8℃
Dnes je 15. říjen , svátek má Tereza

Vávrova bouda na Letné nabídne výstavu Fotbal ve století faulů

Bouda v podobě předválečné fotbalové šatny nabídne na podzim na pražské Letenské pláni výstavu o prolínání historie a ideologie s fotbalem. Expozice nazvaná Fotbal ve století faulů má podle organizátorů otevřít dialog k současným xenofobním projevům na stadionech. Boudu o rozměru 30 krát deset metrů, která bude stát naproti stadionu Sparty, navrhl architekt David Vávra. Informovali o tom organizátoři výstavy z autorského týmu chystaného Památníku ticha v pražských Bubnech.

Reklama

Bouda vznikne na trojmezí někdejších fotbalových areálů Sparty, Slavie a německého klubu DFC. Několik ohořelých trámů v objektu připomene dobu, kdy se přes letenské stadiony přehnal konec druhé světové války. „Výstavní prostor v interiéru boudy nabídne sedm ohlédnutí do různých časů, kdy se do fotbalového světa připletla ideologie a napáchala mnoho špatného pro sport samotný,“ uvedl organizátor výstavy a duchovní otec Památníku ticha Pavel Štingl.
Návštěvníci budou podle autorů výstavy putovat obdobími od počátku fotbalové historie v Čechách až do současnosti, kdy jsou xenofobní projevy na fotbalových stadionech celoevropským problémem. „Střety ideologií s fotbalovým světem budou v prostorách boudy na Letné představeny v podobě komiksových obrazů, vtipně komentovaných autentických snímků a dramatických osobních příběhů známých a zapomenutých fotbalových hvězd,“ uvedli.
Památník ticha má do roku 2021 vzniknout na nádraží Praha-Bubny, odkud byli deportováni pražští Židé do koncentračních táborů. Expozice na Letné naplánovaná od 1. září do 10. října naváže na loňský výstavní program Paměť města. Jeho nová trasa, která povede od boudy na bubenské nádraží, bude mít osm informačních panelů. Připomenou i některé hvězdy letenských stadionů, které byly deportovány do Terezína. Na nádraží bude umístěna expozice zapůjčená Památníkem Terezín připomínající fotbalovou ligu v ghettu.
Okolí boudy na Letné v době výstavy oživí doprovodný program se skeči divadelního souboru Vosto5 nebo turnajem „čestné ligy“, v němž slíbili účast herci Ivan Trojan, David Novotný a Ondřej Vetchý. Výstavu i novou trasu projektu Paměť města připravuje autorský tým Památníku ticha ve spolupráci s městskou částí Praha 7, pražským Židovským muzeem a Muzeem hlavního města Prahy. Nachystají také program pro školy, víc informací k němu bude na webu www.bubny.org.
Zdroj: čtk

Stále záhadný krysař z Hamelnu. Dávná pověst může mít pozadí reálné i ezoterické

Včera, 17:11
Vivat Vlasta! zvolal v závěru svého projevu herec David Prachař. Rozloučení s herečkou Vlastou Chramostovou,...
Včera, 15:01
V pondělí v šest se v Galerii Pštrossova 23 uskuteční vernisáž výstavy Dějiny klubu Bunkr....
Včera, 13:32
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) nechá vypracovat koncepční studii úprav veřejných prostranství v dejvickém...
Včera, 10:28
Provoz na dálnici D1 po nedělní tragické hromadné nehodě na Benešovsku by měl být ve...
13.10.2019
Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad....
13.10.2019
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
13.10.2019
Stavba vysokorychlostní železniční trati, která povede z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan, bude...
12.10.2019
V pražské zoologické zahradě se počátkem října narodilo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho...
12.10.2019
Čechy byly v onom čase – po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 – součástí Předlitavska.
12.10.2019
První výlov proběhl letos 24. září na rybníce Kančík na Milíčovském potoce a poslední 12....
Reklama