14℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Ústředním prvkem tvorby Adama Jílka jsou zvířata, kterým propůjčuje lidské vlastnosti

Malíř Adam Jílek (*1989 Praha) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde prošel mnoha ateliéry a načerpal technické znalosti od tradiční malby až po restaurování klasických malířských děl. Přes svůj relativně nízký věk si stačil vyvinout výrazný vizuální i obsahový rukopis.

Reklama

Ústředním prvkem Adamovy tvorby jsou zvířata, kterým propůjčuje lidské vlastnosti. Zvířata, podle jeho mínění, hrála v malířství po celou dobu jen druhořadou roli a on se v tom snaží zjednat nápravu svými novodobými satirickými obrazovými bajkami.
Adamova díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách nejen v Evropě, ale i v USA. Přesto, že je teprve krátce po dokončení AVU, má za sebou několik zajímavých výstav, například v Národní galerii ve Veletržním paláci, v galerii Tančícího domu nebo také na Floridě v Miami. A nyní je na řadě galerie U Zřícené lávky v Povltavské ulici v Troji.

Adam Jílek od mládí kreslil, navštěvoval kurzy kreslení a malby a aktivně sportoval. Byl členem žákovské a kadetské reprezentace v baseballu, která vyhrála mistrovství Evropy. Střední uměleckou školu si původně vybral, aby měl více času na baseball, kterému se chtěl věnovat závodně, ale již v prvním ročníku se vzdal kariéry sportovce a rozhodl se naplno věnovat umění.

Po absolvování střední Výtvarné školy Václava Hollara (2006-10) byl přijat ke studiu na Akademii výtvarných umění v Praze do ateliéru prof. Zdeňka Berana. Po odchodu Zdeňka Berana z AVU (2012) jeho ateliér převzal Martin Mainer. Jílek po dvou letech studia klasické malby (2011-2012) pokračoval v ateliéru volné tvorby Martina Mainera (2012) a v ateliéru restaurování u prof. Karla Strettiho (2012-13). Studia dokončil v ateliéru Jiřího Sopka (2013-16).
Začal samostatně vystavovat ještě jako student AVU (P.O.R.N., Galerie Microna, 2015).

Malý koktejl z dubnového vydání humoristického SORRY

Jílka zajímá svoboda slova a dodržování lidských práv ve světě, situace divokých zvířat vystavených tlaku nelegálních komerčních zájmů i opuštěná domácí zvířata. Jeho konkrétní společenské aktivity zahrnují například podporu Amnesty International, nebo psího útulku Dogpoint.

Malíř ve svém životopise uvádí, že nejvíce ho ovlivnily dva roky strávené v ateliéru profesora Zdeňka Berana. Absolventi ateliéru Zdeňka Berana ovládají staromistrovskou techniku olejomalby a většina z nich se přiklonila k realistickému zobrazení. Jílkovo následné školení ve třech různých ateliérech malby vedlo k částečné změně a zjednodušení malířského rukopisu a rozšíření výrazové škály. Oproti rané temnosvitné malbě s tlumenou barevností se jeho paleta barev projasnila a řadě obrazů dominuje bílý prostor. Pro poslední tvorbu Adama Jílka je charakteristická jasnost malířského přednesu a čistota formy.

Výstava Adama Jílka „O nás bez nás“ potrvá v trojské galerii do 28. dubna.

Zdroj: Wikipedie

FOTO: Adam Jílek

Adam Jílek - 1 024px-30._Adam_Jílek,_Strach_z_okolního_světa,_2017Adam Jílek - 2 Adam_Jílek_(2018) wiAdam Jílek - 3 800px-20._Adam_Jílek,_Velké_sousto_II,_2016Adam Jílek - 4 800px-13._Adam_Jílek,_Poločas,_2013Adam Jílek - 5 800px-07._Adam_Jílek,_Vaření_z_cyklu_Zabijačka,_2010 aj
Další fotky
Adam Jílek - 0 px-18._Adam_Jílek,_Nejlepší_přítel_českého_člověka,_2015
Před 59 minutami
Bohemka se v minulé sezoně velice trápila na domácím stadionu. Ovšem v prvním utkání tohoto...
Dnes, 09:02
Pražská Sparta si chtěla po nečekané prohře z prvního kola spravit chuť proti Jablonci. Po...
Včera, 16:58
Praha se za stávajících podmínek nechystá kupovat chátrající nádraží Vyšehrad, protože cena, kterou za ni...
Včera, 15:29
Dialyzační středisko Fresenius NephroCare v prostorách Polikliniky Vysočany v Praze 9 slaví kulaté výročí. Už...
Včera, 13:25
Technologicko-informační centrum Cyberdog v Nových Butovicích, představí v rámci svého projektu Letního kina v srpnu...
Včera, 11:03
Pražská vzdělávací centra sledují vzrůstající zájem o ekologické programy, které nabízejí. Ročně se jich účastní...
Včera, 09:28
Slavná architektka a vítězka soutěže o podobu projektu na Žižkově Eva Jiřičná a developer Central...
19.7.2019
Motolská skládka, jejíž sanace se připravuje, se stává častým terčem lidí, kteří nerespektují její zabezpečení...
19.7.2019
Skoro 100 000 lidí v hlavním městě žije v oblastech zatěžovaných hlukem z tramvajové a...
19.7.2019
Hlavní město plánuje modernizovat osvětlení památek tak, aby bylo možné je nasvítit více barvami jako...
Reklama