Ve Strančicích vzpomínali na Emila Kolbena. Otec slavné ČKD zemřel v koncentračním táboře společně s 26 členy své rodiny

Další fotky

Emil Kolben byl jeden z nejvýznačnějších českých elektrotechniků a podnikatelů, zakladatel továrny Kolben a spol. a generální ředitel a hlavní akcionář Českomoravské-Kolben-Daněk (ČKD).

Emil Kolben se narodil jako jedno z deseti dětí v chudé rodině židovského domkáře ve Strančicích u Prahy. Po studiu na reálném gymnáziu v Praze pokračoval ve studiu strojnictví a elektrotechniky na Vysoké škole technické, po jejímž absolvování obdržel cestovní stipendium 1 200 zlatých, díky němuž procestoval Švýcarsko, Francii a Anglii, aby se poté vydal na pět let do USA.

FOTO: Emil Kolben – Strančice

Emil Kolben – Strančice - emil kolben a vilaEmil Kolben – Strančice - Emil Kolben – Pamětní deskaEmil Kolben – Strančice - Emil_KolbenEmil Kolben – Strančice - Pomník Emila Kolbena ve VysočanechEmil Kolben – Strančice - Strančice – Nádraží
Další fotky
Emil Kolben – Strančice - Strančice – Obecní úřadEmil Kolben – Strančice - Strančice – Pošta

Tam se vypracoval na šéfa technických kanceláří i zkušebních laboratoří Tomáše Alva Edisona v Shenectady a seznámil se i s Nikolou Teslou. Po návratu do Evropy čtyři roky pracoval jako hlavní inženýr ve švýcarském Curychu u firmy Oerlikon, v roce 1896 přijel zpět do Prahy.

Období holocaustu bylo osudné pro 26 členů rodiny

Dne 6. září 1896 založil ve Vysočanech elektrotechnickou továrnu, jež se specializovala na výrobu strojů a zařízení pro velké parní a vodní elektrárny. V roce 1921 se Kolbenův podnik sloučil s Českomoravskou strojírnou v Českomoravskou-Kolben a v roce 1927 s továrnou Breitfeld-Daněk. Tak vznikl mohutný podnik Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD) se 14 000 zaměstnanci, který byl schopen konkurovat i Škodovým závodům.

Gestapo je zatklo a hromadně zavraždilo. V Kostelci nad Labem vzpomínali na hrdinné odbojáře

Kolben se stal nejvýznamnějším zakladatelem elektrotechnického průmyslu u nás a proslavil um a dovednost českých rukou po celém světě. Byl generálním ředitelem a největším akcionářem svého závodu. Jeho firma měla klíčový podíl na tom, že tehdejší Československo patřilo mezi průmyslově nejrozvinutějšími státy světa: prováděla elektrifikaci země, budovala dálková vedení elektrické energie, dodávala zařízení všem průmyslovým odvětvím.

V červnu 1943 byl pro svůj židovský původ zatčen gestapem a transportován do Terezína, kde 3. července 1943 zemřel. Celkově v období holocaustu zahynulo v Osvětimi i 26 dalších členů jeho rodiny. Přežil pouze syn Jaroslav, který uprchl, vstoupil do armády generála Svobody a později se stal odborníkem na letecké motory.

Ve Strančicích se vzpomínalo

U příležitosti 155. výročí narození Emila Kolbena zorganizoval Obecní úřad ve Strančicích večer věnovaný jemu a jeho potomkům, v jehož průběhu vystoupily děti ze 4.A  Základní školy Strančice pod vedením třídní učitelky Bedřišky Hemelíkové a Báry Zachatové. Sama třídní učitelka pro děti napsala a zrežírovala představení, jež zmapovalo nejdůležitější momenty ze života Emila Kolbena, jenž je čestným občanem Strančic.

Smutný konec velkého malíře. Udal svobodného zednáře Alfonse Muchu gestapákům kolaborant a okultista se třemi doktoráty?

Poté následovala přednáška autora knihy Příběhy rodiny Kolbenů ze Strančic Martina Hemelíka, který představil knihu vydanou ve spolupráci s obecním úřadem k příležitosti výročí. Na závěr přítomné pozdravila ze záznamu manželka vnuka Emila Kolbena Andrée Kolbenová, jež se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a věku 91 let nemohla dostavit na slavnostní večer osobně.

FOTO: Emil Kolben – Strančice

Emil Kolben – Strančice - emil kolben a vilaEmil Kolben – Strančice - Emil Kolben – Pamětní deskaEmil Kolben – Strančice - Emil_KolbenEmil Kolben – Strančice - Pomník Emila Kolbena ve VysočanechEmil Kolben – Strančice - Strančice – Nádraží
Další fotky
Emil Kolben – Strančice - Strančice – Obecní úřadEmil Kolben – Strančice - Strančice – Pošta

 

Včera, 17:20
Jablonec nad Nisou podpoří milionem korun tři obce v Jihomoravském kraji, které v červnu poničilo...
Včera, 17:00
Na řadě míst spojených s vodou, v zahradnictví či pivovaru se odehraje v hlavním městě...
Včera, 15:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:20
 Někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS), firma JCDecaux i její technický ředitel Tomáš Tenzer...
Včera, 15:00
Proti covidu-19 bylo zatím v terénu v Praze naočkováno asi 300 osob bez domova. Další...
Včera, 14:20
Činoherní klub na začátku sezony uvede tři premiéry, které nazkoušel během pandemie. Na jaro pak...
Včera, 10:48
Běžně nepřístupné prostory pražské Staroměstské radnice se v neděli 19. září otevřou veřejnosti. Akce zvaná...
Včera, 10:27
Nedožité 90. narozeniny Miloně Novotného, klasika české humanistické fotografie, připomíná výstava v pražské Leica Gallery....
15.9.2021
Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít...
15.9.2021
Pohledy architektů z celého světa směřují ještě výrazněji na Prahu. Hlavní město společně se svým...
15.9.2021
Pětadvacetiletý muž, kterého dopadli pražští kriminalisté, prodával na internetu auta, která ovšem nevlastnil. Tato vozidla...
Reklama