V Praze se hledá tisícovka rezervních lůžek pro následnou péči s koronavirem

Nemocnice na Bulovce

Stát v Praze prověří kapacitu ve zdravotnických zařízeních s cílem spolu s magistrátem zajistit tisíc nových lůžek pro účely následné péče o pacienty s covidem-19, kteří již nebudou potřebovat akutní péči.

S odkazem na schůzku se zástupci státu to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Zatím je lůžek v Praze dost. Personál by v případě většího náporu pacientů mohli zajistit i dobrovolníci, které proškolí Český červený kříž (ČČK).

Johnová uvedla, že při následné péči o pacienty z ohrožených skupin, zejména seniory, jsou nejvhodnější nemocnice, ve kterých by podle ní měl stát uvolnit nyní nevyužitá oddělení. „Jsem ráda za to, že se začalo mluvit o tom, že je třeba řešit nejen akutní lůžka, ale i ta následná,“ řekla. Dodala, že magistrát pro tyto účely zajistil nové oddělení v městské nemocnici následné péče, dále ve spolupráci s ČČK dosud nevyužitý pavilon v Bohnicích a ještě má k dispozici patro v domově pro seniory v Zahradním Městě.

Problém by mohl nastat s personálem, kde v případě nutnosti mají vypomoci dobrovolníci. ČČK příští týden spustí jednodenní kurzy, kde se zájemci budou moci nechat proškolit v základních zdravotnických úkonech, jako je podávání stravy či obstarání základní hygieny pacientů. Poté by, pokud by to situace vyžadovala, mohli pomoci v nemocnicích a sociálních zařízeních, stejně jako studenti. Johnová dodala, že město k náboru dobrovolníků spustí kampaň v médiích a na venkovních reklamních plochách.

Odběrové místo koronavirus Kutná Hora

Praha 5 by mohla zprovoznit nové odběrové místo na koronavirové testy

Hřib dále uvedl, že k dnešním 11:00 bylo v metropoli volných 133 ARO nebo JIP lůžek, což je 16 procent z celkového počtu. Lůžek s kyslíkem pak podle něj bylo neobsazených 819, tedy 28 procent. „To jsou čísla lepší, než byla v pátek,“ řekl. Dodal, že zásadní je zajistit ochranu věkové skupině nad 65 let. Podle dostupných informací je podle něj v této skupině v metropoli 9,1 procenta nakažených, 58,2 procenta hospitalizovaných a 95,5 procenta zemřelých.

Johnová v té souvislosti uvedla, že nyní je podle jejích informací v pražských domovech pro seniory nakažených 12 lidí. „Nemáme hlášeny žádné velké, plošné problémy, jako to bylo na jaře,“ řekla. Na jaře se začala nákaza šířit právě v domovech pro seniory, což vedlo k výraznému nárůstu mrtvých. Nynější lepší situace je podle Johnové dán tím, že personál je už zkušenější.

Město také připravuje spuštění několika testovacích míst. Hřib řekl, že od 1. října by mělo začít fungovat nové ve Spálené ulici a v ulici 5. října na Výstavišti, kde už bylo v minulosti. Město také tento týden spustí interaktivní mapu odběrových míst, kde bude možné zjistit, kde je zrovna volná kapacita, doplnil Hřib.

ČTK

Včera, 18:55
V pátek 23. října otevřená lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, se o proběhlém víkendu...
Včera, 18:20
V omezeném režimu fungují momentálně kvůli pandemii onemocnění covid-19 městské a obecní úřady v Česku. Protože však...
Včera, 17:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 17:00
Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od...
Včera, 16:20
Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční...
Včera, 14:20
Vyhlášený nouzový stav a s ním spojené uzavření restaurací, barů, ale třeba i divadel či...
Včera, 12:44
Komerční článek
Praha spustila další kampaň proti koronaviru, tentokrát s cílem ukázat, jak je více než kdy...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 12:20
Pražský magistrát kvůli nutnosti odeslat pracovníky do karantény uzavřel již třetí pracoviště registru vozidel. Po...
Včera, 11:40
Podobně jako na jaře, i teď na podzim sleduje ROPID, Dopravní podnik hl. m. Prahy...
Včera, 11:17
I tentokrát si Náš REGION Praha ze stanic metra přinesly tisíce čtenářů. I přes nouzový...
Včera, 11:00
V pražské Nemocnici Na Františku, kterou zřizuje městská část Praha 1, bude od začátku listopadu...
Reklama