V Praze už se stojí fronty na kapra v kádi. Co si lidé myslí o této vánoční tradici?

V ulici Jindřišská se vytvořila dlouhá fronta lidí, kteří si chtějí zakoupit na Vánoce kapra. Podobně jsou na tom asi všechna prodejní místa s káděmi, kde se ryby prodávají. Kapr se začal coby vánoční pokrm prosazovat až v 19. století, do té doby patřil na štědrovečerní tabuli spíše houbový kuba nebo zelňačka. Někteří lidé na kapra dodnes nedají dopustit, jiným přijde prodej kaprů jako týrání zvířat.

Srovnání cen: Na kolik peněz vás letos vyjdou Vánoce?

„Bez kapra si neumím představit Vánoce. Kapra kupujeme v Praze z kádě, necháme si ho prodejcem usmrtit. Doma ho pak vyvrhneme a stáhneme, nakrájíme na podkovy, které se obalí a usmaží. Z hlavy a vnitřností děláme moc dobrou polívku,“ řekla Zuzana s tím, že na původu kapra jim ani tak moc nezáleží.

To Soňa si na dodržování tradic až tak nepotrpí. „Je to naše tradice, takže proti tomu v zásadě nic nemám, ale koukat se na to nemusím. Důležitý je, aby to zvíře netrpělo. Já osobně kapra nikdy nejedla a ani to nezamýšlím,“ uvedla s tím, že kdyby už kapra kupovala, nechá ho předem usmrtit, aby si ušetřila práci. Letos ale u nich na stole bude nejspíš pstruh.

FOTO: Na kapra už se stojí v Praze fronty

Na kapra už se stojí v Praze fronty - kapr ryby fronty Jindřišská Praha 1Na kapra už se stojí v Praze fronty - kapr ryby fronty Jindřišská Praha 1Na kapra už se stojí v Praze fronty - kapr ryby fronty Jindřišská Praha 1Na kapra už se stojí v Praze fronty - kaprNa kapra už se stojí v Praze fronty - kapr ryby kapři vánoční kádě
Další fotky
Na kapra už se stojí v Praze fronty -

„Prodej kaprů považuji za týrání zvířat. Zranění mohou utrpět už během výlovu a přemisťování, v kádích jsou pak namačkaní na malém prostoru a prodejci jimi přehazují, aby našli vhodnou rybu váhové kategorie. Ryby se v kádi často zraní, mají poraněnou kůži, ploutve i žábry. Není těžké vidět v kádi zranněného kapra a dokonce načervenalou vodu. Při výlovu z kádě se někdy kaprovi vzpříčí ploutev a než aby ji pracně uvolnili, tak ji buď polámou nebo rovnou uštípnou kleštěmi. Další nešvar je tahání z vody za žábry, což vede k poranění kapra. Ryby jsou pak často nemocné. Prodej kaprů by se měl zakázat,“ říká Radek, který nekonzumuje živočišné produkty.

Kapr je prý citlivý jako pes nebo kočka

„Uvědomuji si, že kapři z trhu v kádích často nemají zrovna ty nejlepší podmínky pro čekání na smrt, ale tradice je tradice. Ostatně pojídání kapra na Vánoce patří ještě k relativně těm méně krutým a méně krvavým tradicím spojeným s náboženskými svátky,“ říká Filip.

Kapra není dobrý nápad zabíjet sami doma, ani není dobrý nápad kupovat živého s úmyslem ho vypustit. V drtivé většině případů totiž teplotní rozdíly ve vodě nepřežije. Navíc může při nesprávné manipulaci více trpět. Podle zoologa jsou kapři stejně citliví jako třeba pes nebo kočka.

Jak se chovat k vánočnímu kaprovi? Odborníci radí: Nenoste jej v igelitce a nepouštějte do řeky

„Mnoho lidí si myslí, že ryby necítí bolest, protože nekřičí, ale je to velký omyl. Z hlediska anatomického i fyziologického lze jednoznačně říci, že systém vnímání bolesti funguje u ryb prakticky totožně jako u koček, psů a lidí. Chcete-li lépe porozumět tomu, jak tuto vánoční tradici vnímají ryby, zkuste si představit zanedbané a zraněné psy, kteří jsou prodáváni v přeplněných klecích,“ uvedl zoolog Andrzej Elzanowski.

Místo kapra se jedli vánoční šneci

Kapr ale nebyl tradičním vánočním pokrmem vždycky. Zpočátku byla ryba zastoupena jen vánočkou ve tvaru ryby. Na Štědrý večer se ale jedl třeba černý kuba, hrachová, houbová či zelná polévka. Mezi další jídla patřila pučálka (naklíčený a opražený hrách), muzika a na Moravě chamula (kaše ze sušeného ovoce) nebo vinná klobása. Zbohatlíci si mohli dovolit jíst šneky. Kapr se na stole začal objevovat až v 19. století spíše v rybníkářských oblastech a zámožnějších rodinách, mezi venkovany se zvyk rozšířil až po první světové válce.

Kapr se upravoval na černo, kdy se musel připravovat tři dny předem, nebo na modro. Když se připravoval kapr na černo, tak se vařilo dohromady kapří maso s nejrůznějšími ingrediencemi jako jsou ořechy, perník či švestky, až vznikla sladká omáčka. Kapr na modro byl vařený ve zředěném octě nebo na bílém víně s kořenovou zeleninou. Až po druhé světové válce získal oblibu kapr smažený. Důvodem byla i dostupnost kapra z velkochovů a dobová popularita smažených jídel.

Vánoční kapr se stává luxusním zbožím. Ceny žene vzhůru vysoká poptávka a nedostatek ryb

Kapr měl podražit, ceny jsou přitom lidové

Nejrozšířenějším druhem kapra v Praze je tradiční Třeboňský kapr přímo od výrobce, kterým je Rybářství Třeboň. Kádě už jsou momentálně rozmístěny všude po Praze. Letos měl kapr mírně podražit, stát měl až 100 korun za kilo kvůli nedostatku ryb. Nicméně v Praze na Andělu je cena Třeboňského kapra jen 69 korun za kilo, což je o dost méně, než s jakou cenou se původně počítalo. V některých místech v Praze ale může být i dražší, v ulici Jindřišská poblíž Václavského náměstí stojí kapr do 25 kilo 85 korun a nad 25 kg 95 korun. Opracování ryby mají za 60 korun. Konečné ceny si určují jednotliví prodejci.

Dnes, 12:13
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
Dnes, 07:50
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
Dnes, 06:40
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:40
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Dnes, 06:30
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
Včera, 07:52
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
Reklama