V létě dojde na ověření místa pohřbení a případná exhumace ostatků Zdeny Mašínové starší

Další fotky

Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky Zdeny Mašínové. Předpokládané místo uložení je známé díky ústnímu svědectví její dcery. Pokud sonda potvrdí dosavadní předpoklady, budou ostatky Mašínové exhumovány, aby mohly být po antropologickém prozkoumání uloženy do rodinného hrobu.

„Velmi rozumím přání dcery paní Zdeny Mašínové důstojně uložit ostatky své matky, se kterou komunistický režim tak hanebně nakládal. Navíc považuji za velmi důležité napravovat křivdy napáchané totalitními režimy a také připomínat nám všem, jak statečně se někteří lidé dokázali postavit zvůli a bezpráví. Jsem proto ráda, že se dostáváme do další fáze prověřování místa uložení ostatků paní Mašínové starší a jsem vděčná za úsilí všech zúčastněných,“ říká radní pro oblast sociální politiky, zdravotnictví a pohřebnictví Milena Johnová.

Na začátku celého procesu bylo jen ústní svědectví dcery paní Mašínové, podle kterého byly ostatky její maminky v roce 1956 uloženy do nejsvrchnější úrovně jednoho z hromadných dětských hrobů. Dokumentace o uložení ostatků byla zničena. Archivní výzkum povedený v minulém roce z iniciativy hlavního města prokázal, že ostatky paní Mašínové starší jsou uloženy na Ďáblickém hřbitově, a to v šachtě číslo 52. Posílil také přesvědčení o tom, že šachta číslo 52 je v místě, které označila paní Zdena Mašínová mladší, ale nepřinesl jednoznačné potvrzení o umístění této šachty. Proto bude nyní provedena archeologická sonda, jejímž smyslem je místo prověřit. Archeologická sonda je posledním způsobem prověření místa uložení ostatků. Na tomto postupu se začátkem května usnesli členové expertní komise svolané radní Johnovou.

Ostudnou praxi komunistického režimu s židovskými náhrobky dokumentuje výstava v Jeruzalémské synagoze

Tato expertní komise se skládá ze zástupců Národního památkového ústavu, Národního archivu, Centra pro dokumentaci totalitních režimů, Archivu hl. m. Prahy, Vojenského historického ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj, Správy pražských hřbitovů, Sdružení bývalých politických vězňů a spolku Političtí vězni.cz.

Sonda bude provedena maximálně do hloubky 40 centimetrů vrchní části šachty číslo 52. Pokud sonda potvrdí místo uložení, provedou archeologové šetrné vyzvednutí ostatků. Ostatky budou poté předány ke zkoumání antropologickému oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea vedenému doktorem Petrem Velemínským a specialistům z Kriminalistického ústavu. Do konce září letošního roku by pak mělo být vše hotovo a ostatky bude možné uložit do hrobu rodiny Mašínů v Lošanech na Kolínsku.

Kryt na Karláku, zničený při náletu na Prahu, bude prozkoumán

„Místo bude po celou dobu ohrazeno a veškeré práce proběhnou bez přítomnosti veřejnosti i médií. Vzhledem k povaze celého pietního aktu prosím o ohleduplnost a o respektování soukromí rodiny Mašínů,“ apeluje Milena Johnová.
Radní Johnová je v kontaktu s dcerou paní Mašínové a o výsledcích bádání a dalších postupech ji průběžně informuje. Pro média bude uspořádána tisková konference, o jejímž termínu bude pražský magistrát včas informovat.

Zdena Mašínová (1907 v Olomouci – 1956 v Praze na Pankráci) byla manželkou Josefa Mašína a matka Josefa, Ctirada a Zdeny Mašínových. Po maturitě vystudovala ČVUT, obor zeměměřičství – tento obor zde vystudovala jako vůbec první žena. V roce 1929 se provdala za majora čsl. armády Josefa Mašína, se kterým měla tři děti. Po okupaci Československa byla pro odbojovou činnost svého manžela sledována a od ledna 1942 vězněna nacisty. Propuštěna byla teprve po jeho smrti v červnu 1942.

Zastřelili ho Němci. Architekt, po kterém v každém českém kraji něco zůstalo

V letech 1948 a 1949 byla členkou KSČ. V době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. 26. listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Komunisté ji i přes její špatný zdravotní stav nechali ležet 12 měsíců bez pokrývky na betonové zemi ve vazbě v Ruzyni. Dne 3. června 1955 byla v samostatném vykonstruovaném procesu už těžce nemocná odsouzena na 25 let žaláře za údajný čin velezrady a špionáže, přičemž obžaloba požadovala trest smrti. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích. Když se její špatný zdravotní stav (trpěla rakovinou střev) ještě více zhoršil, byla převezena do vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, kde 12. června 1956 zemřela. Pohřbena byla do hromadného hrobu v Praze – Ďáblicích.

Po sametové revoluci (27. února 1991) byla rehabilitována a v roce 1998 obdržela in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka IV. třídy za zásluhy o rozvoj demokracie.
V roce 1994 nechala dcera Zdeny Mašínové – Zdena Mašínová mladší zhotovit své matce symbolický hrob na ďáblickém hřbitově. Hrubě opracovaná mramorová deska se zlaceným nápisem je umístěna v části tzv. „dětského hřbitova“. Symbolický hrob Zdeny Mašínové starší je součástí úpravy Čestného pohřebiště politických vězňů na Ďáblickém hřbitově.

FOTO: Zdena a Josef Mašínovi a jejich rodina

Zdena a Josef Mašínovi a jejich rodina - hřbitov ďáblice mašínováZdena a Josef Mašínovi a jejich rodina - 2 maš wiZdena a Josef Mašínovi a jejich rodina - Josef MašínZdena a Josef Mašínovi a jejich rodina - 4 kobyliská střelnice p8+Zdena a Josef Mašínovi a jejich rodina - 5 ml pamět národa
Další fotky
Zdena a Josef Mašínovi a jejich rodina - 6 bratry pam nárZdena a Josef Mašínovi a jejich rodina - 7 s emmonu novákovou pam nárZdena a Josef Mašínovi a jejich rodina - 9 v koylisích pamet národaZdena a Josef Mašínovi a jejich rodina - mašínová hrbitov Dablice obeti komunismu zm
Dnes, 09:07
Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám....
Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Včera, 09:43
Do systému pražské dopravy se od soboty zapojí zbývající část Rakovnicka. Drtivá většina linek zůstává,...
Včera, 07:38
Filip dostal kontakt na terapii v rámci projektu Jak na konflikty ve vztazích od manželky,...
13.8.2020
Češi umějí plavat mnohdy lépe, než leckteré přímořské národy. Zároveň ale mnoho lidí, včetně dětí,...
Reklama