Umělci oživí zpustlý Desfourský palác

Další fotky

V dlouhá léta opuštěném Desfourském paláci na Florenci se od 5. do 13. října uskuteční 23. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Hlavní výstavní projekt, kterého se zúčastní více než 50 umělců, má název Místo činu a jeho hlavním tématem je Princip neurčitosti.

V budově Desfourského paláce nabídne festival návštěvníkům několik výstav současného vizuálního umění spojených tématem Principu neurčitosti. Různým podobám neurčitosti se na festivalu budou věnovat například kurátoři Tomáš Knoflíček a Libor Novotný v projektu Neurčitost principu, Nina Moravcová připravila s českými umělci expozici Začalo to vzpomínkou a Ondřej Horák ve svém projektu Praha-Hranice propojil výtvarné umělce s cizinci žijícími v Česku. „Zvláštní pozornost je letos věnována performativnímu umění. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jaká je jejich percepce, jaký mají vztah k práci, jak vnímají hmatem nebo sluchem či zda se dají zrychlovat částice,“ uvedla organizátorka festivalu Denisa Václavová. Ze zahraničních účastníků je možné zmínit například nizozemského divadelníka a výtvarníka Driese Verhoevena a jeho videoinstalaci Provinilé krajiny.

FOTO: Desfourský palác

Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18
Další fotky
Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18Desfourský palác - Desfourský palác 2 09,18

Součástí akce jsou i divadelní představení, která se odehrají zejména v divadlech Archa, Ponec a Centru současného umění DOX. Festival nabídne devět zahraničních a čtyři české premiéry. Dramaturgie bude výrazněji než v předchozích letech reflektovat složitost současné Evropy i světa.

Své místo na festivalu má i program pro dětské návštěvníky. Pod názvem Podivuhodná historie umění s profesorem Křečkem se skrývá každodenní vzdělávací program zaměřený na minulost i přítomnost výtvarného umění a téma sběratelství.  Chybět nebudou ani víkendové výtvarné dílny. V sobotu 6. října se bude konat Paměť národa night, kde bude možnost seznámit se s nejzajímavějšími „Příběhy našich sousedů“, které vytvořili žáci základních škol prostřednictvím rozhovorů s pamětníky.

Nechybí ani doprovodný program, kam patří například konference Procesy pokroku (9. října) a Západ není západ (11. října) nebo křest nového čísla časopisu Fotograf.

Clam-Gallasův palác na Starém Městě čeká milionové oživení. Vstane barokní unikát z popela?

Dnes, 10:11
Únorové vydání humoristického měsíčníku SORRY, které vydává naše vydavatelství A11, je už nějakou dobu na...
Dnes, 08:11
Michnovský letohrádek na Kampě zůstane zatím v rukou Radnice. O jeho budoucnosti rozhodnou lidé v...
Dnes, 06:38
V úterý 25. února začne Technická správa komunikací s přípravnými pracemi před opravami Novodvorské ulice...
Včera, 16:38
Folk, jazz, blues, rock, šansony, trocha té prvorepublikové hudby... Ať už se vám líbí jakýkoli...
Včera, 16:11
Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo 19. února návštěvníkům výstavu zaměřenou na díla Boženy Sudkové a především Josefa...
Včera, 13:32
V souvislosti s blížícím se 70. výročím umučení číhošťského kněze Josefa Toufara proběhne v úterý...
Včera, 07:26
Koupaliště Petynka v Praze 6 letos v prosinci přejde do vlastnictví městské části, řekl místostarosta...
23.2.2020
Vichřice Sabine, která se přehnala Evropou a v neděli 9. února dorazila i k nám,...
23.2.2020
Rada Prahy 2 v pondělí 17. února projednala záměr pražského magistrátu a společnosti Telefonica O2...
22.2.2020
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
Reklama