Vánoční trhy jako v Popelce. Které dámě padne zlatý střevíček?

Praha má strom a jeho majitel slunce a klidnější spánek. Smrk ztepilý o výšce 22 metrů a stáří 61 let rozsvítil na Staroměstském náměstí Pavel Trávníček. Motivem letošních vánočních trhů je totiž Popelka. A na dámy tak čeká i zlatý střevíček, se kterým se mohou vyfotit. Oblékne ho některá?

Od 1. prosince do 6. ledna se na Staroměstském náměstí konají tradiční vánoční trhy. Letos ve znamení pohádkového světa Popelky. „Pamatuju si, jak jsme při natáčení pobíhali nepříliš oblečení po Šumavě a byla nám zima,“ zavzpomínal Pavel Trávníček, který vánoční strom rozsvítil. Popelkou byly inspirovány také ozdoby. Na vánočním stromku visí oříšky, zvonky, holubice a stříbrné a zlaté koule.

O stromu

Dominantou trhů je každoročně vánoční strom. Ten letošní vážil do Prahy sto kilometrů dlouhou a náročnou cestu z obce Rynoltice na Liberecku. Organizátorům ho dal Svatomír Moc, jemuž na chaloupce zabraňoval slunečnímu světlu a bezstarostnému snění. Jednašedesátiletý smrk byl rizikem i kvůli své výšce. „Když začal foukat vítr, hodně to s ním kinklalo,“ řekl původní majitel 22metrového stromu. „Vždy jsem si říkal, snad vydrží! Kdyby totiž spadl, mám ho v obýváku. Teď jsem rád, že tu budu mít sluníčko a zároveň je to pro mne úleva, že se nemusím obávat, kdy zase přijde nějaký silný vítr,“ přiznal.

O trzích

Trhy se konají na třech místech. Vedle Staroměstského náměstí a Václavského náměstí, kde je lidé mohou navštívit po celý prosinec a první týden v lednu, jsou trhy také na náměstí Republiky. Tam budou ale pouze do konce měsíce. Na Staromáku si organizátoři pro návštěvníky připravili fotokoutek pro děti, pro dámy tu bude masivní zlatý střevíček jako fotorekvizita. Provozní doba stánků je denně od 10 do 22 hodin (produkty) nebo do 24 hodin (občerstvení).

O programu

„Po celou dobu trhů bude probíhat vánoční program na pódiu. Novinkou jsou vánoční přání. Děti budou moci namalovat libovolné přání, za to dostanou balíček, kam svoje přáníčko vloží, a darují ho někomu, koho mají rády,“ uvedla Libuše Klinková, manažerka dětských programů trhů.

O ceně

Letošní trhy vyšly na 25 milionů korun. A to podle pořadatelů především kvůli ekologické variantě, kterou zvolili. Po celou dobu totiž budou návštěvníci používat ekologicky stoprocentně kompostovatelné nádobí – kelímky, tácky, příbory, ubrousky. V něm si vychutnají občerstvení a nápoje, aniž by Prahu zatížili odpady. „Bez ohledu na náročnost a náklady jsme se rozhodli upřednostnit ekologickou variantu,“ vysvětlil Libor Votruba, předseda společnosti Taiko, která akci organizovala i letos.

Taiko dělá tradiční trhy už od roku 2004. Před dvěma lety vyhrála opět výběrové řízení. Ze hry přitom vypadla výhodnější nabídka společnosti Zahrada Čech, která byla vyloučena bez udání důvodu. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) chce okolnosti výběrového řízení prověřovat.

 

 

Autor: Marcel Mihalik, Šárka Turčeková

Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Reklama