0℃
Dnes je 14. prosinec , svátek má Lýdie

V lednu začne výstavba bytů u zámečku v pražských Jinonicích

Začátkem roku by měla začít výstavba prvních 20 bytů v projektu přestavby historického jinonického zámečku, který připravuje developerská společnost V Invest. V areálu kulturní památky ze 17. století v následujících letech vznikne dalších několik desítek bytů, luxusní vily či restaurace s pivovarem. Informoval o tom mediální zástupce společnosti David Píta. Při výzkumu v souvislosti s plánovanou výstavbou nalezli archeologové na dvoře zámku zachovalou část tvrze ze 14. století.

Prvních 20 bytů vznikne ve třípatrové budově na místě bývalého horního dvora, kde se původně nacházelo historické hospodářské stavení. Bývalá stodola musela být v minulosti podle zástupce investora kvůli dezolátnímu stavu stržena a k její k demolici přistoupili po dohodě s památkáři. Nově postavený objekt bude mít podobnou formu jako zbourané stavení.

Stavbu dalších 56 bytů doplněných o komerční prostory plánuje firma zahájit na jaře. Vzniknou v budově zámečku, která bude renovována. Se začátkem stavby pěti vil se počítá na podzim. Celý projekt by měl být dokončen do konce roku 2021.

Archeologové při průzkumu areálu zámečku v létě objevili zachovalou středověkou tvrz ze 14. století. Firma se rozhodla fragmenty tvrze zachovat a upravila proto řešení garáží, které se v místě měly nacházet. Archeologové odkryli pouze část tvrze, zbytek se pravděpodobně nachází pod novověkými hospodářskými budovami. Odkrytá část byla po prozkoumání zakryta geotextilií, pískem a nakonec hlínou, aby byla zachována pro další generace.

Na místě zámku stál původně dvorec, o kterém je první zmínka z roku 1088. Tvrz je poprvé připomínána roku 1621. Za třicetileté války byl dvůr zpustošen. Později areál vlastnili až do roku 1945 Schwarzenberkové, poté byl majetkem státu.

Developerská společnost V Invest zámek Jinonice vlastní od 90. let. Na začátku 21. století bylo podle informací v médiích srovnáno se zemí několik objektů v areálu, které dříve památkáři prohlásili za kulturní památku a utrpěl i chráněný zámecký park. Trestní oznámení aktivistů policie odložila. Všechny změny se uskutečnily s posvěcením magistrátních památkářů, památková inspekce ministerstva kultury nicméně v roce 2006 uvedla, že úřady pochybily. Jejich rozhodnutí ale nemohla přezkoumat, neboť vypršela k tomu určená lhůta. V letech 2006 a 2007 byly do západní části zahrady vestavěny čtyři nové bytové viladomy.

Zdroj: čtk

Osudový zámek Marie Terezie! Renesanční klenot v Brandýse rozhodně stojí za návštěvu

Včera, 13:15
Ekorezidencí rozumějme soubor pěti bytových domů a bezmála tři sta bytových jednotek v branickém ohybu...
Včera, 11:44
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Včera, 10:09
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 10:09
Vánoční výměna oblečení, kdy lidé - převážně ženy - přinesli oblečení, které nenosí, je jim...
12.12.2019
Pražský magistrát využije svou zákonodárnou iniciativu a předloží Sněmovně návrh úprav daňového systému. Cílem je...
12.12.2019
Plán investora postavit na návsi ve Starých Bohnicích mezi statkem Vraných a budovou bývalé školy...
12.12.2019
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
12.12.2019
Nezaměstnanost v Praze se v listopadu udržela na říjnových 1,9 procenta. Bez práce bylo v...
12.12.2019
Od čtvrtka 12. prosince do středy 25. prosince se v Šabachově parku v Dejvicích nabízí...
11.12.2019
Hradčanská Písecká brána se oblékla do slavnostní předvánoční nálady a čeká na své diváky a...
11.12.2019
Média přinesla v těchto dnech zprávu, že miliardář Daniel Křetínský započal rekonstrukci takzvané Kapsovy vily...
Reklama