Vávrova bouda na Letné nabídne výstavu Fotbal ve století faulů

Bouda v podobě předválečné fotbalové šatny nabídne na podzim na pražské Letenské pláni výstavu o prolínání historie a ideologie s fotbalem. Expozice nazvaná Fotbal ve století faulů má podle organizátorů otevřít dialog k současným xenofobním projevům na stadionech. Boudu o rozměru 30 krát deset metrů, která bude stát naproti stadionu Sparty, navrhl architekt David Vávra. Informovali o tom organizátoři výstavy z autorského týmu chystaného Památníku ticha v pražských Bubnech.

Bouda vznikne na trojmezí někdejších fotbalových areálů Sparty, Slavie a německého klubu DFC. Několik ohořelých trámů v objektu připomene dobu, kdy se přes letenské stadiony přehnal konec druhé světové války. „Výstavní prostor v interiéru boudy nabídne sedm ohlédnutí do různých časů, kdy se do fotbalového světa připletla ideologie a napáchala mnoho špatného pro sport samotný,“ uvedl organizátor výstavy a duchovní otec Památníku ticha Pavel Štingl.
Návštěvníci budou podle autorů výstavy putovat obdobími od počátku fotbalové historie v Čechách až do současnosti, kdy jsou xenofobní projevy na fotbalových stadionech celoevropským problémem. „Střety ideologií s fotbalovým světem budou v prostorách boudy na Letné představeny v podobě komiksových obrazů, vtipně komentovaných autentických snímků a dramatických osobních příběhů známých a zapomenutých fotbalových hvězd,“ uvedli.
Památník ticha má do roku 2021 vzniknout na nádraží Praha-Bubny, odkud byli deportováni pražští Židé do koncentračních táborů. Expozice na Letné naplánovaná od 1. září do 10. října naváže na loňský výstavní program Paměť města. Jeho nová trasa, která povede od boudy na bubenské nádraží, bude mít osm informačních panelů. Připomenou i některé hvězdy letenských stadionů, které byly deportovány do Terezína. Na nádraží bude umístěna expozice zapůjčená Památníkem Terezín připomínající fotbalovou ligu v ghettu.
Okolí boudy na Letné v době výstavy oživí doprovodný program se skeči divadelního souboru Vosto5 nebo turnajem „čestné ligy“, v němž slíbili účast herci Ivan Trojan, David Novotný a Ondřej Vetchý. Výstavu i novou trasu projektu Paměť města připravuje autorský tým Památníku ticha ve spolupráci s městskou částí Praha 7, pražským Židovským muzeem a Muzeem hlavního města Prahy. Nachystají také program pro školy, víc informací k němu bude na webu www.bubny.org.
Zdroj: čtk

Stále záhadný krysař z Hamelnu. Dávná pověst může mít pozadí reálné i ezoterické

Dnes, 18:04
Hlavní město Praha za podpory Rady hl. m. Prahy odsouhlasilo návrh na vyhlášení Programu podpory...
Dnes, 17:10
Středočeský kraj se zapojí do akcí, které příští rok připomenou 1100 let od mučednické smrti...
Dnes, 15:37
andscape festival se v sobotu rozrostl o další umělecké dílo. Přední český umělec Patrik Hábl...
Dnes, 13:12
Ani jsme se nenadáli a čtvrtina prázdnin je pomalu pryč. Chtělo by to nějaký plnohodnotný...
Dnes, 12:29
V návaznosti na celkovou rekonstrukci bývalého rybníka ve Stromovce se uskutečnila také oprava prostoru před...
Včera, 08:58
Přívoz je v provozu je každý den od 10 do 22 hodin. O sobotách, v...
Včera, 07:39
Letní slavnosti staré hudby nedomyslitelně patří k prázdninové Praze. Do třetího desetiletí své existence vstupují...
12.7.2020
S rekonstrukcí bývalého rybníka ve Stromovce byl také opraven prostor před Šlechtovou restaurací, tedy parter...
12.7.2020
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
11.7.2020
Na celkové řešení budoucí podoby Vítězného náměstí vyhlásila před dvěma lety rada hlavního města prostřednictvím...
Reklama