15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Ubytovací poplatky by pro město mohlo vybírat samo Airbnb

Pražský magistrát jedná s firmou Airbnb o spolupráci spočívající ve výměně informací a také v tom, že by poplatky za ubytování namísto samospráv vybírala sama firma a poté je odevzdávala, řekla radní Prahy pro legislativu Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Reklama

Časem by se toto řešení mohlo týkat i dalších podobných služeb. Krátkodobé ubytování v metropoli podléhá kritice z důvodu narušování pořádku, nedodržování pravidel majiteli bytů či vlivu na trh s bydlením.
Zástupci Airbnb podle Marvanové již městu zaslali návrh memoranda pro spolupráci a na únor je naplánováno další jednání. „Princip memoranda je výměna informací a zároveň nabídka spolupráce při výběru poplatků. To je pro nás nejzajímavější,“ uvedla radní. Dodala, že podle odhadů většina poskytovatelů bytů ubytovací poplatky nehradí.
Spolupráce by byla založena na tom, že město uzavře s Airbnb a výhledově s dalšími podobnými firmami smlouvu, na základě které budou samy společnosti poplatky vybírat a poté odevzdávat. „Tak by se vybralo mnohem víc poplatků, které by se pak mohly využít třeba pro činnost městské policie,“ uvedla radní s tím, že v centru je mnoho stížností na chování cizinců. Případy neukázněného chování hostů může podle radní město řešit ve spolupráci se strážníky, ubytovacími platformami i majiteli bytů, předpokladem je však spolupráce a výměna informací.
V současnosti Sněmovna projednává návrh zjednodušení ubytovacích poplatků, ke kterému pirátský poslanec Jakub Michálek podal pozměňovací návrh zakotvující výběr firmami přímo v zákoně. Podle Marvanové nicméně v případě dobrovolné dohody není zákonné zakotvení nutné.
Vládní návrh počítá s tím, že se ubytovací poplatek sloučí s rekreačním a lázeňským a maximální sazba od roku 2021 stoupne na 50 korun za den. Praha jako turisticky nejžádanější lokalita bude zřejmě chtít vybírat poplatek na horní hranici. Zástupci Airbnb loni uvedli, že s ohledem na počet hostů ubytovaných v metropoli by v tomto modelu město mohlo získat zhruba 160 milionů korun ročně.
Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Podle expertních analýz se svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo. Služby čelí kritice a snahám o regulaci, podle mnohých vedou k růstu cen nemovitostí a na chování hostů si stěžují obyvatelé zejména centra metropole. Podle loňské analýzy městského Institutu plánování a rozvoje se přes ubytovací platformy v nejužším centru Prahy pronajímá každý pátý byt.
V Praze je podle analýzy kterou na základě dat portálu www.airdna.co zpracoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR), celkem 650.000 bytů a počet bytů nabízených přes Airbnb byl v květnu loňského roku 11.500, tedy 1,4 procenta bytového fondu. V Josefově, na Malé Straně a na Novém Městě podíl převyšuje deset procent, na Starém Městě 20 procent. V Karlíně je to 4,9 procenta, na Vinohradech 3,2, na Smíchově 2,9 a na Žižkově 2,8 procenta. V dalších částech Prahy je podíl zanedbatelný. Zhruba 40 procent nabídky je koncentrováno v historickém centru.
Zdroj: čtk

Osobní příběh paralympionika: Moje nehoda byla zkratem a chybou. Žít se ale musí dál!

Včera, 16:30
Ceny pohonných hmot v Praze od minulého týdne výrazně klesly. Natural 95 zlevnil o 20...
Včera, 15:00
Vánoční strom na Staroměstské náměstí se zatím nenašel. Společnost Taiko na začátku prázdnin vyhlásila soutěž,...
Včera, 13:33
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
16.8.2019
Hlavní město chce v příštím roce dát více peněz na obnovu a modernizaci systému veřejného...
16.8.2019
16. srpna 1874 byl slavnostně vysvěcen chrám sv. Mikuláše na Starém Městě pražském. Stal se...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Radnice Prahy 9 rekonstruuje hostinec U Brabců na Starém Proseku. Za opravy zaplatí 63 milionů...
15.8.2019
Končí tak první etapa modernizace prostoru stanice metra Karlovo náměstí.
15.8.2019
Praha 3 se rozhodla propojit lidi dvou generací. Studentům dá šanci dostupného bydlení, a tím...
15.8.2019
Radnice Prahy 1 má několik připomínek k návrhu změny městské vyhlášky o pouličním umění, tzv....
Reklama