Ulehčení maturit není potřeba. Žáci se mohou připravit i na dálku, tvrdí učitelé

Podle zástupkyň škol není potřeba letos upravovat teoretickou část maturit. Studenti se podle nich mohou na ústní zkoušky, testy i slohy připravit dobře i při výuce na dálku. Jako větší problém vidí odbornou část maturit na středních odborných školách. Shodly se na tom předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes oznámil, že o podobě letošních maturit rozhodne s ohledem na vývoj epidemie v týdnu od 25. ledna. Možné úpravy zkoušek chce probrat se zástupci odborné veřejnosti. Z ankety, kterou ministr udělal na instagramu, podle Plagy vyplynulo, že studenti by vzhledem k pokračující výuce na dálku nejvíc uvítali zrušení ústní části maturit. Další by si přáli vypuštění státních maturitních testů nebo slohových prací.

„Co se týče gymnázií, tak já bych žádné úpravy nedělala, protože si myslím, že (maturanti) mají dostatek času na to se učit, a na gymnáziích si myslím, že by to zvládnout měli,“ řekla dnes Schejbalová. Podle ní se příprava na teoretické předměty dá zvládnout i doma při výuce na dálku. Podobně se vyjádřila i Mazancová. „Já si myslím, že jakkoli jsou letošní maturanti v distančním vzdělávání delší dobu, než byli ti loňští, tak zas na druhou stranu se kvalita distančního vzdělávání zejména v jejich případě dost výrazně posunula,“ uvedla.

Depresivita i osamělost. Výzkum na vysokých školách ukázal, jak studenti prožívali dálkovou výuku

Obě se shodly na tom, že problém vidí v pozastavené praktické přípravě na středních odborných školách. Podle Mazancové by vláda měla odborné vzdělávání podpořit obnovením prezenční praktické výuky, i když by třeba teoretická výuka pokračovala dál distančně. Za vhodné by považovala i to, aby ministerstvo vydalo nařízení, že se mají maturanti v druhém pololetí věnovat jen předmětům, ze kterých maturují.

Schejbalová připomněla, že maturity budou mít letos i bez dalších případných úprav novou podobu kvůli loňské novele školského zákona. Povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků budou organizovat samy školy, stát bude mít na starosti jen testy. Ty se nově nebudou známkovat, ale hodnotit procenty a slovy uspěl či neuspěl. Podle Schejbalové budou maturity už tak jednodušší než dříve.

Opravdu je dálková výuka nouzovým řešením? Jak to vidí studenti

Podle Mazancové studenti v současnosti bojují s demotivací kvůli nejistotě, co bude dál. Ministerstvo by proto podle ní mělo zveřejnit i plán, co by se stalo, kdyby byla epidemická situace v květnu či červnu v nejhorším stupni rizika nákazy podle systému PES tak jako nyní. Nedá se podle ní spoléhat na to, že bude vše na jaře v době maturit lepší.

Mazancová rovněž podotkla, že zjišťování názorů studentů na instagramu nepovažuje za dobrý nápad. Mnoho studentů podle ní vnímalo anketu tak, že se ministr podle výsledku ankety zařídí, což tak podle ní asi úplně nebude.

adp/ČTK

Dnes, 15:00
První letošní výstava v bubenečské Galerii Skleňák je věnována dvacítce nejznámějších Čechů, kteří se svým...
Dnes, 09:00
Neobsazených pražských kanceláří přibývá. I když situace podle odborníků ještě není dramatická, jde o viditelný...
Dnes, 06:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:00
Ačkoliv se nedá moc přesně odhadnout, co nám koronavirová epidemie ještě přinese, radnice Čtyřky představila...
15.1.2021
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
15.1.2021
Premiér Andrej Babiš považuje za zbytečné, aby se rezervační systém k očkování proti covidu-19 otevřel...
15.1.2021
V květnu letošního roku by měla skončit rekonstrukce domu na Hradčanské na adrese Dejvická 4.
15.1.2021
Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s vakcinací...
15.1.2021
K paušální dani se do dneška přihlásilo 69 622 živnostníků. Termín byl sice do pondělí,...
15.1.2021
Podle údajů společnosti Dotykačka stravovací provozy zaznamenaly v prosinci meziroční propad tržeb o 55 procent....
14.1.2021
Minulý týden se Praha konečně dočkala první trvalejší sněhové pokrývky této zimy. Petřínské sady tak...
Reklama