V Radotíně chtějí mít nový most jako v Londýně. Také bazén a protipovodňové stěny, vše se točí kolem vody

Další fotky

V listopadu byly zahájeny první přípravné práce k nové radotínské lávce. Začíná se protlakem pod řekou Berounkou, kudy nově povede páteřní elektrický kabel. Dosud byl veden tělesem staré lávky a jeho přeložení mimo most je nezbytnou podmínkou zahájení prací.

Lávka přes Berounku, krytý bazén, protipovodňová zeď v Šárově kole, aula a nástavba na prvním stupni v areálu školy či hasičská zbrojnice – to vše se v Radotíně buduje. Někde finišují, u jiných se stavba teprve rozbíhá. Odkdy budou radotínským obyvatelům k dispozici a co vše nabídnou?

Lávka jako v Londýně

Stavba nového přemostění Berounky se rozběhne ještě letos, potrvá dva roky a svými tvary připomene známý londýnský most Millennium Bridge. Nahradí lávku poškozenou povodněmi v letech 2002 a 2013. Její statika je narušená a zůstává pod pravidelným dohledem.
Nová radotínská dominanta dostane dva pilíře – jeden bude usazený do vody a druhý najde své místo na zbraslavském břehu. Podpěry získají tvar písmene „Y“ a propojí je husté lanoví.
„Nová lávka bude na radotínské straně vycházet téměř ze stejného místa jako současná. Nevydá se však přímo na protější břeh, ale zamíří směrem doprava proti proudu a na zbraslavské straně se přímo napojí do ulice K Radotínu,“ říká starosta Karel Hanzlík.
Díky nové trase bude sloužit až do jejího otevření pěším a cyklistům stávající most. Ten se následně zbourá.
Stavba lávky přes Berounku přijde na téměř 62 milionů korun a uhradí ji pražský magistrát.

Krytý bazén

Hala nového krytého bazénu se už rýsuje.
„Po dokončení nabídne pětadvacetimetrovou délku se čtyřmi klasickými dráhami a jednou širší, relaxační, v níž bude i lavice s tryskami,“ popisuje Miroslav Knotek, radotínský místostarosta, který má stavební projekty na starost.
U vchodu do haly se objeví dva kruhové bazénky – vířivka a brouzdaliště pro malé děti. V napojení na „starou“ budovu se navíc chystá pára. Stávající sauna, fungující v chladných měsících, zůstane venku s možností osvěžení v biotopu, jak je tomu i dnes.

Lávka přes Berounku v Radotíně je opět bezpečná. Omezeně se po ní dá chodit ještě dva roky

Vznikající bazén se propojuje se zázemím venkovního koupaliště. Na terase v prvním patře vyrůstá strojovna vzduchotechniky a vytápění, vedle ní nově vznikne krytá restaurace. O patro níže se otevřou pánské a dámské šatny napojené přímo na bazénovou halu.
„Krytý bazén bude sloužit žákům místních školek, škol i gymnázia, pro veřejnost se počítá s ranními a odpoledními hodinami i s víkendy,“ uvádí radotínský starosta Karel Hanzlík.
Bazén se pro veřejnost otevře na jaře 2019. Celkové náklady na jeho výstavbu se blíží hranici 100 milionů korun. Součástí investice je také přemístění hradidlové komory, která patří k protipovodňovým opatřením.

Nová hasičárna

Dobrovolní hasiči mají k dispozici tři velká auta – dvě stříkačky a automobilový žebřík – a také pomocná a historická vozidla. Část vybavení zůstane i nadále u profesionálních hasičů vedle sběrného dvora, zbytek zaparkuje v nové budově.
Nová zbrojnice vyrůstá na místě bývalé mateřské školy, pro kterou se vzhledem k její konstrukci vžilo označení „dřevák“. Hasiči by měli novou základnu využívat od února 2019.
Cena stavby je asi 33 milionů korun, 25 milionů korun pochází z rozpočtu Hlavního města Praha, zbytek platí radotínská radnice.
V budově nebudou chybět šatny, klubovna a další zázemí. Je dobré vědět, že dobrovolní hasiči mají k dispozici stejné ochranné oděvy a dýchací přístroje jako profesionálové.

Stop vodě v Šárově kole

Letos v prosince skončí stavba protipovodňové stěny v Šárově kole. Majitele okolních nemovitostí ochrání před velkou vodou.
Vydělají na ní však také cyklisté a chodci. Podél zdi vzniknou oddělené stezky pro pěší a milovníky jízdy na kole, aby zbytečně nedocházelo ke kolizním situacím.
Náklady na stavbu 450 metrů dlouhé zdi činí 55 milionů korun. Celou sumu poskytl pražský magistrát. Součástí výstavby jsou i přeložky inženýrských sítí a vybudování nové páteřní větve splaškové kanalizace.

Mozaika z hrobu lékaře chudých rozsvítí zeď kolem kostela v Radotíně

Další opatření proti povodni připravuje Praha 16 pro oblast Rymáně. Chystá se také ochrana před velkou vodou pro radotínské firmy sídlící podél ulice Výpadové, přípravu i realizaci tohoto záměru financují tamní společnosti.
I o další ochraně uvedeného území však radotínská samospráva jedná a aktuálně řeší vhodnou technickou i ekonomickou variantu pro ochranu bytových objektů u Výpadové ulice.
,,Jsme na úplném začátku a aktuálně zjišťujeme stanoviska dotčených kompetentních orgánů,“ sděluje starosta Karel Hanzlík a doplňuje: ,,Zvažujeme vytvoření sofistikovaného přírodního valu, který by se táhl za bytovými domy podél plánovaného sportovně rekreačního areálu až ke křižovatce s Přeštínskou ulicí.“

FOTO: Radotínské stavby

Radotínské stavby - 1 prelozeni-kabelu-reka-13Radotínské stavby - 2 prelozeni-kabelu-reka-2Radotínské stavby - 3 prelozeni-kabelu-reka-9Radotínské stavby - 4 prelozeni-kabelu-reka-10Radotínské stavby - 5_radotinska_lavka
Další fotky
Radotínské stavby - 6 p16+Radotínské stavby - 7 p16++Radotínské stavby - 0 prelozeni-kabelu-reka-3
Dnes, 16:45
Projekt administrativního komplexu Masaryk Centre 1 získal územní rozhodnutí od stavebního úřadu Prahy 1. Obří...
Dnes, 10:55
Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na...
Dnes, 08:57
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Dnes, 08:57
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
Včera, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Reklama