V Praze odstartuje týden ukrajinského filmu

Od zítřka mohou diváci zhlédnout v hlavním městě nejlepší snímky současné ukrajinské kinematografie. Filmy, které zaujaly odborníky i diváky na mezinárodních festivalech a sesbíraly různá filmová ocenění, se představí během sedmi večerů od 12. do 18. listopadu v kinech Atlas a Evald.

Zahajovacím snímkem festivalu bude Atlantida, která nabízí pohled do blízké budoucnosti ve válkou zničené zemi a jenž získala první cenu v sekci Horizont na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a zvláštní cenu poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Tokiu. Režisér Valentyn Vasjanovyč neobsadil do filmu profesionální herce, ale lidi, kteří si skutečně prošli válečným peklem. „Mají to v očích a lze to vycítit z jejich chování. A já chtěl, aby tomu uvěřili i ti diváci, kteří válkou sami prošli,“ říká autor filmu. Hostem úvodního večera v kině Atlas bude hlavní filmový hrdina, válečný veterán Andrij Rymaruk. Andrij (34) byl mobilizován v roce 2015 a na frontě strávil půldruhého roku jako velitel oddílu rozvědky. Po ukončení služby začal pracovat v organizaci Vrať se živý, která pomáhá ukrajinským vojákům a veteránům rusko-ukrajinské války.

Většina letošních snímků reflektuje nedávné události, spojené s tak těžkým tématem, jakým je válka. Trauma, které s sebou anexe Krymu a konflikt na východě Ukrajiny nesou, zpracovávají různými způsoby hned tři filmy, které modelují obraz Ukrajiny, kterou stojí za to poznat. Diváci se mohou těšit například na drama Cesta domů, které vypráví příběh otce přijíždějícího do Kyjeva, aby odvezl domů na Krym ostatky mrtvého syna zabitého ve válce na východě Ukrajiny. Na pozoruhodnou a nelehkou cestu s sebou bere i svého mladšího syna. Film vysílají Ukrajinci do boje o Oscara. Týden ukrajinského filmu nabídne ale také komedii Mé tiché myšlenky. Ta byla například na 54. ročníku MFF v Karlových Varech oceněna zvláštní cenou poroty v kategorie East of the West. Debut režiséra Antonia Lukiče, který bude hostem závěrečného večera festivalu, rozehrává na plátně nápaditou road movie, v níž prokazuje nebývalý cit pro budování tragikomických situací.

Státní opera se po rekonstrukci slavnostně otevře začátkem roku

Letos zaznamenal festival dvě novinky: poprvé bude jeho součástí výběr krátkometrážních snímků a Týden ukrajinského filmu zamíří i do Brna v termínu od 12. 11. do 2. 12. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Více informací na www.ukrajinafilmfest.cz. Vstupenky je možné zakoupit v online předprodeji jednotlivých kin i na jejich pokladnách v ceně 100 Kč.

Dnes, 10:11
Únorové vydání humoristického měsíčníku SORRY, které vydává naše vydavatelství A11, je už nějakou dobu na...
Dnes, 08:11
Michnovský letohrádek na Kampě zůstane zatím v rukou Radnice. O jeho budoucnosti rozhodnou lidé v...
Dnes, 06:38
V úterý 25. února začne Technická správa komunikací s přípravnými pracemi před opravami Novodvorské ulice...
Včera, 16:38
Folk, jazz, blues, rock, šansony, trocha té prvorepublikové hudby... Ať už se vám líbí jakýkoli...
Včera, 16:11
Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo 19. února návštěvníkům výstavu zaměřenou na díla Boženy Sudkové a především Josefa...
Včera, 13:32
V souvislosti s blížícím se 70. výročím umučení číhošťského kněze Josefa Toufara proběhne v úterý...
Včera, 07:26
Koupaliště Petynka v Praze 6 letos v prosinci přejde do vlastnictví městské části, řekl místostarosta...
23.2.2020
Vichřice Sabine, která se přehnala Evropou a v neděli 9. února dorazila i k nám,...
23.2.2020
Rada Prahy 2 v pondělí 17. února projednala záměr pražského magistrátu a společnosti Telefonica O2...
22.2.2020
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
Reklama