V bývalém lomu žili mloci a byla zde i protiraketová obrana Prahy

Na území pražských Miškovic tomu již dnes nic nenasvědčuje, ale ještě před pár lety zde byl čilý vojenský ruch. Místní kopec za obcí využívala už německá armáda během druhé světové války, strategické umístění pak využilo i poválečné vedení armády.

Až panenská příroda

V Miškovicích se v minulosti nacházel i kamenolom, který byl zásobárnou kamene nejen pro místní obyvatele, ale i pro široké okolí. Dnes již zaniklý lom býval na vyvýšenině za obcí, která se nazývá Zabitý kopec. Po uzavření těžby v lomu se v místních přírodou vytvořených jezírkách proháněli mloci a čolci a celé místo se stalo místem her zdejší omladiny. Děti se zde také učily plavat a pásly domácí zvěř.

Zatkli F. L. Riegera, české hnutí ale nezničili

Místo obsadila armáda

V období druhé světové války tady Němci postavili domek s pozorovatelnou pro kbelské letiště. Po skončení války měl Zabitý kopec i nadále sloužit vojenským účelům.

Z vojenského hlediska se celá oblast, ve které se Miškovice nacházely, nazývala oblast Praha. Na Zabitém kopci byla postavena naváděcí věž a s její pomocí se napomáhalo řízení letového provozu na kbelském letišti. V letech 1949 až 1950 došlo k plnohodnotnému zprovoznění celého areálu.

Jaké bylo ve skutečnosti naše první písmo

Byl zde i předchůdce radaru

Fungoval zde také předchůdce radaru, přístroj EMEG, což byl systém pro navádění letadel, který používala již německá armáda za války, když se jim letadla ztratila. Dokázal spolu s jediným zaměřovačem zjistit polohu (letícího) letounu. (Jinak bylo nutné „zaměření“ alespoň dvou zaměřovačů). Vzdálenost hledaného letounu vyhodnotil přístroj „EMEG – EMAG“.  Během rádiového spojení s letounem vyslal přístroj signál, zaměřovaný letoun signál přijal a odlišnou frekvencí jej svým palubním vysílačem vyslal zpět. K vyhodnocování byla používána obrazovka s kruhovou stopou. Přístroj měl dva rozsahy: 0 – 50 km a 50 – 100 km.

Čakovická věznice vzbuzovala respekt

Na přelomu let 1952/53 byla provedena výstavba drátů vysokého napětí za Velení, které rušily EMEG (ten poté zkresloval vlny).  Přístroj musel být proto odstaven a dále se již nepoužíval. Od roku 1953 jej nahradil nový a již klasický radar.

Podzemní objekt protiraketové obrany

V pozdějších letech zde byl zbudován rozsáhlý podzemní vojenský objekt protiraketové obrany. V obci byla koncem šedesátých let vybudována kasárna pro jeho posádku. V 90. letech po uzavření protiletecké základy byla kasárna využívána pro vojáky hradní stráže a na přelomu tisíciletí zanikla jako vojenský areál úplně.

Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Včera, 09:43
Do systému pražské dopravy se od soboty zapojí zbývající část Rakovnicka. Drtivá většina linek zůstává,...
13.8.2020
Češi umějí plavat mnohdy lépe, než leckteré přímořské národy. Zároveň ale mnoho lidí, včetně dětí,...
13.8.2020
Více než 20 nakažených na 100 000 obyvatel přibylo za uplynulý týden v okresech Praha-východ,...
13.8.2020
Radní páté městské části odsouhlasili záměr na její odkup. Zemědělskou usedlost nyní vlastní akciová společnost...
13.8.2020
Kontrolami Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) i letos do konce července neprošlo 30 procent...
13.8.2020
Historie prvních zvukových filmů v Československu sahá až do první třetiny 20. století. V Ústí...
13.8.2020
Vedení Prahy 5 schválilo uzemní studii, která se týká takzvaného Nového Barrandova. Tato nová čtvrť...
12.8.2020
Moderní pěší zóna, kde se budou lidé procházet po tzv. česaném betonu, japonské stromy sephory,...
12.8.2020
Obyvatelé a návštěvníci Prahy se mohou v Podskalí svézt na replice historického šífu. Jedná se...
Reklama