mapa regionů
zavřít mapu

Uhlím, uhelnými briketami ani koksem v kamnech a kotlích si Pražané nezatopí. Zakazuje to vyhláška, kterou v září schválili zastupitelé. Regulovány budou i romantické večery u krbu.
Součástí vyhlášky je také zákaz topení ve druhém zdroji tepla, například v krbu, v době vyhlášení smogových situací. Pro výměnu kotlů emisní třídy jedna a dvě mohou lidé využívat tzv. kotlíkové dotace. Jejich používání bude od roku 2022 zakázáno v celé republice.
Podle odhadu magistrátu se zákaz bude týkat stovek domácností. Ty mohou od letošního 21. října do 30. října příštího roku využít možnost získat na výměnu kotle dotaci až do výše 80 procent nákladů. To je důvod, proč zákaz vstoupí v platnost za více než rok, což má dát majitelům nevyhovujících zdrojů vytápění čas k tomu je za zvýhodněných podmínek vyměnit.
Otravují se dopravou i topením
Praha je podle informací magistrátu zasažena nadlimitními hodnotami škodlivin v ovzduší na 69 procentech území. Hlavními látkami, kterým Pražané a jejich zdraví čelí, jsou benzo(a)pyren, oxid dusičitý a drobné prachové částice PM10. Nejvíce škodlivin má na svědomí doprava, spalování tuhých paliv v domácnostech nicméně produkuje podle magistrátu přes 90 procent emisí benzo(a)pyrenu.
Omezení v době smogových situací, které vyhlašuje Český hydrometeorologický ústav, začne platit už od letošní topné sezóny. Domácnosti budou v těchto dnech moci využívat pouze hlavní zdroj vytápění, nikoli se těšit z pozorování ohně v krbu, a to bez ohledu na použité palivo.