V předpolí Písecké brány byla odhalena litinová fontána Vějíř Žofie Chotkové

Další fotky

Proč právě vějíř? Jde o dobový symbol ženskosti, který byl s osobností hraběnky Žofie Chotkové úzce propojen. Spolu s rukavičkami také zdobil její rakev.

Autorkou plastiky je akademická sochařka Martina Hozová. Jejich návrh vybrala odborná komise jako vítězný v rámci výtvarné soutěže, která byla vyhlášená v roce 2014 a zúčastnilo se jí třicet sedm tvůrců.

Spojení litiny a vodovodních trubek Jednotlivé části vějíře jsou odlity z šedé litiny, tento v minulosti hojně používaný materiál doplňují ryze moderní instalatérské trubky, z nichž je vytvořený mělký reliéf a žebroví, připomínající skladbu vějíře. Rezavá patina symbolizuje zašlou slávu Habsburků.
Velmi důležitá je také funkční stránka díla. Fontána bude v horkých dnech ochlazovat a zlepšovat mikroklima ve svém okolí.

Vrtbovská zahrada je perlou Malé Strany. Pár roků vedle ní bydlel malíř Mikoláš Aleš

Plastika byla technicky náročná na realizaci, jejím spoluautorem a zároveň autorem technického řešení je životní partner sochařky Jan Paclík.
Byla vyrobena s podporou firmy MCAE Systems, jednotlivé segmenty byly odlity v jihomoravské Slévárně Kuřim.
Autorem navazující technologické části je Jan Kuneš a celkové architektonické řešení jižního předpolí Písecké brány navrhl Klement Valouch.

Sedící figura, ztracená na řeporyjské skládce, si už zase hoví na Novodvorské

Žofie Marie Josefína Albína Chotková (1868 ve Stuttgartu – 1914 v Sarajevu) byla vnučkou hraběte Karla Chotka, příslušníka staročeského šlechtického rodu Chotků z Chotkova a Vojnína, který byl rakouským úředníkem, který se jako nejvyšší purkrabí Království českého významně zasloužil o rozvoj Prahy. Hrabě Karel Chotek vešel ve známost především svým urbanistickým počinem – stavbou takzvané Chotkovy silnice, která výrazně zlepšila přístupnost severního předpolí tehdejší Prahy. Nechal parkově upravit sousední pozemky, kde vznikl v podstatě první pražský veřejný park – Chotkovy sady, s krásnými výhledy na Prahu a Pražský hrad.

Mladá Žofie byla dvorní dámou Isabely de Croy, manželky rakouského arcivévody Bedřicha Rakousko – Těšínského (známého též jako Markýz Gero ze Slezských písní Petra Bezruče). V této pozici se seznámila kolem roku 1896 s rakouským arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este, který byl po tragické smrti císařova syna, korunního prince Rudolfa, následníkem habsburského trůnu. Oba dva se do sebe zamilovali a začali si tajně dopisovat.

Spisovatel Vladimír Neff. Přišel na svět ze sňatků z rozumu před 110 lety

Vztah následníka trůnu s obyčejnou dvorní dámou poté způsobil u vídeňského dvora společenský skandál. Jejich láska byla ale nakonec silnější než všechny překážky a tabu rodové nerovnosti, a tak císař František Josef I. nakonec jejich sňatek povolil. Následník trůnu se ovšem musel vzdát jakýchkoliv nároků na trůn pro své potomky. Svatba proběhla 1. června 1900 v Zákupech a nezúčastnil se jí nikdo z císařské rodiny. Žofie byla sice císařem povýšena na kněžnu z Hohenbergu, ale po celý zbytek života musela snášet ponížení při všech ceremoniálních událostech dvora, kdy ani nemohla vystupovat po boku svého manžela.

I proto žili manželé v ústraní na zámku Konopiště, který dal Franz Ferdinand přestavět a vytvořil zde harmonické prostředí pro svou rodinu, do které brzy přibyly tři děti, Žofie, Max a Ernst. Prvním společným vystoupením následnického páru byla cesta Františka Ferdinanda na vojenské manévry do Sarajeva, kde se oba stali oběťmi atentátu, spáchaného bosensko-srbským politickým aktivistou Gavrilo Principem. Tato tragédie byla podnětem k zahájení první světové války a postava hraběnky Žofie se tak stala významnou osobností nejen českých, ale i světových dějin.

Zdroj: Šestka

FOTO: Vějíř Žofie Chotkové

Vějíř Žofie Chotkové - 1 DSC08395Vějíř Žofie Chotkové - 2 DSC08360Vějíř Žofie Chotkové - 2b DSC08299Vějíř Žofie Chotkové - 5 DSC08357Vějíř Žofie Chotkové - 3 DSC08367
Další fotky
Vějíř Žofie Chotkové - 4 DSC08327Vějíř Žofie Chotkové - 6 DSC08351Vějíř Žofie Chotkové - 7 DSC08384Vějíř Žofie Chotkové - 8 DSC08391Vějíř Žofie Chotkové - 0 DSC08396
Dnes, 18:35
Zastupitelstvo Prahy 4 podpořilo na svém zářijovém zasedání návrh na propůjčení Řádu Bílého lva (in...
Dnes, 16:40
Barům a nočním klubům v centru Prahy se kvůli stále přísnějším restrikcím nevyplatí mít otevřeno....
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Punkeři a rockeři se druhý víkend v září sešli v Branických ledárnách na oslavě 35....
Dnes, 07:55
Je tomu tři sta padesát let, co umřel jeden z nejlepších a nejvýznamnějších malířů a...
Včera, 18:20
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
Včera, 17:40
Koronavirová pandemie mění plány Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. To v Tereziánském sále...
Včera, 16:20
Pátá městská část ví, s jakým druhem kriminality se nejčastěji potýkala v loňském roce. Informace vyplývají ze...
Včera, 14:20
Více jak dvacet let byla přístupna pouze během dnů otevřených dveří. Celoročně je otevřena až...
Včera, 13:40
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
Včera, 13:00
Na svátek svatého Václava, 28. září, se bude slavit také 90. výročí vršovického kostela svatého...
Reklama