Uměleckoprůmyslové muzeum představuje Krajinu dětství sourozenců Sudkových

Další fotky

Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo 19. února návštěvníkům výstavu zaměřenou na díla Boženy Sudkové a především Josefa Sudka. Výstava potrvá do 17. května letošního roku a představí zájemcům fotografickou sbírku zaměřenou na jejich dětství a dospívání.

Celoživotní dílo připomíná oblast Nových Dvorů, kde sourozenci vyrostli. Častým námětem pro fotografie je blízký zámek Kačina a Kutná hora. Josef začal fotografovat už ve svých sedmnácti letech a na snímcích často zachycoval svou sestru. To je vidět především na žánrových fotografiích z dvacátých let. Jeho tvorbu tehdy ovlivňoval Drahomír Josef Růžička. Přes své fotografické vzdělání, neměla Božena nikdy výrazné ambice stát se fotografkou. Výstava přesto ukazuje její drobné studie, náladové snímky krajin, několik záběrů z Prahy, autoportréty, ale i portréty. V několika případech barevně tónované.

Do Uměleckoprůmyslového muzea zavítalo loni nejvíce návštěvníků v jeho historii

Ve třicátých letech si Božena vyzkoušela život modelky, když bratrovi vypomáhala s reklamní tvorbou. Josef se tehdy věnoval propagačním snímkům kosmetiky a léčebných prostředků.

Ze života

Dílo Josefa Sudka, který žil v letech 1896 až 1975, výrazně ovlivnila jeho rodina, a to především maminka a sestra Božena, která však žila v bratrově stínu. Narodila se v obci Nové Dvory, pouhý rok po narození jejího staršího bratra. Josef s Boženou prožili své dětství právě v Nových Dvorech, ale později se rodina přesunula ke svým příbuzným do Kolína nad Labem.

Božena se začala učit u fotografky a zároveň své starší sestřenice Bohumily Bloudilové. Zatímco Josef se vyučil knihvazačem. Krátce po dokončení jeho studia vypukla světová válka, kde přišel o pravou ruku.

FOTO: Krajina dětství sourozenců Sudkových

Krajina dětství sourozenců Sudkových - Božena Sudkova_Fotografická studieKrajina dětství sourozenců Sudkových - Bohumila Bloudilova_Bozena a Josef_Sudková,SudkaKrajina dětství sourozenců Sudkových - Božena Sudková_AutoportrétKrajina dětství sourozenců Sudkových - Božena Sudkova_Fotografická studieKrajina dětství sourozenců Sudkových - Božena Sudkova_Fotografická studie
Další fotky
Krajina dětství sourozenců Sudkových - Bozena_SudkovaKrajina dětství sourozenců Sudkových - Josef Sudek_Bez nazvu (Bozena a Julca)

Po válce se Josef Sudka přestěhoval do Prahy a začal studovat Státní grafickou školu. Roku 1927 otevřel na Újezdě svůj profesionální ateliér. O tři roky později se k němu přestěhovala sestra Božena. Po zbytek života spolupracovali jak v pracovním, tak i soukromém životě. V Ateliéru na pražském Újezdě Sudek vytvořil několik rozsáhlých cyklů jako Okno mého ateliéru (1940 až 1954), Procházka po mé zahrádce (1944 až 1953), Zahrádka mého ateliéru (1950 až 1970) a také Zátiší na okně mého ateliéru (1950 až 1958). Všechny jsou světově proslulé a tím vešel ve známost i prostor, kde se díla zrodila, tedy Sudkův ateliér.

Na Boženu zbylo vedení společné domácnosti, ale i správa firemní agendy a retuše fotek. Nikdy se nevdala a ani její bratr nezakusil manželský život.

A smrti

Když v roce 1976 Josef zemřel, věnovala Božena jeho celoživotní fotografické dílo do kulturních institucí. Sbírka tehdy čítala desetitisíce pozitivů a negativů. Podobně naložila i s unikátní sbírkou obrazů, kreseb, grafik a soch. Vyslyšela také bratrovo přání, aby Sudkův byt na Úvoze sloužil jeho památce. Božena žila v ateliéru na Újezdě i po bratrově smrti, až do roku 1985, kdy tam vypukl rozsáhlý požár. Zemřela o pět let později v léčebně pro dlouhodobě nemocné v pražském Motole.

V devadesátém pátém roce udělalo Uměleckoprůmyslové museum z ateliéru Galerii Josefa Sudka.

Adresa:
Galerie Josefa Sudka
Úvoz 24
Praha 1–Hradčany

Otevírací doba
úterý až neděle 11 až 17 hodin
pondělí zavřeno

Vstupné
základní 40 Kč | snížené 20 Kč | rodinné 60 Kč

Dnes, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Včera, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
Reklama