10℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Úpravy okolí Národního muzea jsou hotové

Hlavní město po úpravě prostoru mezi Národním muzeem a bývalým Federálním shromáždění dokončilo i přeměnu Čelakovského sadů a dalšího okolí historické stavby. Novinářům to dnes řekli zástupci Institutu plánování a rozvoje (IPR), který měl projekt na starosti. Úpravy okolí opravované budovy muzea zabraly více než rok a stály 140 milionů korun.

Asi 30 milionů financovala Praha 1, zbytek magistrát, a to buď přímo, nebo prostřednictvím dotace Národnímu muzeu. V nově vydlážděném prostoru mezi starou a novou budovou muzea vznikla tramvajová kolej, která se má v budoucnu napojit na trať ve Vinohradské ulici a pokračovat na náměstí. V té souvislosti IPR chce vybudovat přechod přes magistrálu, kterým by se lidé dostali na tramvajovou zastávku Muzeum. Nyní musí využívat podchod.

Kvůli velkému množství infrastrukturních rozvodů v zemi bylo možné v okolí muzea vysadit pouze 65 nových stromů, a to jak v prostranství mezi budovami, tak v Čelakovského sadech. „To je momentálně maximum toho, co se se sem vejde, pokud sázíme tak, aby tu s námi ty stromy byly dejme tomu sto let,“ uvedl autor zahradnického a krajinářského řešení parku Ondřej Fous.

Stromy v okolí muzea byly podle Fouse dlouhodobě ve špatném stavu z řady příčin, například kvůli vibracím způsobeným projíždějícími auty a zplodinám. Zahradníci proto při výsadbě využili technologie, které se snaží škodlivé podmínky eliminovat. V místě, kudy by v budoucnu měla jezdit tramvaj od Vinohradské, jsou pod třemi vysazenými stromy plastové buňky, které zajišťují dostatek vody a zabraňují přenosu vibrací. Dlažba je také vytvořena tak, aby umožňovala vsakování srážkové vody.

Kolem chodníku mezi budovou muzea a Legerovou zahradníci vysázeli stovky druhů rostlin. V samotném parku je pobytový trávník a psí loučka. Podle Fouse by měl mít park svého zahradníka, který by se o něj staral, to se mu však u městské části zatím nepodařilo prosadit.

Podle architekta Jakuba Hendrycha z IPR projde prostorem u Národního muzea denně až 25.000 lidí a v budoucnu by se tento počet měl ještě zvýšit. Měla by tam vzniknout tramvajová zastávka a v dlouhodobějším horizontu se počítá s tím, že pod muzeem bude vlaková stanice. Na jaře chce IPR prostranství osadit stolky a židličkami. Podle Hendrycha se uvažuje i o mobilní kavárně a muzeum by mohlo prostranství využívat pro venkovní instalace.

První místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) doplnil, že je stále otevřená otázka dopravního řešení. Nyní mohou auta mezi budovami muzea projíždět ve směru k Vinohradské, finální řešení dopravy nicméně bude podle Hejmy záviset na dalších jednáních Prahy 1, Prahy 2 a magistrátu.

Historická budova muzea se od roku 2015 rekonstruuje. Všechny sbírky byly z objektu vyklizeny, zůstaly pouze vycpaniny slona a žirafy a kostra plejtváka, které by se musely rozebrat. Celkový rozpočet rekonstrukce je 2,34 miliardy korun. První část prostor se otevřela 28. října v souvislosti s výstavou ke stoletému výročí republiky. Celá rekonstrukce má být hotová příští rok.

Zdroj: čtk

Paní Svobodová (97) věnovala své úspory - 200 tisíc korun - dobrovolným hasičům. Je jejich fanynkou.

Důchodkyně na sklonku života odevzdala své úspory dobrovolným hasičům. Proč to udělala?

Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Včera, 15:01
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s....
Včera, 10:44
V neděli 24. listopadu mezi 10. a 17. hodinou si ve střešovické Restauraci na Ořechovce...
Včera, 08:01
Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...
20.11.2019
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
20.11.2019
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
20.11.2019
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
20.11.2019
Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům podařilo rychle...
20.11.2019
Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční ohňostroj, jej...
20.11.2019
Policie pátrá po čtrnáctileté Nele Ptáčníkové, která v pondělí odešla ze zařízení Fondu ohrožených dětí...
Reklama