesti. Jeho použití v léčbě lidí s depresemi je taktéž schváleno. Antidepresivní účinky této látky potvrdily klinické studie, na prokázání účinku se podíleli vědci z NUDZ. V případě léčby deprese se používá nízká dávka, která nevede k navození umělého spánku. Podle odborníků u pacientů působí proti úzkostem, snižuje riziko sebevražd a navozuje jemný snový stav.

Metoda, kterou nabízejí terapeuti z kliniky Psyon, kombinuje užití ketaminu s psychoterapeutickým sezeními. Pacient tedy podle Tylše nejdřív absolvuje dvě přípravná a dvě integrační setkání s dvěma terapeuty, každé trvá 90 minut. Teprve poté pacient vypije dávku ketaminu. Antidepresivní efekt nastupuje v den podání a trvá v průměru pět dní.

Deprese, psychózy, mánie. Pacienti se mohou nově léčit i v Nemocnici Říčany

„Ketamin pomáhá nahlídnout například některé dysfunkční vzorce z kompletně jiné perspektivy a na nich lze pracovat v další terapii,“ napsal Tylš. Zatím je ketamin pacientům podán jen jednou, odborníci zvažují pro některé případy i opakované podání. Pacienti, kteří podstoupí tuto metodu léčby jsou podle Tylše většinou v dlouhodobé psychoterapii, takže se pak do psychoterapeutického procesu zase vrací. Metoda, kterou začali minulý měsíc nabízet odborníci z kliniky Psyon, není hrazena ze zdravotního pojištění a pacient za ní zaplatí zhruba 30 tisíc korun.

Odborníci uvádějí, že metoda není vhodná pro každého. Může pomoci těm, u kterých byla předchozí léčba neefektivní. K léčbě jsou v současnosti přijímáni lidé s diagnózou depresivní poruchy. „Depresi vnímáme jako syndrom, který se vyskytuje v rámci různých onemocnění. To znamená, že se k nám dostanou pacienti s periodickou depresivní poruchou, úzkostně-depresivní poruchou, ale i třeba sekundární depresí v rámci jiného onemocnění. Výhledově počítáme s dalšími indikacemi,“ dodal Tylš.

Dnes, 05:36
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
Včera, 15:09
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
Včera, 13:50
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:50
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
Včera, 12:20
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
Včera, 12:00
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
Včera, 10:40
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
Včera, 09:33
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
Včera, 07:41
V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a...
Včera, 06:00
Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou poslaneckou novelu...
19.1.2021
V roce 2000, v době tzv. opoziční smlouvy, byla Česká televize na pokraji ovládnutí tehdejší...
Reklama