V karlínských kasárnách by mělo vzniknout nouzové ubytování pro bezdomovce

Praha chce v době šíření nákazy nového koronaviru poskytnout nouzové ubytování bezdomovcům v karlínských kasárnách. Potřebuje k tomu součinnost státu. Loď Hermes, která slouží bezdomovcům během zimy, byla uzavřena. Vznikl prozatím kemp na Císařské louce. Na twitteru to dnes večer uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ohledně umístění bezdomovců do karlínských kasáren Hřib požádal o součinnost Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „Jinak zjevně nemohou lidé bez domova splnit vládní nařízení ´z práce hned domů´, protože nemají ani jedno,“ napsal primátor s poukazem na vládní omezení volného pohybu lidí zavedené od pondělí jako opatření proti šíření koronaviru.

Loď Hermes byla podle Hřiba pro lidi bez domova uzavřena kvůli hygienickým problémům. „Nemohlo to už fungovat. Ale otevřeli jsme dnes alespoň prozatím kemp na Císařské louce,“ doplnil.

Pohyb nakažených pomáhají mapovat data operátorů

Výrazné omezení fungování lodi Hermes a také ubytovacího zařízení pro lidi bez domova v Michli, které provozuje městské Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), magistrát avizoval ve čtvrtek. „Nechceme koncentrovat bezdomovce ve velkých ubytovacích zařízeních,“ uvedl tehdy mluvčí centra Jiří Wolf.

Sociální pracovníci zatím nemohou bezdomovcům rozdávat roušky ani jiné ochranné prostředky, protože jich organizace nemají dostatek ani pro vlastní zaměstnance. Na chybějící ochranné prostředky od vlády si vedení Prahy stěžuje dlouhodobě. Město nyní čeká na 15.000 respirátorů z dodávky, kterou centrálně objednal Plzeňský kraj.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí.

Umístění bezdomovců do budov bývalých kasáren v Karlíně, které plánuje pražský magistrát, musí schválit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten nyní areál vlastní. Pokud o tom začnou jednání, bude úřad od magistrátu požadovat personální a materiální zajištění takto vzniklé ubytovny a zajištění dodávek vody. Oficiální podnět magistrát úřadu dosud nezaslal, řekl tiskový mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. .

„Pan primátor nás dosud oficiálně neoslovil, o jeho návrhu jsme se dozvěděli v pátek večer z Twitteru. Předpokládáme, že obdržíme oficiální podnět, který budeme moci vyhodnotit,“ řekl Ležatka.

Podle Ležatky je zásadní, aby magistrát řešil problém se špatně fungující kanalizací v kasárnách. „Dnes máme zvýšené požadavky na hygienu a tam je jejich dodržování opravdu nemožné. Areál je desítky let prázdný, takže voda a odpady jsou ve špatném stavu a musela by se před umístěním osob do budov řešit,“ řekl. Dodal, že zbudování nouzové ubytovny, kam by město bezdomovce dalo v době šíření nákazy nového koronaviru, bude vyžadovat zajištění sociálních pracovníků a zdravotníků.

čtk

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:04
Bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí COVID-19 budou zřejmě...
4.4.2020
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
4.4.2020
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
4.4.2020
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
3.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
3.4.2020
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
3.4.2020
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
Reklama