16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

V předpolí Písecké brány byla odhalena litinová fontána Vějíř Žofie Chotkové

Další fotky

Proč právě vějíř? Jde o dobový symbol ženskosti, který byl s osobností hraběnky Žofie Chotkové úzce propojen. Spolu s rukavičkami také zdobil její rakev.

Reklama

Autorkou plastiky je akademická sochařka Martina Hozová. Jejich návrh vybrala odborná komise jako vítězný v rámci výtvarné soutěže, která byla vyhlášená v roce 2014 a zúčastnilo se jí třicet sedm tvůrců.

Spojení litiny a vodovodních trubek Jednotlivé části vějíře jsou odlity z šedé litiny, tento v minulosti hojně používaný materiál doplňují ryze moderní instalatérské trubky, z nichž je vytvořený mělký reliéf a žebroví, připomínající skladbu vějíře. Rezavá patina symbolizuje zašlou slávu Habsburků.
Velmi důležitá je také funkční stránka díla. Fontána bude v horkých dnech ochlazovat a zlepšovat mikroklima ve svém okolí.

Vrtbovská zahrada je perlou Malé Strany. Pár roků vedle ní bydlel malíř Mikoláš Aleš

Plastika byla technicky náročná na realizaci, jejím spoluautorem a zároveň autorem technického řešení je životní partner sochařky Jan Paclík.
Byla vyrobena s podporou firmy MCAE Systems, jednotlivé segmenty byly odlity v jihomoravské Slévárně Kuřim.
Autorem navazující technologické části je Jan Kuneš a celkové architektonické řešení jižního předpolí Písecké brány navrhl Klement Valouch.

Sedící figura, ztracená na řeporyjské skládce, si už zase hoví na Novodvorské

Žofie Marie Josefína Albína Chotková (1868 ve Stuttgartu – 1914 v Sarajevu) byla vnučkou hraběte Karla Chotka, příslušníka staročeského šlechtického rodu Chotků z Chotkova a Vojnína, který byl rakouským úředníkem, který se jako nejvyšší purkrabí Království českého významně zasloužil o rozvoj Prahy. Hrabě Karel Chotek vešel ve známost především svým urbanistickým počinem – stavbou takzvané Chotkovy silnice, která výrazně zlepšila přístupnost severního předpolí tehdejší Prahy. Nechal parkově upravit sousední pozemky, kde vznikl v podstatě první pražský veřejný park – Chotkovy sady, s krásnými výhledy na Prahu a Pražský hrad.

Mladá Žofie byla dvorní dámou Isabely de Croy, manželky rakouského arcivévody Bedřicha Rakousko – Těšínského (známého též jako Markýz Gero ze Slezských písní Petra Bezruče). V této pozici se seznámila kolem roku 1896 s rakouským arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este, který byl po tragické smrti císařova syna, korunního prince Rudolfa, následníkem habsburského trůnu. Oba dva se do sebe zamilovali a začali si tajně dopisovat.

Spisovatel Vladimír Neff. Přišel na svět ze sňatků z rozumu před 110 lety

Vztah následníka trůnu s obyčejnou dvorní dámou poté způsobil u vídeňského dvora společenský skandál. Jejich láska byla ale nakonec silnější než všechny překážky a tabu rodové nerovnosti, a tak císař František Josef I. nakonec jejich sňatek povolil. Následník trůnu se ovšem musel vzdát jakýchkoliv nároků na trůn pro své potomky. Svatba proběhla 1. června 1900 v Zákupech a nezúčastnil se jí nikdo z císařské rodiny. Žofie byla sice císařem povýšena na kněžnu z Hohenbergu, ale po celý zbytek života musela snášet ponížení při všech ceremoniálních událostech dvora, kdy ani nemohla vystupovat po boku svého manžela.

I proto žili manželé v ústraní na zámku Konopiště, který dal Franz Ferdinand přestavět a vytvořil zde harmonické prostředí pro svou rodinu, do které brzy přibyly tři děti, Žofie, Max a Ernst. Prvním společným vystoupením následnického páru byla cesta Františka Ferdinanda na vojenské manévry do Sarajeva, kde se oba stali oběťmi atentátu, spáchaného bosensko-srbským politickým aktivistou Gavrilo Principem. Tato tragédie byla podnětem k zahájení první světové války a postava hraběnky Žofie se tak stala významnou osobností nejen českých, ale i světových dějin.

Zdroj: Šestka

FOTO: Vějíř Žofie Chotkové

Vějíř Žofie Chotkové - 1 DSC08395Vějíř Žofie Chotkové - 2 DSC08360Vějíř Žofie Chotkové - 2b DSC08299Vějíř Žofie Chotkové - 5 DSC08357Vějíř Žofie Chotkové - 3 DSC08367
Další fotky
Vějíř Žofie Chotkové - 4 DSC08327Vějíř Žofie Chotkové - 6 DSC08351Vějíř Žofie Chotkové - 7 DSC08384Vějíř Žofie Chotkové - 8 DSC08391Vějíř Žofie Chotkové - 0 DSC08396
Včera, 18:25
Průzkum mezi turisty v centru Prahy má ukázat, kdo jsou lidé, kteří navštěvují bary v...
Včera, 15:28
Vodovod na užitkovou vodu pro botanickou zahradu v Troji bude stavět brněnská firma OHL ŽS....
Včera, 13:26
Hlavní město uzavře dohodu s firmou B+3 Real, na základě které získá zbylé pozemky na...
romantika, láska, vztah, sex, řeka, loďka, ostrov, relax
22.7.2019
Červenec je tady a s ním i další, již tradiční, letní sezóna na náplavce. Kde...
22.7.2019
Některé pozemky v pražských Letňanech, kterých se dotýká plánovaná výstavba nové vládní čtvrti, budou přesunuty...
přátelství, lidé, komunikace, konverzace, povídání, vztah, vztahy, sex, nábřeží, náplavka, zábava, rande, párty
22.7.2019
Pražští radní schválili čtyři nové provozovatele kobek na Rašínově a Hořejším nábřeží. Rekonstruované prostory jim...
22.7.2019
Radnice Prahy 3 nechala vyčistit fontánu na náměstí Jiřího z Poděbrad a připravuje jeji celkovou...
22.7.2019
Hlavní město se dohodlo s církevním řádem milosrdných bratří na odkupu odsvěceného kostela svatého Šimona...
22.7.2019
Lidské siluety na tramvajových kolejích v Praze varují chodce před neuváženým vstupem do trati. Dopravní...
22.7.2019
Kvůli modernizaci železničního koridoru mezi Hostivaří a Vršovicemi bude od 25. července na měsíc pro...
Reklama