Úředníci v Praze: Méně práce za více peněz

Práce snů – tak by se dal nazvat nouzový stav z pohledu některých úředníků městských částí i pražského magistrátu. Úřady musely omezit provozní dobu pro veřejnost, ubylo kontaktů s občany a tím i práce. Na jejich výplatních páskách to ale až na výjimky nebylo poznat.

Píše se 16. březen roku 2020, Česká vláda kvůli nepříznivé situaci s koronavirem uložila veřejným úřadům snížit rozsah úředních hodin pro veřejnost. „To znamená, že by měly do týdne mít jenom omezený rozsah úředních hodin, a to na pondělí a středu maximálně v rozsahu tři hodiny,“ řekl tehdy premiér Andrej Babiš. Některé městské a obecní úřady už tou dobou provoz omezily, některé byly dokonce uzavřeny.

Úředníkům, tedy mimo těch, kteří pracují na řešení pandemie covid–19, výrazně ubylo práce s lidmi. Za to nevyřízené agendy občanů přibývá. „Už měsíce si nemůžu vyřídit parkovací stání v zóně. K tomu je nutná osobní návštěva, ale oni mají stále obsazeno. Zdá se mi, že vůbec nikam nespěchají,“ stěžoval si redakci obyvatel Prahy. „U některých odborů – pasy, občanky, živnosti – je nárůst agendy obrovský,“ potvrzuje mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Ještě výraznější je problém u propadlých řidičských a profesních průkazů. Ty se jednoduše plošně prodlužují, aby se zamezilo případným frontám u úřadů.

Šetření na magistrátu? Ne

Zatímco agenda vázne a úřady se potýkají s výpadky daňových příjmů v důsledku protiepidemických opatření, na platech se nešetří. Ukázaly to údaje o nákladech na platy a mimořádné odměny zaměstnanců v roce 2019 a v pandemickém roce 2020.

„Ne,“ uvedl lakonicky mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman k úsporám personálních nákladů. Za rok 2020 tak magistrát vyplatil na platech 1, 36 miliardy korun, o 75 milionu více než v roce 2019. Na odměny padlo 375 milionů, tedy o 24 milionů více než v roce 2019. Nárůst o solidních sedm procent.

Mariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky

Podobné údaje uvádějí námi oslovené městské části: v roce 2020 stouply náklady na platy zaměstnanců i výše mimořádných odměn oproti „necovidovému“ roku 2019. Zde je rekordmanem Praha 6, která úředníkům vyplatila mimořádné odměny vyšší o více než deset procent. Výjimku tvoří úřad Městské části Prahy 7. „V minulém roce došlo ke snížení mimořádných odměn o cca 20 procent,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Na mimořádných odměnách tak úřad vyplatil zaměstnancům šest milionů korun, tedy o 1,4 milionu méně, než o rok dříve. Náklady na platy ale stouply i zde. Zajímavě pojala rok 2020 městská část Prahy 5, kde personální náklady rostly kvůli novým zaměstnancům. „V roce 2020 dosáhly náklady na platy pro zaměstnance 174,8 mil Kč, neboť došlo k obsazení řady dříve neobsazených pracovních pozic,“ uvedl mluvčí Tomáš Kopečný. Přesto úřad tvrdí, že šetřil a propouštěl. „Přesto v průběhu roku 2020 došlo ke snížení limitu prostředků na platy i snížení počtu zaměstnanců,“ dodává Kopečný.

Úřady sobě, i lidem

Jak moc se změnila doba, po kterou se úředníci věnovali lidem, ukazuje příklad Prahy 10, kde se úřední hodiny vládním omezením smrskly z původních 29 hodin na pouhých 17 hodin týdně. Podle některých úřadů ale zátěže jejich úředníků v době omezené úřední doby neubylo. „Byly omezeny úřední hodiny, nedošlo však k úpravě pracovní doby jednotlivých zaměstnanců, ti pracují nadále dle výše svých úvazků. Zaměstnanci jsou tak nadále povinni plnit své pracovní úkoly,“ uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Na Praze 4 byli úředníci dostupní i mimo stanovené úřední hodiny. „I když byla omezena otvírací doba, úřad pracoval a pracuje, a lidé si přicházeli a přicházejí vyřizovat své záležitosti individuálně po předchozí telefonické dohodě i mimo tuto otvírací dobu,“ dodává Bigas. Druhá městská část zase pracovala on-line. „Občanům jsme byli k dispozici nejen v upravených úředních hodinách, ale v maximální možné míře i telefonicky a on-line. V tomto trendu chceme pokračovat i v tomto roce a velmi intenzivně pracujeme na plné digitalizaci, která by umožnila výrazně omezit nutnost osobní návštěvy úřadu,“ uvedla mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Začíná proměna Masaryčky a okolí. Vyroste zde projekt Zahy Hadid

Někde utáhnou opasky, někde ne

Protiepidemická opatření způsobila výpadky v příjmech radnic z daní a poplatků. Některé tak budou muset šetřit a omezit investice. „Vzhledem k nejistotě spojené s očekávanými finančními problémy v Praze jsme spíše obezřetní a budeme prosazovat šetření. Doufáme, že tento rok už bude díky očkování lepší než ten loňský,“ říká mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. „Výpadky příjmů, které budeme případně řešit v průběhu roku, mohou mít vliv na rozpracované projekty. Primárně se však, pokud to jen trochu půjde, budeme snažit šetřit především tam, kde se to nedotkne služeb, které poskytujeme veřejnosti,“ upřesnil Vokuš. Praha 6 už výdaje snížila. „V reakci na ekonomické dopady koronaviru jsme v rozpočtu pro letošní rok snížili běžné výdaje o 35 milionů korun.

Úsporná opatření jsme provedli prakticky ve všech oblastech,“ uvedl Jaromír Vaculík, místostarosta Prahy 6 pro ekonomiku. Praha 2 opravy ani investice omezovat nemusí. „Výpadek příjmů jsme samozřejmě pocítili, ale finanční ztrátu jsme schopni pokrýt úsporami z minulých let. Vzhledem k tomu, že rozpočet Prahy 2 je sestavován dlouhodobě s vyrovnaným hospodařením a disponuje dostatečnou rezervou, nebudou plánované investice a opravy nijak omezeny,“ dodává Zoulová. V současném nouzovém stavu už mají úřady fungovat podle normálních úředních hodin.

Jan Štoll, Jitka Kačánová, Zuzana Půrová

 

Včera, 08:19
Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, bude od dnešních 12:00 vidět...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Reklama