V Praze stojí část berlínské zdi

V Praze stojí od čtvrtka část berlínské zdi. Zhruba čtyři metry vysoký segment z betonové bariéry, která v letech 1961 až 1989 rozdělovala nynější německou metropoli, odhalil zakladatel společnosti A&O Hostels Oliver Winter před nově otevřeným hotelem ve Strašnicích. Části berlínské zdi stojí v řadě světových měst, v Praze dosud žádná nebyla.

Winter, který pochází z bývalé komunistické Německé demokratické republiky (NDR) uvedl, že část berlínské zdi má upomínat na někdejší dobu nesvobody a rozdělení Evropy železnou oponou. „Chci, abychom si pamatovali na to, že jsme vždy nebyli svobodní. Proto jsme koupili tento kus zdi a požádali berlínské umělce, aby ho pomalovali,“ řekl při odhalení segmentu zdi.

Na jedné straně zdi je černobílý portrét někdejšího západoněmeckého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera s tváří překrytou českou vlajkou. Genscher sehrál významnou úlohu v době pádu komunistických režimů ve střední Evropě v roce 1989, když v září z balkonu západoněmeckého velvyslanectví v Praze oznámil tisícům východoněmeckých uprchlíků tísnících se v zahradách ambasády, že jim bylo umožněno vycestovat na Západ. Útěk tisíců lidí z NDR přispěl k pádu berlínské zdi v listopadu stejného roku. Genscher se později podílel na jednání o sjednocení Německa, k němuž došlo v říjnu 1990.

Zadní část segmentu berlínské zdi, který ode dneška stojí v Praze, zdobí obrazy známých památek z berlínského Alexanderova náměstí: televizní věž, červená radnice nebo světové hodiny.

Berlínská zeď německou metropoli rozdělovala v letech 1961 až 1989. Západní část zůstala pod správou západních spojenců, zatímco východní se stala hlavním městem Německé demokratické republiky. Při pokusu překonat zeď zemřelo podle různých zdrojů 130 až 250 lidí, přesný počet není znám.

Po dominovém zhroucení komunistických režimů ve státech střední a východní Evropy a opětovném sjednocení Německa v roce 1990 byla zeď stržena. Na svém místě zůstalo jen několik kusů, které slouží jako památníky. Metr široké segmenty zdi zamířily do mnoha měst světa, kde nejčastěji slouží jako památníky někdejšího rozdělení Evropy.

Zdroj: čtk

Jak si stojí opěrná zeď Nuseláku nebo digitální komín na Letné? Sochař ohodnotil díla ve veřejném prostoru

Včera, 17:20
Jablonec nad Nisou podpoří milionem korun tři obce v Jihomoravském kraji, které v červnu poničilo...
Včera, 17:00
Na řadě míst spojených s vodou, v zahradnictví či pivovaru se odehraje v hlavním městě...
Včera, 15:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:20
 Někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS), firma JCDecaux i její technický ředitel Tomáš Tenzer...
Včera, 15:00
Proti covidu-19 bylo zatím v terénu v Praze naočkováno asi 300 osob bez domova. Další...
Včera, 14:20
Činoherní klub na začátku sezony uvede tři premiéry, které nazkoušel během pandemie. Na jaro pak...
Včera, 10:48
Běžně nepřístupné prostory pražské Staroměstské radnice se v neděli 19. září otevřou veřejnosti. Akce zvaná...
Včera, 10:27
Nedožité 90. narozeniny Miloně Novotného, klasika české humanistické fotografie, připomíná výstava v pražské Leica Gallery....
15.9.2021
Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít...
15.9.2021
Pohledy architektů z celého světa směřují ještě výrazněji na Prahu. Hlavní město společně se svým...
15.9.2021
Pětadvacetiletý muž, kterého dopadli pražští kriminalisté, prodával na internetu auta, která ovšem nevlastnil. Tato vozidla...
Reklama