Úpravy okolí Národního muzea jsou hotové

Hlavní město po úpravě prostoru mezi Národním muzeem a bývalým Federálním shromáždění dokončilo i přeměnu Čelakovského sadů a dalšího okolí historické stavby. Novinářům to dnes řekli zástupci Institutu plánování a rozvoje (IPR), který měl projekt na starosti. Úpravy okolí opravované budovy muzea zabraly více než rok a stály 140 milionů korun.

Asi 30 milionů financovala Praha 1, zbytek magistrát, a to buď přímo, nebo prostřednictvím dotace Národnímu muzeu. V nově vydlážděném prostoru mezi starou a novou budovou muzea vznikla tramvajová kolej, která se má v budoucnu napojit na trať ve Vinohradské ulici a pokračovat na náměstí. V té souvislosti IPR chce vybudovat přechod přes magistrálu, kterým by se lidé dostali na tramvajovou zastávku Muzeum. Nyní musí využívat podchod.

Kvůli velkému množství infrastrukturních rozvodů v zemi bylo možné v okolí muzea vysadit pouze 65 nových stromů, a to jak v prostranství mezi budovami, tak v Čelakovského sadech. „To je momentálně maximum toho, co se se sem vejde, pokud sázíme tak, aby tu s námi ty stromy byly dejme tomu sto let,“ uvedl autor zahradnického a krajinářského řešení parku Ondřej Fous.

Stromy v okolí muzea byly podle Fouse dlouhodobě ve špatném stavu z řady příčin, například kvůli vibracím způsobeným projíždějícími auty a zplodinám. Zahradníci proto při výsadbě využili technologie, které se snaží škodlivé podmínky eliminovat. V místě, kudy by v budoucnu měla jezdit tramvaj od Vinohradské, jsou pod třemi vysazenými stromy plastové buňky, které zajišťují dostatek vody a zabraňují přenosu vibrací. Dlažba je také vytvořena tak, aby umožňovala vsakování srážkové vody.

Kolem chodníku mezi budovou muzea a Legerovou zahradníci vysázeli stovky druhů rostlin. V samotném parku je pobytový trávník a psí loučka. Podle Fouse by měl mít park svého zahradníka, který by se o něj staral, to se mu však u městské části zatím nepodařilo prosadit.

Podle architekta Jakuba Hendrycha z IPR projde prostorem u Národního muzea denně až 25.000 lidí a v budoucnu by se tento počet měl ještě zvýšit. Měla by tam vzniknout tramvajová zastávka a v dlouhodobějším horizontu se počítá s tím, že pod muzeem bude vlaková stanice. Na jaře chce IPR prostranství osadit stolky a židličkami. Podle Hendrycha se uvažuje i o mobilní kavárně a muzeum by mohlo prostranství využívat pro venkovní instalace.

První místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) doplnil, že je stále otevřená otázka dopravního řešení. Nyní mohou auta mezi budovami muzea projíždět ve směru k Vinohradské, finální řešení dopravy nicméně bude podle Hejmy záviset na dalších jednáních Prahy 1, Prahy 2 a magistrátu.

Historická budova muzea se od roku 2015 rekonstruuje. Všechny sbírky byly z objektu vyklizeny, zůstaly pouze vycpaniny slona a žirafy a kostra plejtváka, které by se musely rozebrat. Celkový rozpočet rekonstrukce je 2,34 miliardy korun. První část prostor se otevřela 28. října v souvislosti s výstavou ke stoletému výročí republiky. Celá rekonstrukce má být hotová příští rok.

Zdroj: čtk

Paní Svobodová (97) věnovala své úspory - 200 tisíc korun - dobrovolným hasičům. Je jejich fanynkou.

Důchodkyně na sklonku života odevzdala své úspory dobrovolným hasičům. Proč to udělala?

Dnes, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Dnes, 09:05
Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do...
Dnes, 07:38
V rychlém sledu po květnovém otevření prvních čtyř tříd tzv. Center interaktivní výuky otevřelo ve...
Včera, 17:50
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
Včera, 13:11
Letní dovolenou „odpískala“ letos řada lidí kvůli pandemii koronaviru. Jednoduše se bojí vycestovat k moři....
Včera, 08:07
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
8.7.2020
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
8.7.2020
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
7.7.2020
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
7.7.2020
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Reklama