Účetní vraždil kvůli marnotratné milence. I po více než 65 letech zůstává rozum stát nad brutalitou mordu Herty Černínové

Další fotky

Datum 23. dubna je spojeno s hrůzným nálezem ženského torza v krabici zachycené na jezu ve středočeských Klecánkách, což se stalo v roce 1951. Příběhem se inspirovali tvůrci seriálu 30 případů majora Zemana, který režíroval Jiří Sequens. Ten se narodil shodou náhod též 23. dubna, ovšem v roce 1922.

5 nejvražednějších míst v Praze a okolí: Vedou okrajové části Prahy a Kladno

Kvadratura ženy: 67 let od nálezu těla

V pondělí 23. dubna 1951 ve 14.45 hodin se v Klecánkách u Prahy na jezu na jednom z pilířů zachytila kartonová krabice. Jezný v ní objevil trup ženy bez hlavy a dolních končetin. Tímto příběhem se inspirovali i tvůrci seriálu 30 případů majora Zemana, příběh v něm se však odehrával v roce 1958. Díl dostal název Kvadratura ženy. Podle webu filmovamista.cz se seriál točil na skutečných místech události, minimálně pokud jde o jez v Klecánkách.

Podle patologa bylo ženské torzo v krabici ve Vltavě zhruba týden. Mělo na sobě spodní prádlo. Rozeběhlo se pátrání po totožnosti mrtvé ženy. Na kriminalisty Miloslava Nečase a Jaroslava Zahálku byl vyvíjen obrovský tlak, na vyřešení případu měli třídenní lhůtu. S nimi na případu pracoval i Karel Kalivoda. Případ se navíc dostal na veřejnost.

Neratovice zachvátila série sebevražd. Co za tím stojí?

Identifikace díky operaci

Během pitvy, které se účastnili též vyšetřující, bylo zjištěno, jak mladá žena zemřela. V hrudníku měla pět bodných ran. Lékař po otočení těla objevil jizvu zvanou thorakoplastika (operace hrudní stěny využívaná zejména v minulosti při léčbě tuberkulózy), což bylo vodítkem k určení totožnosti ženy, která zemřela 17. dubna 1951. Během noci se kriminalistům podařilo zjistit 1600 ženských jmen, které operaci podstoupily. Potapěči o týden později vylovili kufr se zbylými částmi ženina těla, tedy s hlavou a dolními končetinami. (V normalizačním seriálu se to nepovedlo.)

Herta Černínová, oběť brutálního činu, byla pětadvacetiletá účetní v podniku Obnova, která osudného dne šla do Živnostenské banky vyzvednout 67 tisíc korun na výplaty a od té doby byla nezvěstná. Původně ji podezřívali, že peníze zpronevěřila a nelegálně prchla do Německa za svou matkou.

Tajemství krvavé Ameriky: Jde o sebevraždy nebo nešťastné nehody?

Psí chlup dovedl kriminalisty k vrahovi. Ten zapíral

Tělo identifikoval její manžel Ing. Radko Černín během 24 hodin od nálezu torza, protože poznal spodní prádlo. Vodítkem k objevení pachatele se stal černobílý psí chlup objevený na červené látce, ve které bylo tělo zabaleno. Po prokázání neviny manžela kriminalisté zamířili do podniku Obnova, kde jako prvního vyslýchali účetního Miroslava Šmída. Jenže ten podle kolegyň neměl psa a dokonce ani auto, které by k převozu těla bylo potřeba.

Nicméně detektivům se podařilo díky správně formulovaným otázkám zjistit, že se v den vraždy vzdálil z pracoviště a vrátil se v jiném oblečení. Neměl tedy alibi. Nedaleko podniku Obnova byl nalezen automobil, který si Šmíd vypůjčil od známého. Právě v něm, jak se ukázalo, vezl ostatky Herty Černínové. Byl zatčen. Účetní Šmíd vytrvale zapíral, proto se snažili vypátrat milenku, o které hovořili Hertiny a Šmídovi spolupracovníci při výsleších.

Středočeští policisté v loňském roce řešili 18 mordů. Bylo jich méně než předloni

Nakonec se dostali do bytu milenky Věry Holánkové ve Vršovicích. Jak se ukázalo, měla černobílého psa. Další stopy a důkazy mluvily jasně, vražda se stala tady. Kriminalisté tu našli skvrny od krve, chybějící závěs i rádio, jehož krabice posloužila jako úkryt pro mrtvolu. Milenka i její matka Aurélie Křížková se přiznaly a samotný vrah Miroslav Šmíd také.

„Rychlý zásah a kvalitní činnost odborníků vedla už 48 hodin po nálezu k vytipování pachatele. Řešení tohoto případu prokázalo výrazný pokrok v kriminalistické taktice oproti období 30. let 20. století, kdy byl vyšetřován obdobný případ vraždy Otýlie Vranské,“ uvádí Muzeum policie na svém webu.

Pomníček české kriminalistiky: Tělo ve dvou kufrech dorazilo na Slovensko. Kdo je vrahem Otýlie Vranské?

Brutální vražda kvůli „pár“ tisícům

Ženatý účetní si vydržoval náročnou milenku a její matku. Kvůli nim zpronevěřil tři miliony z podniku Obnova, a když peníze došly, neštítil se brutálně zavraždit nevinnou ženu kvůli 67 tisícům Kčs.

Ukázalo se, že Hertu vylákal pod záminkou, že má zájem o koupi zánovního psacího stroje, který chtěla prodat. V bytě ji sedmnáctkrát uhodil kilovým závažím přímo do hlavy. Do bezvládného těla uloženého do vany pětkrát bodl kancelářskými nůžkami, potom oddělil nohy a hlavu od trupu pilkovým nožem. Milenka s matkou se mezitím snažily odstranit krev v bytě a pomáhaly mu naložit krabici a kufr do auta. V Roztokách se snažil těla zbavit hozením do Vltavy.

Miroslav Šmíd dostal trest smrti, jeho milenka Holánková byla odsouzena k deseti rokům žaláře a její matka Křížová k osmi rokům. Obě nepodmíněně.

V Čechách je nadprůměrný počet sebevražd. Ve středních Čechách a Praze někdo ukončí svůj život obden

Příběh v seriálu

Šmídův syn se osobně snažil zamezit režiséru Jiřímu Sequensovi, aby tento příběh natáčel jako díl seriálu. V seriálu se zamordovaná žena jmenovala Hana Truhlářová a byl nalezen pouze její trup.

Zajímavé se může zdát to, že se režisér Jiří Sequens narodil 23. dubna 1922, tedy přesně 29 let předtím, než bylo nalezeno torzo Hertina těla na jezu v Klecánkách.

FOTO: Herta Černínová

Herta Černínová - Herta Cerninova (4)Herta Černínová - Herta Cerninova (13)Herta Černínová - Herta Cerninova (11)Herta Černínová - Herta Cerninova (10)Herta Černínová - Herta Cerninova (2)
Další fotky
Herta Černínová - Herta Cerninova (1)Herta Černínová - Herta Cerninova (3)Herta Černínová - Herta Cerninova (5)Herta Černínová - Herta Cerninova (6)Herta Černínová - Herta Cerninova (12)Herta Černínová - Herta Cerninova (7)Herta Černínová - Herta Cerninova (8)Herta Černínová - Herta Cerninova (9)

 

Dnes, 15:01
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
Dnes, 06:49
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama