Tým z ČVUT získal robota, který chodí po schodech a tančí! Pomůže jim v soutěži o 70 milionů korun

Čtyřnohého robota, který bezpečně zvládne zdolat schody i další překážky v náročném terénu, nedávno získal tým robotiků na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL). Samostatně kráčející robot SPOT od společnosti Boston Dynamics posílil skupinu kolových, létajících i pásových robotů, se kterou se v září zúčastní finále soutěže v americkém Kentucky. Vědci nyní pracují na zlepšení senzorických schopností robota a na tom, aby dovedl s dalšími roboty spolehlivě spolupracovat.

„Je to první komerčně dostupný kráčející robot. A tu největší unikátnost vidím v tom, že umí zdolávat prostředí, která jsou normálně obývaná lidmi,“ řekl Jan Faigl, který vede laboratoř výpočetní robotiky Centra umělé inteligence FEL. „Umí zdolat schodiště, prahy a obrubníky mu také nevadí. To sice do nějaké míry zvládnou také jiné platformy jako třeba pásové i kolové, ale toto je první robot, který opravdu míří dál na to komerční nasazení,“ zdůraznil vědec.

Podle šéfa týmu robotiků Tomáše Svobody dovednosti „robopsa“ vědcům umožňují soustředit se na rozvoj řízení skupiny robotů v naprosto neznámém terénu. Navíc je podle Svobody SPOT celkem svižný – může kráčet rychlostí až pět kilometrů za hodinu. Robotici z FEL si tak od něj slibují, že bude jedním z robotů, kteří v podzemních prostorech dojdou, resp. dojedou nejdál. Nejdříve však musí dostat nástavbu – senzorický systém, který rozšíří schopnosti robota vnímat okolní prostředí a pohybovat se v neznámém terénu. V podzemí mají bezdrátové sítě kvůli mnoha překážkám omezený dosah, proto moduly sloužící ke vzájemné komunikaci robotů budou přenášet jenom minimální množství informací. Základní cena robota se pohybuje okolo 1,5 milionu korun, ke kterým bude potřeba přičíst ještě náklady za další „vylepšení“.

Alois Čenský. Byl prvním českým architektem, který na ČVUT získal titul doktora technických věd

Tým vědců z FEL čeká v září letošního roku finále soutěže DARPA Subterranean Challenge. Dosud závodili jako nesponzorovaný tým, ale prosincová podpora od pořádající Agentury ministerstva obrany USA pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) jim umožnila investovat do přístrojového vybavení – včetně zmíněného robota. Soutěž simuluje v reálném prostředích záchranu osob po závalech či jiných katastrofách. Týmy robotů musí v neznámém terénu, a to během jedné hodiny, identifikovat co nejvíce objektů – osob, telefonů i třeba batohů, ale také odhalit unikající plyn. Trojice nejlepších týmů si ve finále rozdělí 3,5 milionu dolarů, což je zhruba 72,8 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Dnes, 12:01
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
Reklama