26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

V pražské zoo se narodila dvě selata vzácného pekari Wagnerova

V pražské zoo se začátkem května narodila dvě selata vzácného pekari Wagnerova, které bylo až do 70. let minulého století považované za prehistorické a vyhynulé zvíře. V Evropě se dosud podařilo tento druh rozmnožit pouze v berlínské zoologické zahradě a v zoo Planckendael na severu Belgie. Informovala o tom mluvčí zahrady Lenka Pastorčáková.

Reklama

„Naše dvě mláďata zatím prospívají velmi dobře, pravidelně a často pijí, jsou aktivní a celá skupina s nimi dobře funguje. Za dobrého počasí je návštěvníci budou moci vidět ve venkovním výběhu v horní části zoo. Když je deštivo, mají selata k dispozici vyhřívanou stáj,“ uvedl chovatel Radovan Mourek.
V Evropě tento druh pekari momentálně chová pouze sedm institucí, v nichž žije 37 jedinců.
Narození pražských mláďat přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekari v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci. „Význam chovu v amerických a evropských zoologických zahradách tím nabyl na významu,“ poznamenala Pastročáková.
Až do roku 1971 byl pekari Wagnerův považován za vyhynulý druh, poté však byla zjištěna populace na pomezí Argentiny, Bolívie a Paraguaye. V současnosti je počet těchto zvířat v přírodě odhadován na maximálně několik tisíc jedinců; populace klesá zejména z důvodu odlesňování. Pražská zoo se zapojila do záchovného programu evropských zoologických zahrad a v roce 2016 získala čtyři pekari Wagnerovy z berlínské Tierpark.
Pekari Wagnerův je příbuzný prasete, má nápadně mohutnou hlavu a delší uši. Může být dlouhý až přes jeden metr a vážit kolem 30 až 40 kilogramů. V přírodě žije v nevelkém areálu prostředí suchých trnitých lesů v oblasti Grand Chaca v Latinské Americe, kde spadne pouhých 400 až 800 milimetrů srážek ročně. Značnou část jeho jídelníčku tak tvoří kaktusy. Většinu času věnují pekari pátrání po potravě a plochým rypákem přerývají měkkou půdu. Žijí v rodinných skupinkách, jejichž členové se dorozumívají pestrou paletou zvuků a své území si důrazně brání před vetřelci. Teritorium i ostatní členy skupiny značkují mléčně bílým výměškem hřbetní pachové žlázy, který se uvolňuje při otírání o vegetaci nebo jiná zvířata.
Zdroj: čtk

Příběh literárního Meresjeva je pravdivý, předlohou mu byl legendární sovětský stíhač Maresjev

Včera, 18:27
Malešická spalovna za 700 milionů korun vyměnila první ze čtyř kotlů, ve kterých se spaluje...
Včera, 18:01
Vedení Prahy chce jednat s vlastníky nemovitostí a provozoven o vnější podobě obchodů či restaurací...
Včera, 15:46
Tento týden učiníme výjimku a fotografický doprovod této pozvánky nebudeme věnovat akcím, které se nabízejí,...
Včera, 15:29
Hlavní město v návaznosti na žádosti některých městských částí připravuje úpravy systému parkovacích zón. Primátorův...
Včera, 13:25
Všechny autobusové zastávky budou v Praze na znamení nejdřív v létě příštího roku. Vedení metropole...
Včera, 12:31
Půl hodiny po půlnoci 18. června bude zahájeno největší taktické cvičení, pořádané Krajským ředitelstvím policie...
Včera, 11:30
Na konci března bylo v Ječné ulici v Praze 2 pokáceno sedm akátů, které byly...
Včera, 10:30
Praha ve spolupráci se společností Lime připravuje pravidla pro sdílené elektrokoloběžky. Podle náměstka primátora Adama...
16.6.2019
Obsahuje bezmála tisícovku stran, váží asi pět kilo, pracovalo na ní sedmnáct odborníků po sedm...
16.6.2019
Hlavní město přispěje Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 12,5 milionu korun na rozšíření vršovického nádraží...
Reklama