9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Ubytovací poplatky by pro město mohlo vybírat samo Airbnb

Pražský magistrát jedná s firmou Airbnb o spolupráci spočívající ve výměně informací a také v tom, že by poplatky za ubytování namísto samospráv vybírala sama firma a poté je odevzdávala, řekla radní Prahy pro legislativu Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Reklama

Časem by se toto řešení mohlo týkat i dalších podobných služeb. Krátkodobé ubytování v metropoli podléhá kritice z důvodu narušování pořádku, nedodržování pravidel majiteli bytů či vlivu na trh s bydlením.
Zástupci Airbnb podle Marvanové již městu zaslali návrh memoranda pro spolupráci a na únor je naplánováno další jednání. „Princip memoranda je výměna informací a zároveň nabídka spolupráce při výběru poplatků. To je pro nás nejzajímavější,“ uvedla radní. Dodala, že podle odhadů většina poskytovatelů bytů ubytovací poplatky nehradí.
Spolupráce by byla založena na tom, že město uzavře s Airbnb a výhledově s dalšími podobnými firmami smlouvu, na základě které budou samy společnosti poplatky vybírat a poté odevzdávat. „Tak by se vybralo mnohem víc poplatků, které by se pak mohly využít třeba pro činnost městské policie,“ uvedla radní s tím, že v centru je mnoho stížností na chování cizinců. Případy neukázněného chování hostů může podle radní město řešit ve spolupráci se strážníky, ubytovacími platformami i majiteli bytů, předpokladem je však spolupráce a výměna informací.
V současnosti Sněmovna projednává návrh zjednodušení ubytovacích poplatků, ke kterému pirátský poslanec Jakub Michálek podal pozměňovací návrh zakotvující výběr firmami přímo v zákoně. Podle Marvanové nicméně v případě dobrovolné dohody není zákonné zakotvení nutné.
Vládní návrh počítá s tím, že se ubytovací poplatek sloučí s rekreačním a lázeňským a maximální sazba od roku 2021 stoupne na 50 korun za den. Praha jako turisticky nejžádanější lokalita bude zřejmě chtít vybírat poplatek na horní hranici. Zástupci Airbnb loni uvedli, že s ohledem na počet hostů ubytovaných v metropoli by v tomto modelu město mohlo získat zhruba 160 milionů korun ročně.
Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Podle expertních analýz se svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo. Služby čelí kritice a snahám o regulaci, podle mnohých vedou k růstu cen nemovitostí a na chování hostů si stěžují obyvatelé zejména centra metropole. Podle loňské analýzy městského Institutu plánování a rozvoje se přes ubytovací platformy v nejužším centru Prahy pronajímá každý pátý byt.
V Praze je podle analýzy kterou na základě dat portálu www.airdna.co zpracoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR), celkem 650.000 bytů a počet bytů nabízených přes Airbnb byl v květnu loňského roku 11.500, tedy 1,4 procenta bytového fondu. V Josefově, na Malé Straně a na Novém Městě podíl převyšuje deset procent, na Starém Městě 20 procent. V Karlíně je to 4,9 procenta, na Vinohradech 3,2, na Smíchově 2,9 a na Žižkově 2,8 procenta. V dalších částech Prahy je podíl zanedbatelný. Zhruba 40 procent nabídky je koncentrováno v historickém centru.
Zdroj: čtk

Osobní příběh paralympionika: Moje nehoda byla zkratem a chybou. Žít se ale musí dál!

Včera, 12:25
Sedlec byl maličkou osadou při levém břehu Vltavy, jehož obyvatelé se živili rybářstvím, pak sadařstvím...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:30
Nehoda, při niž došlo k zničení památkové stavby, se odehrála v úterý dopoledne v Sobíně.
14.2.2019
Praha 2 si ve čtvrtek 14. února připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města...
14.2.2019
Lednovou premiérou inscenace Milana Tesaře Výjimečný stav odstartovalo Divadlo Na Fidlovačce svou proměnu. Proměnu v...
14.2.2019
Praha 6 chce zlepšit služby pro seniory a navýšit kapacitu škol, za zásadní pro rozvoj...
14.2.2019
Během výstavby obchodního centra Atrium Flora zmizelo po roce 2000 bronzové sousoší Rodiny, které dlouhá...
14.2.2019
Mysteriózní hra mladého českého autora o generaci, která si vykopala vlastní budoucnost. Právě s tímto...
14.2.2019
První Centrum porodní asistence (CPA) u nás vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK Nemocnice...
14.2.2019
V dubnu by se po opravách měl otevřít most pro pěší přes železniční trať na...
Reklama