V zámeckých komnatách bylo panstvo, školka i pravidelné zabíjačky

Nejsevernější pražská městská část Čakovice, Miškovice, Třeboradice na svém území nemá jen známý čakovický zámek. Málokdo ví, že zámek stojí i v Miškovicích. Dnes už je však obyčejným domem, ve kterém ještě před několika lety zaměstnanci statku dělali zabíjačky.

Dům, který býval panským sídlem a oním miškovickým zámkem je dům čp. 1 naproti rybníka. Nebyl však zámkem od samého počátku své existence. Jako celá řada dalších byl nejprve tvrzí, která byla později přebudována.

V bývalém lomu žili mloci a byla zde i protiraketová obrana Prahy

Nejprve tvrz

Miškovická tvrz vznikla na počátku 17. století. Ves Miškovice získal v roce 1604 Mikuláš Trmal z Toušic a teprve od této doby je zde zaznamenána existence tvrze. V roce 1623 vzal Ferdinand II. Miškovice Mikuláši Trmalovi a odstoupil je se slevou Benediktinům u sv. Mikuláše na Starém Městě pražském.

V Čakovicích opraví železniční vlečku. Přivede vlaky k rozrůstajícímu se sídlišti

Poté došlo k přestavbě tvrze na zámek (muselo se tak stát na počátku 18. století), resp. residenci pro Benediktiny. Přestavbu provedl architekt a stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer. Ovšem již v roce 1848 byl opět přestavěn a rokokový nádech zmizel a zámek se tak stal všedním domem. Užívali ho zřízenci cukrovarské vrchnosti z Čakovic.

Státní statek

V roce 1936, koupil celý dvůr Miškovice A. Tille ředitel Živnobanky v Bubenči, koupil s dvorem i miškovický zámek. Nový majitel se rozhodl uzpůsobit si jej k obrazu svému. Ihned po nabytí vlastnických práv se rozhodl zámek zrekonstruovat a ještě v témže roce byla rekonstrukce provedena.

Trolejbusy jsou v Čakovicích stále živou vzpomínkou

Novodobá historie zámku se začíná psát po skončení druhé světové války, kdy se při kolektivizaci a znárodňování zámek stal součástí Státního statku Miškovice, poté patřil celý areál statku ďáblickému, pak klíčanskému a nakonec Státnímu statku hl. m. Prahy.

V dobách socialismu v zámku bydleli převážně předsedové zemědělského družstva, kteří v něm měli své kanceláře. Zámeček byl ale používán i při akcích typu zabíjačka apod. Například pan Zapletal, tehdy zaměstnanec Státního statku hl. m. Prahy a dnes penzista si vzpomíná jak v prvním patře zámku viselo ze stropu na háku prase a zabíjačka byla v plném proudu.

Školka, obecný úřad i loutkové divadlo

V přízemí budovy byla zřízena hospodářská útulna, tedy školka a v 50. letech sem byl z hasičské zbrojnice přestěhován obecní úřad. V 60. letech po přestěhování školky do budovy, kde se školka nachází i dnes, prostory přízemí zámku pro svou činnost využíval sbor loutkového divadla. Tento sbor vedl všestranný umělec p. Gruzska.

Kdysi jsme bývali cukrovarnickou velmocí. Dnes jsou v areálu čakovického cukrovaru ubytovny

Po roce 1989 byla novou majitelkou paní Pálková, která byla jedinou pozůstalou po A. Tillem, který měl Miškovice v držení. Celé stavení od ní koupila v roce 2008 Soňa Černá a je stále majitelkou jeho i přilehlých pozemků, rybníka i lesoparku.

Dnes, 12:44
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
Včera, 15:01
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
Včera, 12:01
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
Včera, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
4.8.2020
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
Reklama