22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Vávrova bouda na Letné nabídne výstavu Fotbal ve století faulů

Bouda v podobě předválečné fotbalové šatny nabídne na podzim na pražské Letenské pláni výstavu o prolínání historie a ideologie s fotbalem. Expozice nazvaná Fotbal ve století faulů má podle organizátorů otevřít dialog k současným xenofobním projevům na stadionech. Boudu o rozměru 30 krát deset metrů, která bude stát naproti stadionu Sparty, navrhl architekt David Vávra. Informovali o tom organizátoři výstavy z autorského týmu chystaného Památníku ticha v pražských Bubnech.

Reklama

Bouda vznikne na trojmezí někdejších fotbalových areálů Sparty, Slavie a německého klubu DFC. Několik ohořelých trámů v objektu připomene dobu, kdy se přes letenské stadiony přehnal konec druhé světové války. „Výstavní prostor v interiéru boudy nabídne sedm ohlédnutí do různých časů, kdy se do fotbalového světa připletla ideologie a napáchala mnoho špatného pro sport samotný,“ uvedl organizátor výstavy a duchovní otec Památníku ticha Pavel Štingl.
Návštěvníci budou podle autorů výstavy putovat obdobími od počátku fotbalové historie v Čechách až do současnosti, kdy jsou xenofobní projevy na fotbalových stadionech celoevropským problémem. „Střety ideologií s fotbalovým světem budou v prostorách boudy na Letné představeny v podobě komiksových obrazů, vtipně komentovaných autentických snímků a dramatických osobních příběhů známých a zapomenutých fotbalových hvězd,“ uvedli.
Památník ticha má do roku 2021 vzniknout na nádraží Praha-Bubny, odkud byli deportováni pražští Židé do koncentračních táborů. Expozice na Letné naplánovaná od 1. září do 10. října naváže na loňský výstavní program Paměť města. Jeho nová trasa, která povede od boudy na bubenské nádraží, bude mít osm informačních panelů. Připomenou i některé hvězdy letenských stadionů, které byly deportovány do Terezína. Na nádraží bude umístěna expozice zapůjčená Památníkem Terezín připomínající fotbalovou ligu v ghettu.
Okolí boudy na Letné v době výstavy oživí doprovodný program se skeči divadelního souboru Vosto5 nebo turnajem „čestné ligy“, v němž slíbili účast herci Ivan Trojan, David Novotný a Ondřej Vetchý. Výstavu i novou trasu projektu Paměť města připravuje autorský tým Památníku ticha ve spolupráci s městskou částí Praha 7, pražským Židovským muzeem a Muzeem hlavního města Prahy. Nachystají také program pro školy, víc informací k němu bude na webu www.bubny.org.
Zdroj: čtk

Stále záhadný krysař z Hamelnu. Dávná pověst může mít pozadí reálné i ezoterické

Před 6 minutami
Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí...
Před 1 hodinou
Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1) hostí snímky jubilujícího Jiřího Hankeho. Kurátorem výstavy je Josef...
Před 1 hodinou
Příznivci díla Vladimíra Holana usilují o rozšíření expozice věnované tomuto básníku a překladateli ve Werichově...
Před 3 hodinami
Po adaptaci nové budovy Polikliniky Prahy 7 v ul. Františka Křížka se městská část pouští...
Dnes, 13:31
Jak jsme již informovali, na Pankráci začal avizovaný geologický průzkum, který má odhalit případné stavební...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Dnes, 08:26
Pražské městské části zvyšují kapacitu základních škol. Většina jich nové třídy otevře v září. Školy...
Včera, 18:33
S pěstováním dvouzrnky či lnu, které bylo na českém území k vidění v dřívější době...
Včera, 16:26
Budovy od architekta Karla Pragera ve Vyšehradské ulici v Praze 2 by měly být opraveny...
Včera, 15:30
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil stavbu šachty pro výtahy ve stanici metra Karlovo náměstí na...
Reklama