Otevřít Česko? V centru Prahy lidé protestovali proti vládním opatřením

Několik tisíc lidí dnes na Staroměstském náměstí v Praze protestovalo proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. S projevem vystoupil vedle zástupců podnikatelů, umělců, lékařů či studentů i bývalý prezident Václav Klaus, který odmítá povinné očkování proti covidu-19. Policie označila shromáždění za poklidné, zjištěná porušení opatření nahlásí správnímu orgánu.

Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES. Dav skandoval, aby vláda podala demisi. Účastníci akce drželi české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“. Někteří přišli i s malými dětmi.

V projevech řečníků zaznívaly výzvy k okamžitému zrušení vládních opatření a k otevření ekonomiky. „Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček. „Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!“ dodal.

Chcípl PES zve lidi na nedělní demonstraci. Zúčastní se jí i slavné osobnosti!

Klaus uvedl, že „musí přestat jednosměrný diktát od vlády“. „Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy,“ řekl. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Očkování nesmí být povinné,“ doplnil a za aplausu davu uvedl, že on sám se očkovat nenechá.

Na počátku dvouhodinové akce odhadla policie počet účastníků na 2 tisíce, po jejím ukončení svůj odhad zpřesnila na 2 500 až 3 tisíce lidí. „V průběhu shromáždění jsme neřešili žádné výrazné porušení veřejného pořádku,“ řekl mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

Svolavatele akce policie oznámí správnímu orgánu pro porušení vládních nařízení kvůli překročení povoleného počtu účastníků. Jednoho člověka na místě zajistila pro přestupek, podle mluvčího neuposlechl výzvu. Policisté pak zajistili i dva ze skupiny účastníků, kteří se po skončení demonstrace poprali u Stavovského divadla, a další čtyři kvůli tomu zajistili pro přestupkové jednání, uvedla policie po skončení shromáždění na twitteru. Na demonstraci dohlíželo dvě stě policistů z pořádkové a dopravní policie a členové antikonfliktního týmu. Na místě byli také strážníci.

Chcípl pes nahradil politiky. Restauratéři nabídli rybí polévku kolemjdoucím i bezdomovcům

V úvodu a závěru akce muvil na pódiu zpěvák Daniel Landa a nejprve vyzval k nenásilnému protestu. „My jsme síla, my ale nejsme násilí. Jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité,“ řekl. „Dvaadvacátého (ledna) končí nouzový stav, a pak už si dokážu představit jenom občanskou neposlušnost,“ řekl na konci akce před zpěvem hymny.

Mezi dalšími řečníky byl choreograf Petr Zuska i herec Michal Suchánek. Potlesk sklidil zástupce maturantů Matěj Gregor, kterému vadí, že studenti nechodí do škol.

Nezaměstnanost letos poroste, tvrdí ekonomové. Bez státní podpory bude ještě hůř

Svolavatel demonstrace a předseda politické strany Svobodní Libor Vondráček řekl, že cíle demonstrace jsou dva. V dlouhodobém horizontu je to „otevření Česka“, v krátkodobém to, aby vláda začala komunikovat s lidmi, jichž se současná opatření týkají, a vedla s nimi skutečný dialog.

Premiér Babiš demonstraci odsoudil. Protestující podle něj nevnímají, co se děje v nemocnicích. „Podle mého názoru by měli všichni ti lidé nastoupit do covidových jednotek do nemocnic a tam pomáhat jako dobrovolníci,“ řekl v ČT. Kritizoval primátora Zdeňka Hřiba, že město akci nerozpustilo. Podle zákona ale má tuto pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako přestavitelé městské samosprávy.

adp/ČTK

Dnes, 13:53
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
Dnes, 13:01
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
Dnes, 11:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 11:20
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
Dnes, 10:20
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
Dnes, 09:30
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
Dnes, 05:25
Už rok musí jezdit občané z Desítky na pohotovost do Fakultní nemocnice královské Vinohrady. Jejich...
Dnes, 05:00
Málokdo má takovou zásluhu na tom, že Česko je dodnes ve světě považováno za průmyslovou...
Včera, 11:51
Rok, který si nikdo z obyvatel metropole nedovedl představit, za sebou má stejně jako zbytek...
Včera, 06:00
Malešicko-hostivařská oblast, kde se nachází velká část technického zázemí hlavního města, je se svými 650...
23.1.2021
Jana Černochová po maturitě pracovala v bance, potom studovala Vysokou školu aplikovaného práva a k...
Reklama