20℃
Dnes je 24. duben , svátek má Jiří

V různosti může být síla. Členové Jednoty umělců výtvarných se poprvé sešli před 120 lety, teď v galerii na Jiřáku

Další fotky

Jednota umělců výtvarných se představuje v žižkovské Galerii Toyen. Cílem Jednoty je dát prostor všem směrům a všem generacím. Nehledat to, co jednotlivé tvůrce rozděluje, ale naopak stavět na tom, co je spojuje. Výstavu můžete vidět do 31. ledna.

Reklama

Každý spolek tvoří individuální jedinci, historie spolku je tedy i konkrétní historií jeho významných osobností. V případě Jednoty umělců výtvarných je to historie stará sto dvacet let. Jednota vznikla v době, kdy význačné osobnosti výtvarného umění generace Národního divadla odešli z Umělecké Besedy pro neshody s jejím vedením. Rozhodli se založit nový spolek sdružující výtvarníky a navazující na české tradice, které v té době byly některými kritiky zlehčovány.

Byl to Josef Václav Myslbek, který navrhl název spolku, zřejmě proto, aby již ze jména bylo patrné, že tvorba jeho členů bude vlastenecká, založená na ideálech roku 1848.
Ustavující schůze se uskutečnila 6. dubna 1898 a prvním starostou byl zvolen profesor Myslbek, jeho zástupcem pak František Ženíšek. Dalšími zakladateli Jednoty byli třeba Josef Mánes (sám navrhl členskou legitimaci), Václav Brožík, Vojtěch Hynais nebo Mikoláš Aleš.

Teskná a tragická nota Karla Holana. Malíř zimy a pražských periferií se narodil před 115 lety

V době svého vzniku doprovázela vznikající spolek řada skeptických předpovědí o jeho životnosti. Jednota však upevňovala svoji pozici i díky své vazbě na národní kořeny a tvorbě, která byla srozumitelná nejširší veřejnosti.
Brzy začali přicházet výtvarníci i z jiných spolků. Jednota umělců výtvarných během svého stodvacetiletého trvání procházela různými obdobími a lze říci, že přežila všechny změny, ke kterým v naší zemi docházelo. Svoje aktivity nikdy nepřerušila. Šlo pouze o různé formy činnosti, které odpovídaly stávajícím podmínkám, vyplývajícím ze současných společenských možností.
Svoji původní náplň činnosti obnovila roku 1990.

Výstava prací současných členů spolku ukazuje, že umělci navazují na své „otce zakladatele“ v tom nejlepším slova smyslu a předkládají obecenstvu tvorbu velice rozmanitou, která v sobě odráží komplikovanost současného světa a přitom v duchu tradic zůstává srozumitelná a je nabitá emocemi. „
Galerii Toyen najdete v informačním centru Prahy 3 na adrese Milešovská 1 (u Plečnikova kostela).

FOTO: Jednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově

Jednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - 1 ppppoooJednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - pooopppJednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - ppppoJednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - ppppooJednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - ppppp
Další fotky
Jednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - ppppppJednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - ppppppoooJednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - pppppppJednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - pppppppoJednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - ppppppppoJednota umělců výtvarných vystavuje na Žižkově - zzz
Před 1 hodinou
Praha zatím neplánuje vypsat velkou zakázku na nové lavičky tak, jak o tom v souvislosti...
Před 1 hodinou
Hasiči v úterýna několika místech v Praze zasahovali kvůli silnému větru. Většinou odstraňovali z ulic...
Dnes, 10:21
Pět stanic pražského metra se dnes opět promění v koncertní pódia, na kterých se vystřídá...
Dnes, 09:34
Do konce dubna uzavře Praha smlouvu o projektové dokumentaci Dvoreckého mostu, který spojí Prahu 4...
Dnes, 08:37
Před Generální štábem na Vítězném náměstí v Dejvicích v Praze 6 probíhá panelová výstava „Nezlomená...
Včera, 18:29
Praha 12 požádá hlavní město o další půjčku na financování výstavby nové radnice a jejího...
Včera, 14:33
Plavecký bazén na Výstavišti je od čtvrtka 18. dubna z technických důvodů do odvolání uzavřen.
Včera, 13:32
Ve středu 17. dubna proběhlo na Letišti Václava Havla cvičení Aircraft Evac 2019.
Včera, 13:00
Oblíbená tramvajová retrolinka číslo 23 doznala od 19. dubna 2019 drobné změny ve své trase....
Včera, 11:03
Věřím, že jste si o svátcích náležitě odpočinuli a nic nebrání tomu skočit si v...
Reklama