V přímém přenosu! Tým Michala Horáčka odkryl karty, jakou strategii zvolil při prezidentské kampani!

Doba ostrých diskusí, vyhrocených vztahů, silných slov, emocí. Tam diváka vrátí film režisérů Robina Kvapila a Radima Procházky „Máme na víc“, který byl promítám na loňském jihlavském festivalu dokumentů a jehož distribuční premiéra se minulý týden uskutečnila v pražském kině Lucerna. Film otevřeně nahlíží pod pokličku kampaně jednoho z prezidentských kandidátů – Michala Horáčka.

Michal Horáček před promítnutím filmu uvedl, že už ho vidět nechce, stačilo mu prý jednou. Tvůrcům dal „biankošek“, aby dokument natočili jak chtějí, on viděl až hotové dílo. Sám by prý vyzdvihl jiné věci, ale je rád, že Kvapil s Procházkou to udělali po svém. Z 500 natočených hodin tak vznikl 72minutový snímek, který určitě stojí za vidění, a to bez ohledu na to, jaký má kdo politický názor a kterého z kandidátů favorizoval.

Na zámku ve Slapech se natáčely filmy

Na filmu je cenné, že se nesnaží zalévat kampaň sluncem, třeba porady Horáčkova týmu ukazuje velmi otevřeně, nechybí ani expresivnější výrazy, ani různé nálady prezidentského kandidáta. Kvapil průběh kampaně komentuje, nechybí ani sebereflexe, třeba v tom, že Miloši Zemanovi, vůči kterému se Horáček i další vymezovali, pomohlo, že byl komentován a kritizován každý jeho výrok. Horáček vsadil na tým mladých kreativních lidí s jasným politickým názorem, neopřel se o šíbry.

Nejen vymezování se vůči Zemanovi

Tým se v průběhu filmu dohadoval na strategii, spolu s Horáčkem dával dohromady prohlášení, na co se zaměřit, v průběhu kampaně dospěl k názoru, že nestačí jen vymezovat se vůči Zemanovi, ale i přicházet s něčím pozitivním. Na Horáčkovi byla cítit určitá hořkost, když začal být pro druhé kolo favorizován Jiří Drahoš a Horáčkovi nebylo kupříkladu umožněno promluvit na akci k 17. listopadu. Hořkost ale nebyla až tak obrovská, aby mu bránila jet ho neprodleně po vyhlášení prvního kola veřejně a bez frustrace z prohry podpořit. Už před výsledky prvního kola Horáček řekl, že prožil tak intenzivní období, že ať to dopadne jakkoli, neprohrál.
Film ukazuje i televizní debaty s Jaromírem Soukupem a „tábory“ kandidátů, zajímavé je sledovat reakce některých Zemanových příznivců, kteří se ve filmu opakovaně objeví. Ukazuje i výborné vztahy s Markem Hilšerem, kterému Horáčkův tým sbíral podpisy.

FOTO: Máme na víc

Máme na víc - foto 1 – foto FCB Martin MádlMáme na víc - foto 2 – foto FCB Martin MádlMáme na víc - foto 3 – foto FCB Martin Mádl

Dokument si nehraje na „vyvážený“ a tak je k němu třeba přistupovat – je jasné, z jakých pozic promlouvá. Koho zajímá politika, nebude se nudit. Stejně jako ten, kdo „jen“ prožíval prezidentskou volbu. Zajímavé je třeba sledovat, jak se Horáček rozhodne v momentě, kdy má domluvenou besedu v Plzni, ale pro podchycení jeho cílové skupiny by bylo strategičtější být v tu dobu v Poslanecké sněmovně. Rozhodl se pro Plzeň, aby nezklamal příznivce, což vzbudilo emoce v jeho týmu.

Krok zralého člověka

Příjemným zpestřením filmu jsou písničky s Horáčkovými texty, které jsou přiřazovány k jednotlivým událostem. Na otázku, zda někdy Horáček chtěl vypnout kameru a nenatáčet, Kvapil odpověděl: „Nikdy mě o to nepožádal. Jednou by to však zřejmě uvítal. Bylo to těsně před koncem prvního kola – ne kvůli situaci samotné, ale kvůli únavě. Michal Horáček nastavil transparentností kampaně laťku, kterou lidé zcela jistě docení. V kampani má být veřejné nejen financování, ale i myšlení. Dát někomu „biankošek“ na natáčení je krok opravdu zralého člověka, který nepotřebuje nic skrývat. Navíc, vzhledem k tomu, že jsem točil i na notebook nebo mobil, mnohdy o natáčení vůbec nevěděl…“.

Praha 9 opraví historický hostinec U Brabců za 50 milionů

Dnes, 12:11
Vršovické divadlo MANA chystá Podzimní sonátu, severské drama o rodinných vztazích od slovutného spisovatele a...
Dnes, 09:33
V sobotu a v neděli mezi 10. a 16. hodinou se v hotelu Olympik Congress...
Dnes, 07:34
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy rozšířila svůj vozový park o dvojici nových speciálů.
Včera, 13:14
Na tzv. nostalgické lince v Praze budou jezdit historické tramvaje T2. Veřejnost se jimi bude...
Včera, 13:01
Smíchovskou náplavku ovládnou v sobotu mezi 10. a 18. hodinou vepřové hody, vtipně zvané vepřobraní.
Včera, 11:01
V pražském průchodu sídla YMCA (Na Poříčí 12, Praha 1), kde už se představil nejeden...
Včera, 07:58
„Jeho citlivý smysl pro úměrnost, jasnou koncepci a logickou, účelností vázanou komposici, staví jej v...
Včera, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
Jména nových ulic schvalovala Rada hl. m. Prahy koncem roku. Tři vznikly i ve Vysočanech....
20.2.2020
V pondělí 24. února začne Technická správa komunikací s opravami vozovky v ulici Poděbradská v...
Reklama