V Praze testy na 12 odběrových místech. Od pondělí přibyde v Italské

V Praze bude od pondělí 4. května 12 odběrových míst, kde se lidé mohou nechat vyšetřit na onemocnění covid-19 nebo na protilátky vůči němu. Nové odběrové místo bude v areálu Polikliniky Agel v Italské ulici. Uvedla to dnes mluvčí Agel Radka Miloševská. První odběrová místa se otevřela v polovině března v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a v Nemocnici Na Bulovce. Od té doby otevřely odběrová místa i některé městské části. Dosud poslední vzniklo ve Žlutých lázních v Praze – Podolí 29. dubna.

Nové odběrové místo u Polikliniky Agel Praha bude na adrese Italská 560/37. Nabízí zde testy metodou PCR nebo rychlotesty, které zjišťují přítomnost protilátek v těle. Cena vyšetření metodou PCR je 2 900 korun, test na protilátky zde stojí 1 500 korun. Odběrové místo bude v provozu každý všední den od 7.30 do 10.30 hodin, uvedla Miloševská.

K prvním místům v Praze, která se pro testování otevřela a kam mohou od poloviny března chodit osoby s žádankou od lékaře i samoplátci, patří nemocnice ÚVN a Nemocnice Na Bulovce. Od 31. března nabízí testování Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a odběrově místo při EUC Laboratořích na Veleslavíně. Ty na konci měsíce nahradily z kapacitních důvodů zrušená místa při Fakultní nemocnici v Motole a v Thomayerově nemocnici.

Ve Vinohradské nemocnici nabízí také vyšetření přímo z auta, to je ovšem určeno pro pacienty s žádankami od lékaře. Testování z auta funguje i na bubenečském Výstavišti v Praze 7. Toto odběrové místo spustil pražský magistrát pro indikované pacienty v pondělí 6. dubna ve spolupráci s Městskou poliklinikou. Vyšetření z auta nabízí i dosud poslední otevřené odběrové místo v Podolí. První zájemce se mohli ve Žlutých lázních nechat otestovat pracovníky laboratoře SPADIA LAB ve středu 29. dubna.

Česko podle odborníků epidemii zatím zvládá. Roste počet vyléčených

Odběrová místa se v dubnu otevřela i v Praze 9 a v Praze 6, a to za spoluúčasti tamních radnic. Praha 9 to své zřídila ve spolupráci se společností GHC GENETICS a Poliklinikou Prosek. Odběrové místo tu je od 16. dubna a samoplátcům s bydlištěm v Praze 9 radnice na test přispívá. Od 20. dubna je v provozu odběrový kontejner na Vítězném náměstí v Praze 6, který provozují tamní praktičtí lékaři. Je určen pouze pro objednané pacienty praktických lékařů s ordinací v městské části a pomocí rychlotestů zde testují výhradně osoby před ukončením karantény.

Metoda PCR prokazuje přítomnost nukleové kyseliny nového koronaviru ve vzorku odebraném pacientovi výtěrem z nosohltanu. Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění, pokud zájemci předloží lékařské doporučení nebo žádanku. Zájemci o testování, kteří nemají doporučení od lékaře, zaplatí asi dva až tři tisíce korun. Rychlotest má za cíl informovat, zda testovaný organismus prodělal onemocnění a vytvořil si vůči němu protilátky. Přítomnost protilátek se detekuje z krve nebo krevního séra. Výsledky jsou známé za 15 – 20 minut.

vera/čtk

Cizinci pracující v Unipetrolu jsou negativní. Prošli testy

Dnes, 18:25
Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst na Letné prošlo celkovou úpravou.
Dnes, 14:55
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která...
Dnes, 12:40
Cyklisté se mohou těšit na 12 nových cyklotras o délce 270 kilometrů, které propojí zajímavá...
Dnes, 09:07
Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám....
Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Reklama